Три на два: Як депутатів позбавляли імунітету
Верховна Рада позбавила недоторканності трьох депутатів: Олеся Довгого («Воля народу»), Максима Поляков («Народний фронт») та Борислава Розенблата, БПП. Двом — Євгенові Дейдею («НФ) та Андрію Лозовому (Радикальна партія Ляшка) імунітет зберегли. Чому з одних обранців, яких ГПУ підозрює у скоєнні злочинів зняли недоторканність, а з інших ні, та що показало голосування — у матеріалі Громадського.
У понеділок, 10 липня близько опівночі з бізнес-центру «Карнегі Центр» в Києві швидко виходить депутат від «Народного фронту» Євген Дейдей та прямує до свого авто. Його намагається наздогнати колега по фракції Тетяна Донець, та Дейдей відмахується від неї, сідає в авто і їде геть.
За кілька хвилин до того на засіданні фракції вирішили проголосувати за зняття депутатської недоторканності з Дейдея та Максима Полякова. При цьому керівники «НФ» намагались переконати двох своїх колег, що вони мають з трибуни парламенту самі попросити народних обранців зняти з них недоторканність, аби тим самим продемонструвати, що не ховаються від правосуддя.
Генеральний прокурор Юрій Луценко звинувачує двох «фронтовиків» у незаконному збагаченні. Їм загрожує до п'яти років позбавлення волі. Судовий процес над депутатами наразі неможливий – їх захищає Конституція, де чітко вказано – для цього парламент має спочатку підтримати зняття з нього недоторканності, потім дати згоду на його затримання і, відтак, арешт. Про два останні пункти наразі мова не йде. Позбавлення недоторканності дозволить правоохоронцям проводити обшуки у приміщеннях, де живуть та працюють депутати, слідкувати та прослуховувати їх. Однак, Поляков та Дейдей не погодились навіть із першим кроком – вони вважають, що для позбавлення їх імунітету підстав немає.
Генпрокурор Юрій Луценко (ліворуч) звинуватив «фронтовиків» Дейдея та Полякова у незаконному збагаченні Фото: УНІАН
Вас там п'ятеро
Історія п'яти подань на зняття депутатської недоторканності розпочалась з оголошення результатів розслідування детективами Національного антикорупційного бюро справи так званої «бурштинової мафії». Правоохоронці зібрали докази, які на їхнє переконання доводять, що нардепи Борислав Розенблат та Максим Поляков вимагали кошти за те, щоб компанія «Фуджейра» з Об'єднаних арабських еміратів отримала змогу видобувати бурштин на території України під виглядом рекультивації пошкоджених ділянок лісу.
Детективи НАБУ опублікували годинний відеоролик, на якому агент під прикриттям Катерина Сивокінь передавала кошти охоронцеві Розенблата та помічниці Полякова, а також особисто домовлялась з першим про лобіювання цього питання за винагороду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Розенблат Недоторканний: що чекає на депутата від партії президента
Згідно закону, для того, щоб притягнути депутатів до відповідальності генеральний прокурор мав спочатку скерувати до комітету Верховної ради з питань регламенту відповідне подання. Та Луценко звинуваченнями двох нардепів не обмежився і звернувся до комітету ще й із поданнями на Довгого, Лозового та Дейдея.
Першого ГПУ звинувачує у зловживанні владою за часів, коли той був секретарем Київради (2006 – 2011 рр.) Прокурори стверджують: Довгий винен у незаконному відчуження кооперативу "Технолог" близько 100 гектарів землі в межах заказника місцевого значення — Жукового острова. Це сталося у жовтні 2007-го. Нардепові загрожує до 6 років позбавлення волі.
Олеся Довгого генпрокуратура звинувачує у зловживанні владою за часів, коли той був секретарем Київради Фото: УНІАН
Лозовому та Дейдею правоохоронці закидають ухиляння від сплати податків та незаконне збагачення. До таких висновків вони прийшли після аналізу декларацій про доходи народних обранців за 2015 рік. ГПУ підозрює, що Лозовий не сплатив податків на 1,8 мільйонів гривень. Адже задекларував 5,9 готівкою у гривневому еквівалетні та рухомого майна на 2,9 мільйони. гривень. Тоді як у 2007 – 2015-х заробив лише 234 тис гривень.
Дейдей також задекларував у 2015-го дохід, що на думку прокурорів не співставний з витратами його сім’ї. З 2007 по 2016-й Дейдей та його дружина Інга спільно задекларували 1,5 мільйони гривень доходу. Проте правоохоронці стверджують, що з 2014 по 2016-й вони із дружиною придбали дві преміальні автівки AUDI Q7 вартістю 1,5 та 1,6 мільйонів кожна. А також купили квартиру за 2,9 мільйонів гривень.
«Радикалу» Андрію Лозовому (в центрі) правоохоронці закидають ухиляння від сплати податків та незаконне збагачення Фото: УНІАН
На розсуд спікера
Для того, щоб розглянути усі подання ГПУ на зняття депутатської недоторканності комітет з питань регламенту проводив засідання щодня протягом минулого тижня. На кожне з них приходив Юрій Луценко.
Згідно закону, йому досить було зачитати текст подання. Та прокурор-політик на кожному із засідань намагався дискутувати з обвинуваченим депутатом та членами комітету. Засідання транслювались у прямому ефірі телеканалів та широко висвітлювались у пресі.
За підсумком розгляду члени комітету погодили лише подання на зняття недоторканності з Розенблата. Рішення про внесення на розгляд решти подань комітет запропонував ухвалити спікерові Верховної ради Андрію Парубію. 10 липня той повідомив, що поставить на голосування питання про розгляд цих питань цього тижня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Політик у прокуратурі: як Юрій Луценко провів рік в ГПУ
Увечері в понеділок на засіданні фракцій депутати вирішували як їм голосувати з цього приводу. Обидві фракції коаліції – БПП та НФ у підсумку вирішили з усіх 5 подань голосувати «за». Тим часом Луценко анонсував подання на зняття недоторканності ще й з нардепу від «Опозиційного блоку» Михайла Добкіна. Його ГПУ звинувачує у зловживанні службовим становищем, а саме у незаконному виділенні земельних ділянок у 654 гектари, вартість яких за номінальною оцінкою коштували близько 4 мільярдів гривень. Мова йде про час, коли Добкін був мером Харкова (2006 – 2010 рр.).
Депутат «Народного фронту» Максима Поляков (ліворуч) був переконаний, що для позбавлення його імунітету підстав немає Фото: УНІАН
Доки «НФ» намагався вмовити своїх депутатів погодитись на скасування недоторканності, їхні колеги з БПП вирішували долю Борислава Розенблата. Підозрюваний нардеп сам виступив перед колегами по фракції та запропонував проголосувати за позбавлення себе імунітету.
Його колега по фракції Павло Різаненко вніс пропозицію виключити Розенблата з БПП. Він проти цього не протестував. Згодом сам Розенблат повідомив про це з трибуни парламенту. Після обговорення соратники президента ухвалили таке рішення, а також погодились, що проголосують за притягнення Розенблата до відповідальності.
Не за планом
Рішення БПП та НФ про підтримку зняття недоторканності їхні лідери оголосили вчора на ранковому засіданні Ради. Спочатку депутати погодились розглянути це питання у четвер. Та нардеп від «Самопомочі» Єгор Соболєв зауважив, що до того часу спливе строк, у який згідно закону парламент має розглянути подання на зняття недоторканності з Дейдея. За законом про регламент вони повинні зробити це не пізніше семи днів з моменту розгляду цього питання на комітеті.
Після дебатів в сесійній залі Парубій запропонував депутатам розглянути питання зняття недоторканності з Дейдея та ще чотирьох колег у вівторок. Депутати затвердили таке рішення, однак з’ясувалося, що Юрій Луценко не може негайно приїхати до парламенту, адже саме має представляти у сесійній залі подання на нардепів. Трохи згодом зявилась інформація, що Луценко таки приїде до парламенту по обіді. Тож розгляд питання недоторканності запланували на 16.00.
Спікер Андрій Парубій (праворуч) запропонував депутатам розглянути питання зняття недоторканності з п'яти народних депутатів в деньзасідання, у вівторок 11 липня Фото: УНІАН
По обіді Луценко таки завітав до парламенту разом з головою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким. Генпрокурор готувався до виступу у парламенті. САП повідомила, що вносить подання ще на одного нардепа — Дениса Дзендзерського з НФ. Частина депутатів обурилися.
Тим часом спікер поставив на голосування зняття недоторканності з Євгена Дейдея, та голосів на підтримку такого рішення у залі не знайшлось.
Євген Дейдей Фото: УНАН
«Я хочу спитати в пана Холодницького, навіщо він повідомив про подання на Дзендзерського за 20 хвилин до голосування по Дейдею. Він що, не розумів яку спровокує реакцію? Чому він не міг почекати, доки проголосують за зняття недоторканності з п’ятьох нардепів?», — обурювалась в перервами між розглядів подань на Дейдея та Олеся Довгого заступниця голови фракції НФ Вікторія Сюмар.
Тим часом під стінами парламенту представники партій «Свобода», «Національний корпус» та «Рух нових сил» почали акцію на підтримку позбавлення недоторканності обвинувачених депутатів. Деякі учасники акції запалили фаєри.
З п’яти обвинувачених депутатів лише Олесь Довгий та Борислав Розенблат самі закликали колег позбавити їх недоторканності, щоб мати змогу відстояти свою честь у суді. Їхню пропозицію підтримали.
Також Рада позбавила недоторканності Максима Полякова, хоч він про це і не просив. Натомість голосів за позбавлення імунітету Андрія Лозового, як і Дейдея, забракло.
Розенблат, єдиний з п’яти обвинувачених, сам проголосував за позбавлення себе імунітету.
А Довгий, виступаючи у парламенті, процитував заповіт діда:
Не зламайсь, як кленочок в негоду,
І не злякайся, коли грім загуде,
Нехай хоробрість козацького роду
Надихає тебе і веде.
Поляков, у свою чергу, закликав колег голосувати «по закону та по совісті».
Юрій Луценко завітав до парламенту разом з головою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким (ліворуч) Фото: УНІАН
Після завершення засідання парламенту Юрій Луценко пообіцяв, що повторно внесе подання на цих двох нардепів восени. Тим часом у кулуарах депутати ділились з журналістами враженнями за підсумками голосування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ексклюзивне інтерв'ю з генсеком НАТО: «Саме корупція гальмує і ускладнює всі зусилля»
«Важливо розуміти контекст, у якому це відбувалось. Днями ми мали у Києві багато поважних міжнародних гостей — Рекса Тіллерсона (голова Держдепу США — ред.), Йєнса Столтенберга (генеральний секретар НАТО — ред.) та Антоніо Гуттереша (Генеральний секретар ООН — ред.) всі вони закликали українську владу до боротьби з корупцією. Тож Юрій Луценко за нашої часткової підтримки продемонстрував їм, що ми таки боремося з корупцією. Зняття недоторканності — це лише перший крок. Якщо б влада реально боролася з корупцією, ми б голосували ще й за затримання та арешт підозрюваних колег. А так ми просто влаштували показове шоу», — сказав Громадському один з впливових нардепів коаліції.
- Поділитися: