У 2020 році пандемія коронавірусу погіршила ситуацію з правами людини в Україні — звіт Amnesty International
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International повідомляє, що в Україні торік продовжували фіксувати випадки насильства й тортур з боку правоохоронців, випадки домашнього насильства, дискримінації тощо. Водночас пандемія коронавірусу погіршила ситуацію з правами людини.
Про це йдеться у звіті Amnesty International за 2020 рік.
Укладачі звіту вказують на те, що карантинні обмеження не змогли ефективно запобігти поширенню COVID-19. Так, загострилася ситуація через нестачу засобів індивідуального захисту, тестів, а система охорони здоров'я була перевантаженою.
Amnesty International звертає увагу на бюрократичні перешкоди для родичів померлих від COVID-19 медиків у спробах отримати виплати.
Так, наводять дані МОЗ станом на середину грудня, тоді у понад 51 тисячі медиків підтвердили інфікування. У Мінсоцполітики розповіли, що 300 лікарів померли через хворобу, але тільки 53 смерті спеціальна комісія визнала такими, що пов'язані з роботою. Їхні родини мали отримати компенсацію, але лише 21 родина отримала кошти повністю, а ще 22 — частково.

Також правозахисники згадали випадки тортур і насильства з боку працівників правоохоронних органів. Зокрема, Офіс генпрокурора торік зафіксував 129 кримінальних справ щодо ймовірних тортур, з них у 59 випадках висунули підозри, а 52 справи закрили. Згадується про катування та зґвалтування в Кагарлицькому відділенні поліції у травні 2020 року,
Крім того, в організації продовжують фіксувати випадки дискримінації за статевою чи сексуальною ознакою та національністю. За даними правозахисників, домашнє насильство було поширеним, недостатньо задокументованим і часто не отримувало ефективної реакції з боку державних інституцій.
Так, пандемія коронавірусу обмежила доступ до служб підтримки постраждалих від домашнього насильства. Служби перейшли на дистанційні консультації, що створило перешкоди для допомоги людям, які лишалися в одному приміщенні з кривдником і не могли обговорювати власну ситуацію. Потрапити до притулку також стало складніше, оскільки умовою доступу туди стало проходження медичного огляду.
Автори звіту згадали про безкарність порушень прав людини з боку СБУ у 2014-2016 роках. Так, п'ять років тому міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch опублікували доповідь про незаконно утримуваних по обидва боки лінії зіткнення. З українського боку, за їхніми даними, людей утримували в будівлі Харківського управління СБУ. У самій Службі безпеки цю інформацію досі заперечують, попри те, що в ній змінилося керівництво.
Зараз в Amnesty International зазначають, що за незаконне утримання та тортури нікого не покарали, а постраждалі не отримали компенсацій.
hromadske також проводило розслідування, яке дає підстави стверджувати, що так звані таємні тюрми СБУ справді функціонували. Журналісти поспілкувалися з п'ятьма особами, які стверджують, що понад рік їх утримували в ізоляторі Харківського управління СБУ без суду та слідства.
- Поділитися: