У Білорусі намагалися зібрати перший у 2021 році масовий мітинг. МВС затримало понад 100 людей, але мітингів не побачило

У Білорусі в суботу, 27 березня, опозиційні Telegram—канали й опозиція закликали людей вийти на першу в цьому році масову акцію протесту проти влади незаконно обраного президента Олександра Лукашенка.

Через деякий час, однак, від ідеї масового мітингу організатори були змушені відмовитися, оскільки людей на вулиці вийшло небагато, і закликали організовувати децентралізовані акції або марші у своїх районах.

Акцію планували приурочити до Дня волі — неофіційного білоруського свята, яке припадає на 25 березня й пов’язане з річницею виникнення першої національної білоруської держави — Білоруської Народної Республіки — у 1918 році.

Станом на 17:00 білоруський правозахисний центр «Вясна» нарахував щонайменше 47 затриманих по всій країні, зокрема 30 — у Мінську. Серед них — журналісти порталів TUT.BY (втратив реєстрацію як ЗМІ) і «Наша ніва», а також членкиня опозиційного Координаційного центру Наталія Дуліна.

Крім того, як пишуть наші білоруські колеги з «Еврорадио», затримання відбувалися біля центральних станцій метро й на площі Бангалор — до того ж силовики захоплювали й випадкових перехожих.

МВС Білорусі повідомило про затримання понад 100 людей. Водночас заявило, що жодного «несанкціонованого масового заходу» в Білорусі вони не виявили, а затримані «порушували громадський порядок», цитує повідомлення прессекретарки МВС російське інформагентство ТАСС.

Разом із тим очевидці й журналісти вранці 27 березня публікували свідчення того, як у центр Мінська стягували спецтехніку й силовиків — на той час жодних акцій у місті не відбувалося.

Яка ситуація в Білорусі?

Із серпня 2020 року в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. А протестувальників силовики жорстко розганяли, затримували й загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.

Протягом останніх місяців протестувальники замість масових протестів, які відбувалися в серпні-жовтні 2020 року, вдаються до регулярних локальних мітингів. Не менш регулярними є й суди над неугодними.

Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.