Поліція посилила заходи безпеки в урядовому кварталі Києва через акцію проти ухвалення ринку землі в Україні. 13 листопада депутати Верховної Ради розглянули відповідні законопроєкти. Тим часом десятки людей прийшли під парламент, а хтось навіть приніс свиню.

Протестувальники зустрічали депутатів під парламентом, вимагали пояснити свою позицію — чи вони за ринок землі, чи проти. Також учасники акції принесли під Раду свиню у труні. На думку протестувальників, ця інсталяція символізує, що закон про обіг землі вб’є тваринництво.

Урешті депутати підтримали один з проектів №2178-10 у першому читанні.

Як повідомляє поліція Києва, через масштабну акцію, організовану низкою політичних партій і громадських організацій в урядовому кварталі, правоохоронці і військовослужбовці Національної гвардії перейшли на посилений режим роботи.

На мітинг вийшли представники «Всеукраїнської аграрної ради», ВО «Свобода» та «Національного корпусу». Вхід до Верховної Ради за периметром оточила поліція.

У порядку денному Верховної Ради 13 листопада передбачили розгляд у першому читанні питання відкриття ринку землі. Депутати з різних фракцій подали ще 10 законопроєктів. Також парламентарі планують розглянути ще два законопроєкти, що стосуються земельних відносин: щодо «дерегуляції у сфері земельних відносин» №2194 і «щодо продажу земельних ділянок через електронні аукціони» №2195.

У другому читанні розглянуть проєкт закону «Про використання земель оборони».

Від початку засідання депутати біля трибуни висловили своє бачення закону про відкриття ринку. У групі «За майбутнє» заявили, що не голосуватимуть за закон, оскільки він — «сирий». Лідерка «Батьківщини» заявила, що підтримує відкриття ринку, однак закон має бути не в тому вигляді, який є зараз. У «Слузі народу» ж переконані, що люди «мають право розпоряджатися своєю землею».

Учасники мітингу обурилися ухваленням Радою проекту №2178-10 у першому читанні. Вони зустрічали під крики «Ганьба», передає кореспондентка hromadske.

«Можливо таких мирних акцій не буде, бо люди цього терпіти не будуть. Вони сподівалися, приїжджали, хотіли формувати діалог. Але те, що відбулося зараз у Раді, — це повна зневага до людей», — заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. 

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради також зазначив, що зараз вони пропонуватимуть правки до другого читання законопроєкту, які стосуватимуться обмежень для фізичних осіб, обмежень концентрації землі в одні руки та недопуску іноземців до ринку. 

«Ми за послідовну нормальну земельну реформу в Україні, яка має передбачати кілька етапів. Те, що зараз пропонувала нам Верховна Рада, проголосувавши у першому читанні, це зрада і національних інтересів, це зрада аграріїв, які 28 років підіймали цю державу і створювали економіку. Зараз Рада цим законопроектом створює пріоритети для олігархів, а не для малого та середнього бізнесу», — додав Марчук.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук закликав депутатів Верховної Ради України підтримати законопроекти про ринок землі. Гончарук підкреслив, що з прихильниками та противниками ринку землі проєкти обговорювали кілька місяців.

Президентський законопроєкт передбачає відкриття земельного ринку у 2020 році. Володимир Зеленський запевнив, що для іноземців ринок землі відкриють лише за результатами загальнонаціонального референдуму. Водночас в запропонованому до першого читання проєкті закону є перехідний період до 1 січня 2024 року – до цього періоду юридичні особи з бенефіціарами-іноземцями купувати землю не зможуть.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Поділитись: