У Держдепі США не виключають, що можуть визнати росію державою-спонсором тероризму

Державний департамент Сполучених Штатів не виключає визнання росії державою—спонсором тероризму за злочини в Україні.

Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у ході слухань комітету з асигнувань Сенату, присвячених Китаю, пише CNN та журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш.

Під час дискусії сенатор-республіканець Ліндсі Грем запитав Блінкена: «Ви ніколи не збираєтеся називати росію державою-спонсором тероризму, чи не так?».

На що голова американської дипломатії відповів: «Ніколи не кажи ніколи».

Що це означатиме?

За даними Державного департаменту США, визнання росії країною-спонсором тероризму означатиме, що США, можливо, доведеться розширити свої санкції набагато більше, ніж на певні сектори російської економіки. Нинішні чотири держави-спонсори тероризму, призначені США, — Куба, Північна Корея, Іран та Сирія — торгують зі світом набагато менше, ніж росія.

У грудні 2022 року CNN з посиланням на поінформовані джерела писало, що адміністрація президента США Джо Байдена протягом останніх кількох місяців працювала з Конгресом Сполучених Штатів над законодавством, яке б офіційно визнало росію «державою-агресором», а не «спонсором тероризму».

Джерела пояснювали, що «держава-агресор» є менш агресивним, ніж ярлик «держава-спонсор тероризму».

Крім того, позначення «держава-агресор», на відміну від «держава-спонсор тероризму», не є офіційною категорією Держдепартаменту, яка могла спричинити конкретні санкції від Сполучених Штатів. Критики кажуть, що президенту буде легше скасувати таке визначення, ніж «держава-спонсор тероризму».

Тим часом Європейський парламент 23 листопада 2022 року визнав росію державою-спонсором тероризму.

Раніше парламенти Чехії, Естонії, Литви, Польщі, Латвії, Нідерландів тощо визнали російський режим терористичним та/або росію — спонсоркою тероризму.