У Китаї запевнили, що поважають суверенітет країн колишнього СРСР після скандальної заяви посла

У Міністерстві закордонних справ Китаю запевнили, що поважають суверенітет колишніх радянських країн. Ця заява прозвучала після слів посла КНР, що країни колишнього СРСР «не мають ефективного статусу в міжнародному праві».

Про це пише Reuters.

Речниця МЗС Китаю Мао Нін під час пресконференції в Пекіні заявила журналістам: «Китайська сторона поважає статус суверенної держави республік-учасниць після розпаду Радянського Союзу».

Вона заявила, що Китай був однією з перших країн, яка встановила дипломатичні відносини з цими країнами. За її словами, у питанні територіального суверенітету позиція Китаю «послідовна і чітка».

На питання, чи визнає Китай Україну як суверенну державу, Мао відповіла, що позиція Китаю в цьому питанні є «об'єктивною та справедливою».

«Радянський Союз був федеративною державою, і зовні загалом він мав статус суб’єкта міжнародного права, тому, своєю чергою, після розпаду Радянського Союзу різні республіки мають статус суверенних держав», — сказала вона.

Речниця МЗС Китаю додала, що тільки суверенні держави можуть стати офіційними членами ООН: «Згадана вами країна є повноправним членом ООН».

Про що йдеться?

Посла Китаю у Франції Лу Шає під час інтерв'ю просили уточнити позицію щодо тимчасово окупованого Криму, на що той відповів, що це «залежить від того, як дивитися на питання», а Крим «спершу був частиною росії».

Журналіст зауважив, що за міжнародним правом у цьому питанні немає ніяких суперечностей, адже півострів є частиною території України.

«За міжнародним правом навіть ці країни колишнього СРСР не мають статусу, як це сказати, ефективного в міжнародному праві. Тому що немає міжнародної угоди, щоб зробити їхній статус як незалежних країн конкретним», — сказав посол.

У відповідь країни Балтії та інші держави вимагали від Китаю пояснити заяву китайського посла. Головний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель зазначив, що ці такі заяви є неприйнятними і він «може лише припустити», що вони не відображають офіційної політики Китаю.

Посол України у Франції Вадим Омельченко у відповідь на заяву посла Китаю зазначив, що в того або «є явні проблеми з географією», або такі заяви суперечать позиції Пекіна щодо зусиль із відновлення миру в Україні на основі міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН.

«Контрольне питання "Кому належить Крим?" розкривається як завжди. Наступного разу добре буде розширити: "Кому належить Владивосток?". Немає місця двозначності. Крим — це Україна. Радянської імперії вже не існує. Історія рухається вперед», — пише Омельченко.