50 депутатів, здебільшого з партії «Опозиційна платформа — За життя», оскаржують у Конституційному суді закон про скасування депутатської недоторканності. Зміни у законі набули чинності з 1 січня 2020 року.

Про це передає пресслужба суду.

Депутати вважають закон неконституційним, бо Верховна Рада ухвалила його з порушенням процедури. Так, за нього попередньо проголосували в ніч на 30 серпня та остаточно ухвалили 3 вересня. Щоб це було можливим, депутати почали першу сесію раніше і закрили після одного засідання.

У поданні зазначили, що перша сесія не була черговою, тому на ній не можна було розглядати поправки до Конституції.

Також депутати наголосили, що Верховна Рада під час ухвалення закону проігнорувала застереження Конституційного суду. Тоді суд звернув увагу, що під час ухвалення закону необхідно враховувати стан політичної та правової системи в країні та її здатність забезпечити безперешкодне здійснення депутатами своїх повноважень.

Крім того, у поданні зазначили, що законопроєкт подав колишній президент Петро Порошенко, а не Володимир Зеленський. Зазначається, що за ст. 105 регламенту Верховної Ради, поданий президентом законопроєкт вважається відкликаним, якщо його повноваження були припинені до прийняття в першому читанні.

3 вересня депутати Верховної Ради проголосували за зняття депутатської недоторканності. А 11 вересня Зеленський підписав закон.

Згідно з законом, зі статті 80 Конституції України прибрали положення про те, що народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність і вони не можуть без згоди Верховної Ради бути притягнуті до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані.

Тепер єдине за що не несуть юридичної відповідальності депутати — це за результати голосування та висловлювання у парламенті. Хоча є виключення — за образу чи наклеп відповідальність дійсна.

Поділитись: