У Малі — другий за рік переворот: військові затримали прем’єра й президента. Міжнародна спільнота закликала їх звільнити

Президент Малі Ба Ндао (справа) й керівник військової хунти, віцепрезидент Малі Ассімі Ґоїта, під час складання присяги й утворення перехідної влади в країні. Бамако, Малі, вересень 2020 року
Президент Малі Ба Ндао (справа) й керівник військової хунти, віцепрезидент Малі Ассімі Ґоїта, під час складання присяги й утворення перехідної влади в країні. Бамако, Малі, вересень 2020 рокуAP

Військові Малі в понеділок, 24 травня, затримали президента країни Ба Ндао й прем'єр—міністра перехідного уряду Моктара Уана через незгоду з їхніми новими кандидатурами міністрів. Це другий із серпня 2020 року переворот у цій африканській країні.

Про це повідомляє AFP.

24 травня Ндао й Уан вирішили змінити склад свого перехідного уряду на тлі невдоволення з боку людей. Зокрема, в країні вже понад тиждень протестує найбільша профспілка UNTM через невдоволення рівнем зарплат. Відсутність прогресу в перемовинах із цього питання стала однією з причин перестановок у кабінеті міністрів.

У новому складі уряду посад мали позбутися міністри оборони Садіо Камара й міністр безпеки Модібо Коне, які були призначені військовою хунтою.

Чому військові незгодні з перестановками в уряді?

Камара й Коне були ставлениками військового офіцера й керівника спецслужб Малі Ассіма Ґоїти. Після перевороту в серпні 2020 року, який призвів до усунення колишнього президента Ібрагіма Кеіти, Ґоїта проголосив себе тимчасовим главою країни.

Ндао й Уан були призначені у вересні 2020-го під тиском міжнародної спільноти, яка засудила ще перший переворот і вимагала призначення цивільної влади, погрожуючи санкціями проти Малі. А Ґоїта, який став віцепрезидентом, зобов’язався провести вибори в лютому 2022-го.

Формально посади Камара й Коне мали передаватися так само військовим, а вони загалом зберігали в новому уряді чотири впливові посади. Але через те, що звільнені офіцери є людьми неформального лідера Малі, це викликало невдоволення у військових, зазначає Reuters.

Двоє офіцерів малійської армії розповіли AFP, що Ндао й Уана забрали на військову базі Каті, що на околицях столиці Малі Бамако. За даними Reuters, на Каті утримують і новопризначеного міністра оборони Сулеймана Дукура.

Як реагує міжнародна спільнота?

Міжнародна спільнота засудила дії військових. Місія ООН у Малі заявила, що стежить за подіями в країні й вимагає негайного звільнення президента й прем’єр-міністра. «Ті, хто утримують їх, мають понести відповідальність за свої дії», — йдеться в повідомленні.

До засудження долучилися й регіональні організації — Африканський союз і Економічне співтовариство країн Західної Африки (ЕКОВАС), а також ЄС і США, передає BBC. Вони наголосили, що малійські політики повинні бути звільненні без будь-яких передумов.

Представники країн-членів ЕКОВАС 25 травня мають намір здійснити візит до Малі, щоб обговорити ситуацію в країні, повідомляє Reuters.

Що треба знати про Малі?

Малі — колишня французька колонія, яка проголосила незалежність у 1960 році. Вона є однією з найбідніших країн в Африці та світі. Не враховуючи подій 2021-го, за свою 60-річну історію країна вже переживала чотири військові перевороти (в 1968, 1991, 2012 й 2020 роках).

Крім того, значна частина північних і центральних територій Малі контролюється групами повстанців-туарегів. У 2015 році за посередництва ООН тодішній уряд Малі домовився з туарегами про припинення вогню, але час від часу між сторонами спалахують сутички.