У Білорусі дві доби не могли знайти журналіста-розслідувача і ведучого авторської програми на телеканалі «Белсат» Стаса Івашкевича. Він не виходив на зв'язок. Минулого тижня разом зі своїми колегами він опублікував матеріал про жінок Олександра Лукашенка.

Про це нам повідомила заступниця головного редактора видання «Проект» Єлизавета Сурначева. Там припускають, що зникнення може стати причиною для додаткового тиску на Івашкевича зі сторони білоруської влади.

«У п'ятницю ввечері, коли його затримали, він востаннє виходив на зв'язок зі своїми білоруськими колегами, повідомив, що його везуть в один з ізоляторів. Але, коли туди приїхали адвокати, їм не надали жодної інформації. Вони намагались знайти його в інших місцях, але досі відсутня інформація, він просто зник», — розповіла Сурначева.

«В нас є підстави остерігатися того, що останні матеріали можуть стати для нього обтяжуючою обставиною. Його вже затримували кілька днів назад при підготовці цього матеріалу, коли вони їздили у рідне село Лукашенка. Тому, ймовірно, що йому щось додадуть, навряд правоохоронна система зараз працює прозоро», — сказала Єлизавета Сурначева.

Оновлено: Єлизавета Сурначева увечері 11 серпня повідомила, що Івашкевича знайшли. Він перебуває у центрі ізоляції правопорушників у Мінську. Сьогодні чоловіка судитимуть. Що йому інкримінують наразі не відомо, але стаття адміністративна, каже Сурначева. До журналіста виїхав адвокат.

Також вона повідомила, що знайшли журналіста «Медузи» Максима Солопова та Іллю Піталєва з «РИА Новости», які також зникали. В посольстві Росії кажуть, що вони живі, але інших деталей не повідомляють.

Згодом стало відомо, що білоруські силовики звільнили Солопова і Піталєва і передали представникам посольства Росії. Їх найближчим часом відвезуть в Росію.

А ось і саме розслідування про жінок Лукашенка.

Зазначимо, разом з Івашкевичем нині в Білорусі затримані або зникли безвісти десятки російських і білоруських журналістів. Так, вже майже 2 доби нічого не відомом про місце перебування російського журналіста «Мезуди» Максима Солопова.

На зв'язок також не виходять фотограф «РИА Новости» Ілля Піталєв (затриманий 10 серпня) та троє співробітників RT, які співпрацюють з відеоагентством Ruptly (затримані 9 серпня).

Що треба знати про вибори в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі. Влада повідомила про затримання 3 тисяч людей та поранення приблизно 50 протестувальників.

Зранку 10 серпня Слідчий комітет повідомив про відкриття кримінальних справ через масові протести. Там кажуть, що протестувальники вчиняли насильство до правоохоронців, проте про дії самих правоохоронців не згадують.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні.

Поділитись: