У мозку мишей є «перемикач», який може змусити їх впасти в сплячку. Вчені довели це двома різними способами

Дві групи вчених із США та Японії незалежно одна від одної та в різний спосіб виявили сукупність нейронів у мозку мишей, які можуть ввести їх у стан сплячки. Понад те, обидва дослідження були оприлюднені в один день в одному й тому ж науковому виданні.

Про це повідомляє The Scientist.

Американським і японським ученим вдалося незалежно одне від одного виявити сукупність нейронів у головному мозку мишей, подразнення яких спричиняє зниження температури їхнього тіла, метаболізму й активності.

Дослідники зі США зосередилися на аналізі діяльності гіпоталамуса мозку мишей — це така його ділянка, яка відповідає, серед іншого, за регулювання харчування, температури й сну. Вони спершу ввели мишей у стан сплячки — лабораторні миші самі в нього впадають, якщо їх не годувати 10 годин чи довше.

Після цього вчені «помітили» клітини гіпоталамуса, які активувалися під час впадання мишей у сплячку. І коли тварини відновили життєдіяльність, шляхом штучного подразнення тих самих клітин змогли викликати у тварин сплячку знову.

У Японії до цього висновку прийшли випадково: дослідники вивчали клітини гіпоталамуса, які виробляють нейропептид QRFP — їх цікавили його функції. Спершу вони припустили, що він відповідає за регулювання метаболізму, тож спробували подразнити відповідні нервові клітини (їх назвали Q-клітинами) — і з’ясувалося, що це вводило мишей у сплячку. Цікаво, що вона у тварин тривала кілька днів.

Це вперше дослідники виявили, що стан сплячки залежить від активації окремих ділянок головного мозку. Дослідження цього стану є важливим, оскільки в перспективі його можуть використовувати, аби «консервувати» людей для тривалих подорожей у космосі, зазначає The Scientist.