У МВФ розкритикували законопроєкт про доплати військовим, бо він може негативно вплинути на економіку

У Міжнародному валютному фонді критикують законопроєкт, що повертає українським військовим доплати у 30 тисяч гривень, оскільки він може негативно вплинути на економіку.

Про це в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» заявив представник МВФ в Україні Ваграм Степанян.

За його словами, документ не визначає джерела фінансування додаткових виплат, які дорівнюють більш ніж 4 мільярдам доларів, тож така зміна може призвести до зростання дефіциту в бюджеті у 2023 році.

«Пошук ресурсів такого масштабу, ймовірно, передбачатиме різкі короткострокові податкові заходи або суттєві запозичення на внутрішньому фінансовому ринку, проте такі заходи практично неможливі без негативного впливу на економіку та фінансовий ринок», — заявив Степанян.

За його словами, позики для фінансування таких витрат можуть поставити під більшу загрозу стійкість боргу України. Він також зазначив, що в межах програми EFF Україна має забезпечити фіскальну стійкість та передбачуваність бюджетної політики. Українська влада вже зобов'язалася відновити й посилити дію статті 52 Бюджетного кодексу, яка визначає та регулює нормативно-правову базу та обставини, за яких до бюджету можуть вносити зміни щодо доходів і видатків.

Очільник Нацбанку Андрій Пишний раніше заявляв, що рішення про повернення додаткових виплат у 30 тисяч гривень військовим не допомагають Україні в перемовинах із міжнародними партнерами, зокрема МВФ.

Що передувало?

10 квітня Верховна Рада підтримала повернення на час воєнного стану 30 тисяч гривень доплат для військових. Рішення ухвалили після того, як почав діяти новий порядок виплат додаткової грошової винагороди військовим та співробітникам системи МВС: вони залежатимуть від того, чи перебуває військовий у тилу або безпосередньо в зоні проведення бойових дій. Докладніше про нові виплати військовим читайте тут.

А втім, журналісти BBC отримали документ Генштабу ЗСУ, який свідчить про те, що українське командування не визнає зонами бойових дій низку територій, де бойові дії фактично відбуваються. Це може вплинути й на виплати військовослужбовцям, які там перебувають.

Депутати підтримали поправку, за якою на період воєнного стану додаткові 30 тисяч гривень щомісячно виплачуються військовим та поліцейським незалежно від того, які завдання покладені на них та в яких районах вони проходять службу.

Депутат Дмитро Разумков заявив, що повернення виплат буде коштом обмеження зарплат високопосадовців. Згідно з поправкою, з квітня 2023-го та до завершення воєнного стану їхня зарплата не може перевищувати 67 тисяч гривень.

Проте народний депутат Ярослав Железняк заявив, що обмеження зарплат буде дуже малою економією і для повернення надбавок, скоріш за все, потрібно буде змінювати держбюджет. Він зазначив, що на день на виплати військовим витрачали 2,7 млрд грн.

Генштаб ЗСУ зі свого боку наголосив: зараз доплати нараховуються залежно від районів бойових дій та складності завдань, які виконують бійці. А солдат, який виконує завдання в надскладних умовах, має бути високомотивованим. Там закликали до «справедливої системи виплат, яка не буде створювати передумов до соціальної напруги в бойових підрозділах і з повагою ставитиметься до тих воїнів, які ризикують власним життям і здоров’ям».