Модель розділення Нафтогазу (анбандлінгу), яку пропонує Кабінет міністрів України, може призвести до програшу у позові проти Газпрому на 3 мільярди доларів.

Про це повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

За його словами, модель анбандлінгу, про яку заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман послабить позиції України за двома позовами у міжнародних арбітражах: на 3 мільярди доларів, які намагається з України стягнути Газпром, і на 11-14 мільярдів доларів, які Нафтогаз намагається стягнути з Газпрому.

«Тому питання лише в тому, навіщо руйнувати юридичну позицію Нафтогазу в новому арбітражі проти Газпрому, наслідком якого буде втрата для України 3 мільярдів доларів замість виграшу понад 11 мільярдів доларів», — повідомив Вітренко.

За його словами, юристи Нафтогазу спілкувалися з урядовцями та надали їм докази того, що запропонована урядом модель може призвести до значних економічних втрат України. Більше того, за словами Вітренка, ухвалення такої моделі послабить позиції України під час тристоронніх переговорів про транзит газу.

Зазначимо, що свою заяву про необхідність проведення анбандлінгу Нафтогазу за затвердженою у 2016 році моделлю прем'єр-міністр України зробив під час засідання координаційної ради з питань реформи у паливно-енергетичному комплексі.

Відповідно до даних прес-служби уряду, позицію прем'єра підтримали представники міжнародних організацій, зокрема Світового банку та Єврокомісії. У Нафтогазі запевняють, що ці організації навпаки відстоюють позицію цієї компанії.

Зазначимо, що розділення Нафтогазу на 2 компанії (відоме як анбандлінг Нафтогазу) та виділення оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу необхідне для виконання Україною своїх зобов'язань в межах виконання рішення Стокгольмського арбітражу та Третьої енергетичної директиви ЄС.

Анбандлінг — вимога ЄС у рамках Третього енергетичного пакету, яка передбачає, що одна і та сама особа компанія не може одночасно видобувати, транспортувати і продавати газ.

У лютому 2019-го Нафтогаз почав юридичне відокремлення оператора газотранспортної системи.

6 грудня 2018 року у Єврокомісії заявили, що Нафтогаз має розробити договір про своє розділення до кінця 2019 року.

У липні 2018 року у Нафтогазі заявляли, що негайне розділення компанії та виведення з-під її управління газотранспортної системи неможливе через спір з Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

Нафтогаз залучив міжнародну аудиторську фірму ПрайсвоерхаузКуперс для здійснення розділення на дві компанії.

Поділитись: