У першого пацієнта з ВІЛ, якому вдалося досягти ремісії після пересадки кісткового мозку, стався рецидив раку крові. Американець Тімоті Рей Браун відомий як «берлінський пацієнт».

Про це пише Associated Press

У Брауна виявили вірус імунодефіциту людини у 1997 році, коли він приїхав працювати перекладачем у Берлін. А у 2006 році в нього виявили лейкемію. Лікарі пересадили йому кістковий мозок, який мав властивість рідкісної природної стійкості до вірусу. Ця операція також мала допомогти подолати рак. 

Упродовж 12 років вважалося, що він вилікував лейкемію та ВІЛ-інфекцію. Проте нещодавно Браун заявив, що рак повернувся торік і поширився організмом. Наразі чоловік лікується в хоспісі у Каліфорнії. 

«Я радий, що це (трансплантація ㅡ ред.) було. Це відкрило двері, яких раніше не було, й надихнуло вчених працювати більше над пошуком ліків, які на думку багатьох, неможливі», ㅡ розповів 54-річний Тімоті.

На думку доктора з Берлінського університету Гера Хюттера, трансплантація кісткового мозку для Брауна була дуже ризикованою. Лікарі знищили хвору імунну систему пацієнта за допомогою хіміотерапії, а після цього пересадили клітини донора, які мали вирости у нову імунну здорову систему. Перша трансплантація Брауна у 2007 році була лише частково успішною: ВІЛ, здавалося, зник, а лейкемія — ні. У наступному році йому зробили другу трансплантацію від того самого донора, і вона наче спрацювала.

А чи були ще випадки, коли ВІЛ вилікували?

Так. Торік вчені повідомили, що у 40-річного Адама Кастіллехо, відомого як «лондонський пацієнт», протягом 18 місяців після пересадки кісткового мозку не виявляли слідів ВІЛ в його крові.

ВІЛ у чоловіка діагностували у 2003 році, з 2012 року він приймав ліки, щоб контролювати інфекцію. Пізніше в тому ж році йому діагностували злоякісну лімфому Ходжкіна.

У 2016 році він переніс пересадку кісткового мозку для лікування раку крові, отримавши стовбурові клітини від донорів з генетичною мутацією, яка присутня менш ніж в одного відсотка європейців. Лікар Кастіллехо заявляв, що аналізи не виявили у чоловіка ВІЛ.

Поділитись: