Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй провела відкрите засідання, на якому обговорила ситуацію на окупованому Донбасі.

Проведення засідання ініціювала Україна. Востаннє Радбез обговорював російську агресію влітку.

Представник Росії в Радбезі заявив, що обговорювати ситуацію на Донбасі потрібно з «представниками» так званих «ДНР» та «ЛНР» та запропонував запросити «главу Центрвиборчкому «ЛНР» Олену Кравченко.

Але її виступ в Радбезі ООН підтримала тільки Росія, сім країн проголосували «проти», ще сім — утрималися.

  • Представник США заявив, що так звані «вибори» на окупованому Донбасі порушують Мінські угоди та міжнародне право. Постійний представник США наголосив, що вибори в окремих районах Донеччини та Луганщини мають пройти відповідно до українського законодавства та норм ОБСЄ. Також представник Сполучених Штатів додав, що санкції проти Росії не скасують до повної реалізації Мінських угод.
  • Постійні представники Франції та Польщі нагадали про анексію Криму, а представник Польщі також підкреслив, що дії Росії в Азовському морі, зокрема довготривала перевірка вантажних судів, нанесли велику економічну шкоду Україні.
  • США, Швеція, Франція, Велика Британія та Польща виступили проти проведення призначених «виборів» в так званих «ДНР» і «ДНР», а також закликали Росію вплинути на бойовиків для їх скасування.
  • Нідерланди також розкритикували дії Росії в Азовському морі. Крім того, представник королевства заявив, що Амстердам підтримує рішення України звернутися до міжнародного арбітражу з цього приводу.
  • «Відкриття Кримського мосту — ще одне явне порушення українського суверенітету. Росія постійно затримує українські та інші судна, що проходять через Керченський пролив. Це ще один акт з дестабілізації України та її економіки. Також ми занепокоєні кібератаками Росії проти України, що впливає на фінанси, енергетику та урядовий сектор України», — наголосила представниця Великої Британії.
  • Представник Екваторіальної Гвінеї заявив, що режим тиші на Донбасі порушують обидві сторони і закликав припинити вогонь у зоні конфлікту. Також він висловив жаль з приводу вбивства екс-ватажка бойовиків «ДНР» Олександра Захарченка.
  • «Китай поважає суверенітет та територіальну цілісність усіх країн, зокрема в Україні, та виступає проти будь-якого втручання у внутрішні справи України», — сказав представник КНР. Водночас Пекін зазначив, що «потрібно враховувати законні інтереси всіх регіонів України та національних груп». Представник Китаю закликав припинити бойові дії на Донбасі та виконувати Мінські угоди.
  • Представник Казахстану заявив, що Астана виступає за «збалансований підхід» у питанні конфлікту на Донбасі. Також Казахстан висловив готовність надати допомогу у вирішенні конфлікту, водночас представник країни висловив занепокоєність через те, що переговори «забуксували».«Важливо, щоби Україна залишалася суверенною, стабільною та незалежною країною, в якій проживають представники різних етнічних груп та віросповідань на основі дотримання прав людини», — резюмував представник Казахстану.
  • Постійний представник Росії Василь Небензя заявив, що вбивство екс-ватажка «ДНР» Захарченка негативно вплинуло на врегулювання ситуації на Донбасі. «Є вагомі підстави вважати, що до цього причетна Україна», — сказав він. Небензя пояснив, що «вибори» в так званих «ДНР» та «ЛНР» пройдуть через те, що смерть Захарченка створила «вакуум влади». «Вони (вибори — ред.) є вимушеним заходом», — заявив він. Росія вкотре звинуватила Україну в порушенні режиму припинення вогню. Також представник РФ сказав, що «західні партнери потакають Україні». «У тому, що Київ не виконує Мінські угоди винні ви — представники Євросоюзу та США», — наголосив представник РФ. Крім того, Небензя назвав закон про особливий статус Донбасу таким, що суперечить Мінським угодам. Також Росія знову розкритикувала мовну статтю нового закону про освіту. Небензя зазначив, що російськомовне населення дуже постраждає від цього закону. «Запитайте в угорців, вони вам розкажуть більше», — додав він.
  • «Росія відчайдушно хоче уникнути відповідальності за добре задокументовані протиправні дії Росії проти України — військову агресію, окупацію і спробу незаконної анексії української території. Це поведінка закоренілого злочинця, який не розкаявся та вирішив познущатися над системою правосуддя», — наголосив представник України в Радбезі Володимир Єльченко. Він зазначив, що так званими «виборами» Росія хоче поставити «лідерів озброєних банд» на «посади» в незаконних органах влади на окупованих територіях. «Це ніщо інше як провокація та виклик Мінським угодам та суверенітету України», — наголосив дипломат. Єльченко підкреслив, що представляти інтереси тимчасово окупованого Донбасу мають законно обрані посадовці з числа місцевих мешканців, а не «маріонетки Кремля», призначені Москвою. Також Ельченко зазначив, що його здивував тон виступу представника Росії в Радбезі. «Цей тон стає все більш недипломатичним та вульгарним, коли він (представник РФ — ред.) говорить про Україну», — сказав український дипломат. Також Єльченко нагадав про ситуацію в Азовському морі. «За останні шість місяців Росія зупинила понад 200 суден, які прямували в Маріуполь та Бердянськ», — розповів він. Крім того, представник України нагадав про українських політв’язнів, яких утримують в російських в’язницях та на окупованих територіях.

У червні Рада безпеки ООН ухвалила заяву із закликом припинити вогонь на Донбасі, у якій засуджується загострення бойових дій на Донбасі із застосуванням забороненої важкої зброї. Також Україна закликала в Радбезі посилити міжнародні санкції проти Росії через ситуацію в анексованому Криму.

Після вбивства Захарченка у так званій ДНР» призначили вибори «глави республіки» на 11 листопада 2018 року вибори. Тимчасовим виконувачем обов’язків ватажка «республіки» обрали Дениса Пушиліна. Він є представником так званої «ДНР» у контактній групі в Мінську та одночасно головою так званої «Народної ради ДНР».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про тимчасового керівника так званої «ДНР» Пушиліна

Також бойовики обрали нових «міністрів».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Нове керівництво «ДНР»: що відомо про міністрів самоназваної «республіки»​

Нагадаємо, в ЕС заявили, що проведення «виборів» у «ДНР» і «ЛНР» є порушенням Мінських угод.

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародних партнерів посилити санкції проти Росії через призначення виборів бойовиками.

Водночас Росія наполягає на виборах у «ДНР/ЛНР», аби «навести там порядок».

На так звані «вибори» в «ДНР» не допустили колишнього «народного губернатора» Донеччини Павла Губарєва та екс-ватажка батальйону «Восток» Олександра Ходаковського, які раніше оголосили про намір брати в них участь.

Поділитись: