Депутати зареєстрували законопроєкт про проведення анбандлінгу Нафтогазу, тобто відокремлення з компанії газотранспортної системи України, що є частиною імплементації європейських правил ринку газу.

Відповідний законопроєкт №2239 зареєстрував депутат від «Слуги народу» Андрій Жупанин. Станом на ранок 8 жовтня текст законопроєкту відсутній.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Запровадження в Україні європейських правил ринку газу є необхідною умовою для того, аби підписати новий договір на транзит російського газу та зберегти доходи держави від транзиту у розмірі близько 3 мільярдів доларів щороку.

Наступний раунд переговорів про підписання нового договору запланували на 28 жовтня 2019 року.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: