У Росії порушили кримінальну справу проти Навального

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу щодо опозиційного політика Олексія Навального. Його звинуватили у наклепі на ветерана Другої світової війни, який знявся в агітаційному ролику про голосування за поправки до Конституції, які, зокрема, мають «обнулити» президентські терміни Володимира Путіна.

Про порушену справу йдеться на сайті Слідчого комітету РФ.

За висунутою статтею Навальному загрожує штраф і обов’язкові роботи на строк до двохсот сорока годин.

Реклама про голосування щодо поправок до конституції з’явився на телеканалі RT 2 червня. У ній разом з хокеїстом В’ячеславом Фетисовим і актором Василем Лановим узяв участь ветеран Другої світової війни Гнат Артеменко.

Навальний розмістив цей ролик на своїй сторінці у Twitter, де назвав його учасників «продажними». За версією російських силовиків, заява опозиціонера містить «завідомо неправдиві відомості, що порочать честь і гідність ветерана». Про які саме відомості йдеться, в повідомленні не уточнюється.

Раніше російське Федеральне агентство новин (ФАН), яке пов’язують із наближеним до Путіна олігархом Євгенієм Пригожиним, оприлюднило агітаційний ролик, що закликає росіян проголосувати за поправки до Конституції на референдумі. У відео лякають: якщо не проголосуєте за поправки, оберете Росію, де дітей із притулків усиновлюють геї.

Що треба знати про поправки до російської конституції:

  • 15 січня під час послання Федеральним зборам Путін запропонував внести зміни до Конституції, які змінять повноваження центральних органів влади країни. Тоді більшість експертів та політологів були упевнені, що це початок «операції» зі збереження влади Володимира Путіна в країні.
  • Також після звернення Путіна 15 січня у відставку пішов уряд Росії на чолі з Дмитром Медведєвим. Новий Кабмін очолив Михайло Мішустін.
  • 10 березня перед голосуванням у другому читанні депутатка Держдуми від «Единой России» Валентина Терешкова запропонувала «або взагалі прибрати обмеження кількості президентських термінів у Конституції, або … закласти в законі можливість для чинного президента знову обиратися на цю посаду, вже відповідно до оновленої Конституції».
  • Її поправку до законопроєкту про «обнулення» президентських термінів підтримав Путін. Держдума одразу її схвалила. «За» проголосували 380 депутатів, проти — 43, ще 1 утримався. Пізніше її майже одностайно затвердила Рада Федерації (верхня палата російського парламенту).
  • 14 березня закон про поправки в Конституцію підписав президент РФ Путін. Він того ж дня направив їх на розгляд Конституційного суду РФ.
  • 16 березня (тобто через два дні після отримання звернення президента) Конституційний суд Російської Федерації схвалив поправки до Основного закону країни.
  • 25 березня Путін оголосив про перенесення голосування щодо поправок до Конституції через поширення коронавірусу. 1 червня він оголосив, що голосування за них відбудеться 1 липня 2020 року.

Наступні президентські вибори в Росії очікуються в неділю 17 березня 2024 року. Володимир Путін при владі вже 21 рік.

У 2008-му в Росії змінили Конституцію і збільшили термін президентства з 4 до 6 років.