Фото:

скриншот із відео

Російське Федеральне агентство новин (ФАН), яке пов’язують із наближеним до Путіна олігархом Євгенієм Пригожиним, оприлюднило агітаційний ролик, що закликає росіян проголосувати за поправки до Конституції на референдумі. У відео лякають: якщо не проголосуєте за поправки, оберете Росію, де дітей із притулків усиновлюють геї.

У ролику, дія якого відбувається в 2035 році, маленького хлопчика з притулку всиновлює пара. За ним приходить батько — і все б нічого, але раптом з’ясовується, що він гей.

«А де моя мама?» — питає хлопчик у ролику. «Так ось вона — твоя нова мама», — каже чоловік, показуючи на іншого чоловіка з нафарбованими очима й підкреслено жіночною поведінкою. Наприкінці ролика він дістає з автівки поруч сукню (вочевидь, для всиновленого хлопчика). Посмішка з облич вихователів притулку (і хлопчика) зникає.

«Таку Росію ти обереш? Виріши майбутнє країни! Голосуй за поправки в конституцію!» — підсумовує закадровий голос. І наприкінці демонструє, власне, поправку до статті 72, де шлюб має бути закріплений як союз чоловіка й жінки.

На сторінці ФАН «ВКонтакте», де було викладено ролик, думки авдиторії розділилися. Одні вважають, що відео правильно доносить думку про «правильний» склад російської сім’ї, інші — називають його прикладом гомофобії.

Видання Coda зв’язалося з актором Олександром Філімоненком, який зіграв у ролику «гей-маму». Він заявив, що зміст ролика не відображає його позиції щодо ЛГБТ-спільноти.

«Моє ставлення до геїв рівне, в кожного свій вибір щодо орієнтації. Головне, щоб це мене не стосувалося», — сказав він.

Філімоненко також додав, що не згоден зі змістом ролика: «Я не згоден, що саме так у нас буде в 2035 році, просто сценарій такий. Це ж агітація. … Я поза політикою». Водночас він додав, що голосуватиме проти поправок, бо його нещодавно затримали в парку через порушення режиму самоізоляції.

Це не вперше в Росії використовують ЛГБТ-тематику в негативному контексті в політичній рекламі. Так, у 2018 році в російських соцмережах поширили вірусний ролик із закликом йти на вибори президента. За відмову голосувати головний герой стикається з «неприємностями», які на відео уособлює армія та, зокрема, геї.

Що треба знати про поправки до російської конституції:

  • 15 січня під час послання Федеральним зборам Путін запропонував внести зміни до Конституції, які змінять повноваження центральних органів влади країни. Тоді більшість експертів та політологів були упевнені, що це початок «операції» зі збереження влади Володимира Путіна в країні.
  • Також після звернення Путіна 15 січня у відставку пішов уряд Росії на чолі з Дмитром Медведєвим. Новий Кабмін очолив Михайло Мішустін.
  • 10 березня перед голосуванням у другому читанні депутатка Держдуми від «Единой России» Валентина Терешкова запропонувала «або взагалі прибрати обмеження кількості президентських термінів у Конституції, або … закласти в законі можливість для чинного президента знову обиратися на цю посаду, вже відповідно до оновленої Конституції».
  • Її поправку до законопроєкту про «обнулення» президентських термінів підтримав Путін. Держдума одразу її схвалила. «За» проголосували 380 депутатів, проти — 43, ще 1 утримався. Пізніше її майже одностайно затвердила Рада Федерації (верхня палата російського парламенту).
  • 14 березня закон про поправки в Конституцію підписав президент РФ Путін. Він того ж дня направив їх на розгляд Конституційного суду РФ.
  • 16 березня (тобто через два дні після отримання звернення президента) Конституційний суд Російської Федерації схвалив поправки до Основного закону країни.
  • 25 березня Путін оголосив про перенесення голосування щодо поправок до Конституції через поширення коронавірусу. 1 червня він оголосив, що голосування за них відбудеться 1 липня 2020 року.

Наступні президентські вибори в Росії очікуються в неділю 17 березня 2024 року. Володимир Путін при владі вже 21 рік.

У 2008-му в Росії змінили Конституцію і збільшили термін президентства з 4 до 6 років.

Поділитись: