У школу — за бажанням і не у вересні. Фейки про коронавірус у навчальних закладах

Абітурієнти в респіраторних масках біля пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) в Харкові, 15 липня 2020 року. Цього дня в Україні відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з географії
Абітурієнти в респіраторних масках біля пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) в Харкові, 15 липня 2020 року. Цього дня в Україні відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з географіїУНІАН / Андрій Марієнко

26 серпня Кабінет міністрів України продовжив адаптивний карантин ще на два місяці, до 31 жовтня. Причиною стало збільшення кількості хворих на COVID—19 у країні. Водночас уже от—от розпочнеться навчальний рік у школах і садочках. Які фейки про коронавірус у закладах освіти набувають популярності — читайте у нашому матеріалі.

«Ще на початку пандемії коронавірусу одна мама у вайбері закликала не купувати дітям банани, бо вони заражені», — розповідає журналістка Христина Коціра, яка цьогоріч віддає свою доньку Ніну до четвертого класу, а сина Мирона — у садочок. «А ще говорили, що тривале перебування в масці у приміщенні — небезпечне». Та якщо такі поради чи застереження спочатку роздавали самі батьки, то згодом дезінформацію про COVID-19 почали поширювати й деякі лікарі.

На початку червня на сайті GreenPost опублікували статтю «Коронавірус коронавірусом, а в садочок ходити треба». У матеріалі сімейний лікар Роман Мільчев розповідав про те, як уберегти дитину, аби вона не заразилася COVID-19. На запитання, чи варто відводити дітей до садочка в умовах пандемії, Мільчев відповів: «Однозначно потрібно завжди пильнувати, але в садочок іти рано чи пізно треба. І неважливо, про яку саме інфекцію йдеться – коронавірус чи грип. Бо діти, хоч як дивно це звучить із вуст лікаря, легше зносять хвороби. І саме вони переважно формують колективний імунітет».

Незалежна аналітична платформа VoxUkraine проаналізувала слова лікаря й заявила, що таке «формування колективного імунітету "природним способом" серед дітей може призвести до великої кількості жертв». У своєму матеріалі VoxUkraine також зазначає, що діти не переносять хвороби легше, ніж дорослі. До того ж у них ще не зовсім сформована імунна система. Тому дітям потрібно більше часу, аби вилікуватися від респіраторних інфекцій.

«Існує два способи сформувати колективний імунітет: природний шлях (коли багато людей перехворіли, а їхні організми виробили необхідну кількість антитіл) і вакцинація (коли багато людей зробили щеплення)», — пише VoxUkraine.

У квітні в батьківських групах поширювали інформацію про те, що учні старших класів не складатимуть ЗНО. Це виявилося фейком. Міністерство освіти і науки заперечило чутки. Напередодні нового навчального року на сайті «Нова українська школа» також спростували заяву про необов'язкове відвідування навчальних закладів учнями, батьки яких бояться коронавірусу. На ресурсі зазначили, що учні не можуть ігнорувати навчання у школі лише тому, що вони або їхні батьки остерігаються заразитися COVID-19.

Усе почалося з того, що 12 серпня в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет побував на ефірі телеканалу «Україна 24». Ведучий звернувся до міністра: «Я не хочу, щоб моя дитина йшла до дитячого садка. Ось підчепить цей коронавірус. Є ж у нас традиційні правила: якщо дитина не ходить до садочка, здається, місяць чи два, то її можуть відрахувати». Міністр Шкарлет відповів так: «Ми дуже лояльно до цього ставимося, бо 2020 — особливий рік. Я думаю, що будь-які заборони в цій ситуації не повинні діяти. Враховуючи право батьків не пускати дитину до дитячого садка в разі певної небезпеки, ніякі санкції, на мою думку, застосовувати не будуть». Як бачимо, ішлося лише про дитячі садочки.

Заступниця головного редактора сайту StopFake Вікторія Романюк каже, що від початку травня найбільша хвиля дезінформації та чуток була пов'язана з формою навчання дітей. «Один з основних типів фейків про коронавірус — чи взагалі відновиться навчальний процес у вересні. Ширилися плітки, ніби Кабмін заборонив відкривати школи. Усі чутки базувалися на заяві тодішньої виконувачки обов'язків міністра освіти Любомири Мандзій. Вона говорила, що освіта з вересня матиме перехідний формат для складання індивідуальних планів, а для шкіл розробляють рекомендації, як організувати навчальний процес в умовах пандемії. Любомира Мандзій взагалі нічого не казала про заборону стартувати у вересні. Але фейки на кшталт "діти радіють, батьки приголомшені, з першого вересня навіть не чекайте" дуже активно гуляли в мережі», — коментує Вікторія Романюк.

Вона додає, що такі заголовки було важко спростовувати. Адже ситуація з пандемією залишається хиткою — неможливо передбачити, коли закінчиться карантин. «Було незрозуміло, чи дійсно ухвалять якусь постанову. На той момент ми спиралися на оприлюднені заяви. Побачимо, що буде далі. В умовах коронавірусу діти все-таки розпочинають навчання в запланованому форматі. Буде цікаво подивитися, з якими викликами зустрінемося. Що побачимо. Які будуть жахалки. А вони будуть — я певна».