У Словаччині навіть після відставки уряду через вбивство журналіста продовжилися протести
У Братиславіів десятьох містах по всій Словаччині відбулись акції проти корупціїіза дострокові парламентські вибори.
У Братиславі і в десятьох містах по всій Словаччині відбулись акції проти корупції і за дострокові парламентські вибори.
Про це передає «Новая газета».
Через наростаючі антиурядові протести після вбивства журналіста, який писав про зв'язок політиків з мафією, пішли у відставку прем'єр-міністр і глава МВС. Однак їх соціал-демократична партія «Смер» поки ще залишається при владі.
Багато хто боявся, що п'ятничні акції протесту будуть зірвані через погану погоду. З самого ранку різко похолодало і почався дрібний дощ. Організатори акції з руху «За чесну Словаччину» наполегливо закликали громадян вийти на вулицю, попри негоду. Вони розміщували пости і відеозвернення в соціальних мережах. Одне з них було від відомої словацької тенісистки Домініки Цибулкової.
До чотирьох годин дня дощ в Братиславі припинився, і народ почав збиратися на мітинг. За словами організаторів, на вулицю вийшли понад 65 тисяч людей. Це приблизно на п'ять тисяч більше, ніж минулого тижня. В інших містах по всій країні протестували десятки тисяч осіб. На сході Словаччини, в Кошице, люди зібралися на головній площі міста під проливним дощем.
У Братиславі протестувальники вийшли на площу Словацького народного повстання в центрі міста. Натовп скандував «Дострокові вибори» і «Геть «Смер».
За словами Кароліни Фарської, однією з організаторів акцій протестів, відставка прем'єр-міністра стала справжнім фарсом. Він пішов з керівного поста, однак призначив на своє місце колишнього віце-прем'єра, за яким стоять ті ж політичні сили:
«Уряд Словаччини повністю себе дискредитував, і ми вимагатимемо дострокових парламентських виборів. У нас немає іншого виходу».
Про це говорили і багато учасників мітингу в Братиславі.
«Корупція і зарозумілість влади в країні досягли такої межі, що терпець урвався. Я рада, що словаки нарешті змогли вийти на вулицю за свою країну. Але сумно, що це сталося тільки після смерті двох молодих людей», — каже Вероніка Голіанова, одна з учасниць мітингу.
Протестувальників вийшли підтримати і багато іноземців, який живуть у Братиславі.
Під час мітингу виступали колишні дисиденти і учасники акцій протесту часів Оксамитової революції в Чехію, Словаччину, громадські діячі та відомі музиканти і артисти. Потім всі разом заспівали гімн Словаччини. В кінці протестувальники вийняли зв'язки ключів і влаштували ними справжній передзвін. Це був символ мирних протестів під час Оксамитової революції.
Організатори акції подякували поліцію за допомогу в дотриманні безпеки і попросили протестувальників розійтися мирно. Тим самим вони намагаються підкреслити, що не закликають народ до заворушень і неправомірних дій.
Багато людей вийшли на протести з маленькими дітьми. У натовпі зберігалися проходи, і можна було легко переміщатися по площі. А поліція охороняла підходи до центру міста і мирно спостерігала за тим, що відбувається. Було лише кілька машин і патрулів, ніяких кордонів і посилених підрозділів.
Наступного тижня обіцяють нові акції. Планується провести свічкова хода в пам'ять про всіх загиблих при прояві своєї громадянської позиції.
Відставка прем'єра відбулася після того, як минулого тижня десятки тисяч жителів країни приєдналися до антиурядових акцій протесту, вимагаючи відставки уряду та повного розслідування смертей Яна Куцяка та Мартіни Куснірової.
Протести були найбільшими в Словаччині з часів антикомуністичної оксамитової революції 1989 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому протестує Словаччина: у країні тривають наймасовіші з 1989 року демонстрації
12 березня міністр внутрішніх справ, заступник глави уряду Словаччини Роберт Калиняк оголосили про свою відставку.
Також у відставку подали міністр культури Словаччини Марек Мадаріч, секретар Ради безпеки Віліам Джассен і помічниця прем'єр-міністра Марія Троскова.
У Словаччині невідомі вбили 27-річного журналіста Яна Кучака і його дівчину. Їх застрелили у власному будинку в місті Велка-Мака.
Кучак — перший убитий журналіст в Словаччині за всю історію існування держави.
У поліції вважають, що вбивство може бути пов'язане з професійною діяльністю Кучака. Він писав про зв'язки між італійською мафією та людьми, близькими до Фіцо. В інших матеріалах журналіст розкривав корупційні скандали, пов'язані з партією Фіцо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свобода слова під загрозою: що відомо про вбивство словацького журналіста
- Поділитися: