9 жовтня у Стокгольмі почалися слухання апеляції на рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит та постачання газу між українським Нафтогазом та російським Газпромом.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

За його словами, 9 жовтня апеляційний суд заслухає вступне слово російської сторони. Виступ триватиме цілий день.

«Для того, щоб пояснити, чому судові процеси проти Газпрому займають так багато часу, наведу одну цифру. 50 000 — приблизно стільки сторінок різних документів було подано сторонами в арбітражних процесах щодо контракту на поставку і транзит газу», — повідомив Вітренко.

За його словами, до апеляційного суду подавали переважно висновки експертів та покази свідків. Через те, що ці документи потрібно було узгодити та вивчити, судові процеси з Газпромом і тривають так довго.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різних країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,7 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,7 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

Поділитись: