Щороку в Давосі відбувається одна з найпрестижніших світових подій — Всесвітній економічний форум. На швейцарський гірськолижний курорт з’їжджаються представники  сотень країн світу — від молодих бізнесменів і громадських діячів до лідерів провідних держав.

Цьогоріч у Давосі паралельно з форумом відбуваються і дві українські події, які вже привернули увагу міжнародної спільноти. Ексклюзивною гостею однієї з них навіть буде робот Софія.

Громадське розповідає хто цього року приїхав у Давос, про що говоритимуть найвпливовіші лідери світу, і чому участь у Всесвітньому економічному форумі 2018 важлива для України. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поміж слів: українське питання в Давосі — репортаж

Протестувальники на вулицях Цюріха тримають плакати з портретом американського президента Дональда Трампа і гаслом «Трамп, тобі тут не раді». Учасники акції виступають проти майбутнього візиту Трампа на Всесвітній економічний форум у Давосі, Швейцарія, 23 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/WALTER BIERI

Форум найвпливовіших

Торік «зіркою» Давосу був лідер Китаю Сі Цзіньпін. Топ-гість цьогорічного форуму — Дональд Трамп: в останній день, 26 січня, він виступить зі спеціальною промовою. Передбачається, що Трамп говоритиме про роль США у світі і вплив на нього політики «американського егоїзму».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дональд Трамп: Рік на посаді президента

   Толу Оні, доцентка університету Кейптауна

Нині світ певним чином розломлений, головно через те, що він більше працює на одних людей, коли інших просто ігнорує. Що я хочу почути від Трампа — про дії, які допоможуть змінити ситуацію. Бо розділяти людей — це не шлях уперед

Це перший візит президента США за майже 20 років. І Барак Обама, і Буші — батько й син — форум проігнорували. Останнім з американських президентів відвідував Давос Білл Клінтон у 2000 році.

На форум приїхали й інші впливові політики й глави держав: прем'єр Канади Джастін Трюдо, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон, британська прем'єрка Тереза Мей, голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер тощо. Форум також відвідали Генсек ООН Антоніу Гутерреш, голова Світової організації торгівлі, керівники МВФ і Світового банку.

Окрім впливових політичних діячів, гостями Давосу стали понад 1900 керівників провідних компаній світу та 900 громадських діячів та діячок. Серед них — пакистанська активістка Малала Юсафзай, акторка Кейт Бланшетт, керівники Google, Microsoft, IBM, Alibaba та інші.

Швейцарський економіст, засновник і президент Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час форму в Давосі, Швейцарія, 24 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Про що говоритимуть

Тема форуму у 2018-му — «Спільне майбутнє в роз'єднаному світі». Цьогоріч багато уваги приділятиметься постправді, фейковим новинам, кібербезпеці та перспективам розвитку криптовалюти. Також обговорюватимуться проблеми гендерної рівності, сексуальних домагань та розширення можливостей для розвитку жінок у світі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сексуальна свобода, пуританство, фемінізм: що треба знати про відкритий лист Катрін Деньов

Умовно кажучи, за тим, що обговорюватимуть у Давосі, можна перевірити пульс світу. Прослідкувати, куди він рухається, які теми сьогодні найбільше хвилюють найвпливовіших людей, відчути дух часу. 

Попри це, жодних глобальних рішень на форумі не ухвалюють. Зазвичай ключові розмови відбуваються в кулуарах, у неформальній обстановці чи за лаштунками. Приміром, у 1987 році завдяки зустрічі лідерів Греції та Туреччини на полях давоського форуму вдалося уникнути війни між двома державами.

   Орися Луцевич, менеджерка Українського форуму британського аналітичного центру Chatham House

Форум — це така концентрація світової політичної ділової та інтелектуальної еліти. Тут збираються представники ключових держав, великі інвестори та представники аналітичних центрів. Вони обдумують, які виклики чекають на світ у цьому році, і як краще з ними боротися. Тому дуже важливо, щоб українська точка зору була там присутня, щоб Україна показувала, який внесок вона може зробити у вирішення певних проблем. Це дуже важливе місце для наведення нових ділових зв'язків

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо (ліворуч) та міністр закордонних справ Норвегії Берге Бренде під час панельної дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, 24 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Україна в Давосі

На Всесвітній економічний форум приїхав також Петро Порошенко. У нього заплановано близько 20 зустрічей, зокрема, з головою МВФ Крістін Лагард, президентом Польщі Дудою та прем’єром Нідерландів Марком Рютте. Також передбачається, що Порошенко матиме коротку зустріч з Дональдом Трампом після його виступу в останній день заходу. 

Разом із Всесвітнім економічним форумом у Давосі відбуваються дві українські події, які, однак, прямого стосунку до форуму не мають і тривають поза його межами. Уже традиційно — «Український сніданок», який організовує фонд Віктора Пінчука. А також нова подія — «Український дім», на якому український бізнес презентуватиме свій потенціал для іноземних інвесторів.

Цьогоріч на «Українському сніданку» говоритимуть про роль України в змінах клімату, підтримку міжнародної спільноти в боротьбі за територіальну цілісність, а також про європейські трансформації.

Глава Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард під час панельної дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, 24 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

   Орися Луцевич, менеджерка Українського форуму британського аналітичного центру Chatham House:

Якщо казати про послання від представників влади, гадаю, для України на сьогодні основна ціль — донести, що підтримка й надалі потрібна, що є певні досягнення в реформах. Основним питанням на «Українському сніданку» буде антикорупційна реформа. Надзвичайно важливо почути від президента, як він далі боротиметься з корупцією в Україні

«Український дім» — це новий формат, який відбувається вперше. Основний фокус — на технологіях та інноваціях, а також можливостях для іноземних інвесторів. Наприклад, на одній з панелей виступає робот Софія. Вона говоритиме про блокчейн-безпеку і роль України в цьому секторі.

Учасники форуму відпочивають у Конгрес-центрі під час перерви в засіданні Всесвітнього економічного форуму в Давосі, Швейцарія, 24 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

   Андрій Колодюк, один із організаторів «Українського дому»

Головна ідея «Українського дому» в Давосі — презентувати Україну світовій спільноті. Ми фокусувалися на інвесторах і технологічному секторі, адже нині саме це ми можемо показати. Учора на кожну з панелей зареєструвалося близько 300 людей, при тому, що ми фізично можемо вмістити 70 — 80. Це свідчить про інтерес не лише до України, а й до тем, які ми презентуємо 

Реакція іноземних гостей дуже проста, розповідає Андрій Колодюк — вони не залишають «Український дім». Маючи певні стереотипи щодо України, вони ламають їх, і часто повертаються вже зі своїми друзями. Те, що презентує «Український дім», стає для них приємною несподіванкою.

Поділитись: