Україна налаштована приєднатися до санкцій ЄС проти Білорусі. Обмежувати торгівлю з Мінськом (поки) не будуть

Україна має намір долучитися до персональних санкцій, які Європейський Союз запровадив 1 жовтня проти Білорусі. Водночас вводити власні економічні санкції Київ не планує. Про це розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю «BBC News Україна».

«Я хочу подивитися на остаточне юридичне рішення, хто там у цьому списку (санкційному списку ЄС — ред.). Але так, ми налаштовані приєднатися до цих санкцій, бо тут уже йдеться про питання послідовності політики», — зазначив глава МЗС.

Кулеба уточнив, що Україна поки не планує додатково обмежувати торгівлю з Білоруссю, оскільки білорусько-українська торгівля є взаємовигідною. Утім цю позицію можуть переглянути, якщо РФ встановить контроль над білоруськими підприємствами.

Крім того, міністр закордонних справ допустив можливість перенесення з Мінська перемовин по Донбасу в межах Тристоронньої контактної групи. Зараз це питання не є нагальним, бо зустрічі в ТКГ і так відбуваються онлайн через пандемію коронавірусу.

А що за санкції ЄС?

Європейський Союз ввів санкції проти 40 високопосадовців Білорусі, причетних до фальсифікацій на виборах президента та до насильства проти протестувальників. Санкції передбачають замороження активів, що перебувають на території ЄС, та заборону в'їзду до Європейського Союзу.

У санкційний список не потрапив самопроголошений президент Олександр Лукашенко, бо в ЄС вважають, що це заважатиме налагодженню діалогу. Але обіцяють: якщо діалог не вдасться, то Лукашенко теж може опинитися в переліку.

У відповідь МЗС Білорусі заявило, що запровадить у відповідь санкції проти ЄС. Проте опублікувати перелік людей, які потрапляють під обмеження, відмовилися через «цивілізовану дипломатичну практику». До санкцій Мінська долучилася й Росія «відповідно до союзницьких зобов'язань».

Своєю чергою, Міністерство фінансів США включило до санкційного списку 8 топ-посадовців режиму Лукашенка: міністра внутрішніх справ Юрія Караєва, його заступника Олександра Барсукова, очільника Мінського відділення МВС Івана Кубрака, командувача внутрішніми військами Юрія Назаренка та заступника Хазалбека Атабекова, секретаря ЦВК Олену Дмухайло, главу ОМОНу Дмитра Балаба та заступника глави ЦВК Вадима Іпатова.

Що Україна думає про події в Білорусі?

Офіційно — не визнає Олександра Лукашенка легітимним президентом Білорусі та підтримує рішення ЄС про введення санкцій проти білоруських чиновників, причетних до розгону протестів та фальсифікацій виборів президента 9 серпня (самі санкції ще не набули чинності).

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснював, що позиція України щодо невизнання легітимності Олександра Лукашенка була продиктована тим, що він зробив остаточний вибір на користь Росії. Офіційно Лукашенка будуть згадувати без вказання будь-якої посади.

Санкцій проти білоруських чиновників Україна поки не вводила, втім у Верховній Раді фракція «Голос» уже вимагає це зробити.