Україна подала ще один позов проти росії до ЄСПЛ. Вимагається повне виведення військ рф та компенсація потерпілим

Міністерство юстиції подало новий позов проти росії до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). У цьому позові Україна звинувачує російську владу у порушеннях Європейської конвенції з прав людини через вторгнення на суверенні українські землі.

Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

23 червня він оголосив, що у межах цього позову Україна вимагає повне виведення російських військ та присудження грошової компенсації потерпілим через російську агресію.

Цей документ стосується порушень росією прав людини на початковому етапі війни та описує події від початку російського вторгнення вранці 24 лютого до фактичного виведення її сухопутних військ з околиць Києва та інших міст на півночі 7 квітня. Скарги про порушення з боку росії протягом наступного періоду будуть направлені до ЄСПЛ в наступних доповненнях до заяви.

В етері українських телеканалів Малюська розповів, що у цьому пакеті даних виклали величезну доказову базу про порушення прав людини і величезної кількості норм конвенції.

Мін'юст вимагає компенсацію завданих збитків. Попередньо, на першому етапі вторгнення вони оцінюються у 80 мільярдів доларів.

Разом із тим міністр наголосив, що рішення суду ми отримаємо ще дуже нескоро.

«Справи в ЄСПЛ — це гра дуже довга, може йтися про строки до 10 років. Зараз ще тривають провадження щодо Донбасу та Криму, які ми почали з 2014 року. Але ключове — ми перекладаємо розміри збитків у суми коштів і фіксацію порушень з мови політиків і військових мовою юристів. Усі збитки, порушення, воєнні злочини будуть підтверджуватися юридичними документами, від яких росія вже не відпетляє», — сказав Малюська.

Як отримати свою компенсацію?

Нагадаємо, кожен громадянин України, який постраждав від російської агресії, може отримати компенсацію від 5 до 30 тисяч євро. Для цього потрібно подати заяву ЄСПЛ. Сформувати таку заяву можна онлайн через відповідну електронну систему та безплатно відправити «Укрпоштою» до суду. Заяву можна заповнити і за родича, якщо він не може подати її самостійно. Головне — потрібно встигнути подати протягом чотирьох місяців від моменту порушення своїх прав, проте не пізніше від 16 січня 2023 року. Ми раніше детально розповідали, як подати заяву на компенсацію до ЄСПЛ.