Європейський Союз вважає, що вибори президента в Білорусі, що відбулися 9 серпня, не були «ані вільними, ані справедливими». Він також закликав владу країни розпочати «справжній та всеохопний діалог», аби уникнути подальшого насилля.

Про це йдеться в офіційній заяві Високого представника ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозепа Бореля.

«Державна влада вдалася до непропорційного й неприйнятного насилля, що призвело до принаймні одного загиблого й багатьох поранених. Тисячі людей затримали, а утиски свободи зібрань, вираження й ЗМІ посилилися», — йдеться в заяві.

Борель також зазначив, що на тлі подій у Білорусі ЄС «здійснить комплексний аналіз» європейсько-білоруських взаємин: «Це передбачає, серед іншого, вжиття заходів проти відповідальних за скоєне насильство, невиправдані арешти й підробку результатів виборів».

Євросоюз також закликав білоруську владу «розпочати справжній і всеохопний діалог із суспільством у широкому сенсі задля уникнення подальшого насилля». Він також запевнив, що й надалі підтримуватиме незалежну, суверенну й стабільну державу Білорусь.

Раніше у подібному ключі висловилися США. Державний секретар Майк Помпео також заявив, що вибори президента Білорусі «не були ані вільними, ані справедливими». Він засудив насилля правоохоронців проти протестувальників і закликав білоруську владу звільнити незаконно утримуваних і поважати їхнє право на свободу зібрань.

Окрему заяву подібного змісту оприлюднили і міністри закордонних справ восьми країн Північної Європи та Балтії.

А що каже Білорусь?

11 серпня Міністерство закордонних справ Білорусі оприлюднило відповідь на заяви з «європейських столиць». Відомство заявило, що «окремі гучні висновки на найвищому та високому рівнях ґрунтуються на односторонній інформації та відвертій неправді».

«Ще до виборчої кампанії ми зверталися по сприяння наших партнерів, кажучи про факти прямого зовнішнього втручання. Ми неодноразово пропонували вам, які критикують нас сьогодні, разом розібратися в тому, що відбувається. Але замість цього вже другу добу звучать заклики до санкцій. І як після цього нам вірити у щирість ваших порад?» — йдеться в заяві білоруського МЗС.

Відомство також звернулося до колег і сусідів із проханням не поспішати із заявами, які «ще більше підігрівають нестабільність у суспільстві»: «Підтримуєте незалежність і суверенітет виявіть не лише принциповість, але й відповідальність!»

Що взагалі відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За два дні влада повідомила про затримання 5 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. А хроніку другого дня протестів дивіться тут.

Поділитись: