Україна протягом серпня експортувала понад 1,3 млн тонн зернових

Україна за 2023—2024 маркетинговий рік експортувала вже понад 3,6 млн тонн зернових та зернобобових. З них понад 1,3 млн — протягом серпня.

Про це повідомило Мінагрополітики з посиланням на дані Держмитслужби.

Зокрема, Україна цьогоріч експортувала вже понад 1,4 млн тонн пшениці, 1,7 млн тонн кукурудзи, 422 тисячі тонн ячменю, 600 тонн жита.

Для порівняння, торік за такий же період (станом на 25 серпня 2022 року) було експортовано понад 3,3 млн тонн зернових, зокрема протягом серпня — більш ніж 1,6 млн тонн.

Що передувало?

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога у тристоронньому форматі.

Згодом міноборони рф заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».

Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф і тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «з усіма відповідними ризиками».

Президент росії володимир путін обіцяв африканським країнам замінити українське зерно та забезпечити безоплатне доставлення. А втім, представники Африканського Союзу закликали відновити «зернову угоду», яка дозволяла експортувати українську продукцію морем.

Тим часом росія регулярно атакує портову інфраструктуру України. За даними МЗС, за перші 9 днів після зриву зернової ініціативи росія своїми обстрілами знищила 180 тисяч тонн українського зерна.