Уряди України та Білорусі обговорюють альтернативні шляхи постачання енергоресурсів на світові ринки.

Про це повідомив президент Білорусь Олександр Лукашенко під час виступу на Форумі українських та білоруських регіонів у Житомирі.

«Я не хочу приховувати, але не дуже-то і буду розкривати зміст наших переговорів у вузькому складі, але ми не приховуємо, що сьогодні опрацьовуємо і альтернативні шляхи постачання вуглеводневої сировини на світові ринки», — повідомив Лукашенко.

Зазначимо, що через територію України та територію Білорусі проходять магістральні трубопроводи, якими транспортується нафта та газ з Росії до Європи. При цьому, від транзиту енергоресурсів Україна та Білорусь отримують значні доходи. Щороку, доходи України від транзиту газу приносять Україні 3 мільярди доларів доходів. Наразі цей транзит знаходиться під загрозою через те, що 31 грудня 2019 року закінчується, а нової угоди ще не уклали.

Шляхи постачання російського газу до Європи
Фото:

hromadske

Новий раунд переговорів про транзит російського газу до Європи має відбутися 28 жовтня.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: