Українські фільми потрапили до офіційних кваліфікаційних списків на премію «Оскар»

Кадр із фільму «20 днів у Маріуполі» реж. Мстислава Чернова
Кадр із фільму «20 днів у Маріуполі» реж. Мстислава Чернова

Чотири українські фільми потрапили до офіційних кваліфікаційних списків на премію «Оскар».

Американська кіноакадемія оприлюднила на сайті щорічної премії «Оскар» офіційні кваліфікаційні списки фільмів, що розглянуть для номінації на нагороди 96-го «Оскара».

Наразі опубліковані списки в категоріях:

Серед стрічок, що пройшли стадію технічного відбору, одразу декілька українських.

Стрічка «20 днів у Маріуполі» опинилась одразу у двох списках — у переліку Документальних повнометражних фільмів і як претендент від України в категорії Міжнародних фільмів.

«20 днів у Маріуполі» — документальна робота режисера та воєнного кореспондента Мстислава Чернова. У березні 2022 року він разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою були останніми із цивільних журналістів, які лишалися в Маріуполі, що опинився у блокаді російськими військами. З документації подій першого місяця повномасштабного вторгнення Чернов створив повнометражний фільм. У 2023 році він отримав, зокрема, нагороду глядачів на американському фестивалі незалежного кіно «Санденс» і головний приз фестивалю Docudays UA.

Так само як і «20 днів у Маріуполі», у двох повнометражних категоріях представлена ще одна документальна робота — фільм «Фотофобія» словацьких режисерів Івана Остроховського та Павола Пекарчика. Її на «Оскар» висунула Словаччина, від якої вона представлена у списку Міжнародних фільмів, так само як і у переліку Документальних. Це історія харківської сім’ї, яка після початку повномасштабного вторгнення ховається від війни у місцевому метрополітені.

Кадр з фільму «Фотофобія» реж. Івана Остроховського та Павола Пекарчика

У категорії Повнометражних документальних фільмів представлена також українська стрічка «Гартовані гнівом» режисерського дуету Лесі Калинської та Руслана Батицького. «Гартовані гнівом» — це історія стосунків двох людей протягом дев’яти років: від Революції гідності до повномасштабного російського вторгнення. Особиста історія героїв нанизана на глобальну історію країни, що переживає важкі потрясіння.

Кадр із фільму «Гартовані гнівом» реж. Лесі Калинської та Руслана Батицького

У цій самій категорії є фільм «Звідки куди» — знятий в українській копродукції польським режисером Мачеком Хамелою в Україні під час повномасштабного вторгнення. Це документальне роуд-муві, у якому режисер в дорозі фільмує початок повномасштабного вторгнення: евакуацію цивільних, добровольців на блокпостах, водіїв і комунальників, а також дітей, які вповні ще не розуміють, що таке війна.

Кадр із фільму «Звідки куди» реж. Мачека Хамели

Остання стрічка зі списку в українській копродукції — «Батьківщина» білорусько-українського режисера Олександра Міхалковіча та білоруської режисерки Ганни Бадзяки. «Батьківщина» — розповідь про білорусів, яких тоталітарний режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка насильницьки призиває в армію, де їх катують і навіть убивають, що призводить до протестів 2020-го року, чи не останньої надії на повалення диктатора.

Кадр з фільму «Батьківщина» реж. Олександра Міхалковіча та Ганни Бадзяки

Що далі?

Сама церемонія нагородження 96-ї премії «Оскар» за київським часом відбудеться 11 березня 2024 року о першій годині ночі у театрі «Долбі» у Голлівуді.

Кваліфікаційні списки — це лише перший етап, у якому Американська кіноакадемія збирає всі фільми, що пройшли “технічний” відбір, який передбачає, зокрема, прокатні вимоги й нагороди на кваліфікаційних міжнародних фестивалях. Ці списки можна вважати так званими “лонглистами”, хоч сама Академія не вживає цей термін.

Наступний етап — офіційні короткі списки, які зазвичай Американська академія оприлюднює наприкінці грудня. А вже сам номінаційний список із 5 претендентів оголошують пізніше — раніше для цих трьох категорій фінальне оголошення відбувалося у січні, за два місяці до самої церемонії нагородження.

Зазначимо, що стрічка «20 днів у Маріуполі» може бути номінована в обох категоріях, у яких потрапила у кваліфікаційні списки. Всього ж Американська кіноакадемія нагороджує «Оскарами» у 20 номінаціях. Наразі жоден український фільм не отримав цю премію.