УПЦ МП не хоче йти з Києво-Печерської лаври, а ПЦУ призначає там свого настоятеля: головне за день 29 березня

Архімандрит Авраамій (Лотиш), якого ПЦУ призначила намісником Києво-Печерської лаври
Архімандрит Авраамій (Лотиш), якого ПЦУ призначила намісником Києво-Печерської лавриПЦУ

Українська православна церква московського патріархату вирішила оскаржити розрив договору щодо Києво—Печерської лаври, Православна церква України призначила там свого настоятеля, а гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі прибув на окуповану Запорізьку АЕС. Зібрали головні новини за день 29 березня.

УПЦ МП та Києво-Печерська лавра

Монастир Української православної церкви московського патріархату, який діє в Києво-Печерській лаврі, подав позов до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» про визнання недійсною односторонньої відмови від договору. Проте суддя заявив про самовідвід. Тож справу передадуть уповноваженому працівнику суду для повторного автоматичного розподілу справи.

Водночас предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній призначив виконувати обов'язки намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрита Авраамія (Лотиша), який днями перейшов з УПЦ МП.

Після цього УПЦ заявила, що накладає «заборону у священнослужінні» на Авраамія. Таке рішення ухвалили «за ухилення в розкол» та «грубе порушення присяги священнослужителя».

Поїздка Гроссі на ЗАЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі зранку прибув на окуповану Запорізьку АЕС.

Його мета — оцінити ситуацію з ядерною безпекою на об’єкті та підкреслити нагальну необхідність захистити його під час війни. Це також перший візит Гроссі на ЗАЕС після того, як на станції запрацювали експерти МАГАТЕ.

Допомога від Німеччини

Уряд Німеччини погодився виділити додаткові 12 мільярдів євро на військову підтримку України. Із цих коштів 3,2 мільярда євро обіцяють виплатити у 2023 році. А на решту суми, 8,8 мільярда євро, Берлін відкриє кредитні лінії на період з 2024 по 2032 рік. Тобто Україна матиме право на отримання й використання кредиту у відведений термін.

«На ці гроші Україна може безпосередньо купувати озброєння за підтримки уряду Німеччини. Важливо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно», — заявили представники коаліційного уряду Німеччини в бюджетному комітеті парламенту.

Жертви війни на Харківщині

У Харківській області знову стався російський обстріл та підрив цивільних на міні. У селі Подоли Куп'янського району під обстріл окупантів потрапили троє цивільних жінок 70, 69 та 68 років. Їх госпіталізували з множинними осколковими пораненнями. Стан однієї жінки важкий, інші — у середньому стані.

А на ґрунтовій дорозі біля села Барвінкове Ізюмського району легковий автомобіль наїхав на протитанкову міну. Через це двоє людей загинули одразу, ще двоє — зазнали травм. Серед загиблих є 16-річний хлопець.

Ситуація на фронті

За даними Генштабу, росіяни зосереджуються на веденні наступу на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар'їнському напрямках. В епіцентрі бойових дій залишаються Білогорівка, Бахмут, Авдіївка та Мар'їнка.

Зокрема, на Бахмутському напрямку ворог продовжує штурмові дії Бахмута, має частковий успіх, кажуть у Генштабі. Проте українські захисники тримають місто і відбивають численні атаки.

Водночас британська розвідка повідомляє, що Сили оборони, схоже, відкинули сили ПВК «Вагнер» із дороги біля однієї з ліній постачання до Бахмута.

Майбутній контрнаступ

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що українське командування вже планує контрнаступ на кількох напрямках. Остаточне рішення щодо дій на фронті ухвалюватиме Генштаб ЗСУ.

Час операції залежить від найбільш вдалого моменту, а також від погодних умов. Резніков стверджує, що Україна використовуватиме отримані танки Leopard саме під час контрнаступу.

«Весною наша земля дуже волога. Можна використовувати лише гусеничні машини. Думаю, ми зможемо побачити їх у квітні-травні», — зазначив міністр.

Інші важливі новини

  • Двоє підозрюваних учасників вечірок у Києві, де знущалися з дівчат, вийшли під заставу по 402 тисячі гривень кожен;
  • росіяни завдали авіаудару по Авдіївці Донецької області, влучивши ракетою по дитячому садку. Обійшлося без постраждалих;
  • у тимчасово окупованому Криму в селищі Гвардійське пролунав вибух. Окупаційний «глава» півострова Сергій Аксьонов заявив, що збили безпілотник;
  • у застосунку «Дія» почалося голосування за людей, які будуть членами українського національного журі на пісенному конкурсі «Євробачення-2023»;
  • через негоду в Україні у Київській, Чернігівській, Черкаській, Хмельницькій, Одеській та Миколаївській областях були значні знеструмлення.