Уряд схвалив законопроєкт, який зберігає за Ситником посаду директора НАБУ

Уряд схвалив і планує передати до Верховної Ради законопроєкт, який зберігає за Артемом Ситником посаду директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ), а також дає парламенту можливість звільняти очільника Бюро.

Таке рішення ухвалили на засіданні уряду 26 листопада.

За словами міністра юстиції Дениса Малюськи, цей проєкт направлений на те, щоби «забезпечити процедурні гарантії нормальної роботи інституції» після рішення Конституційного суду. Йдеться про рішення, яким КСУ визнав неконституційним указ президента Петра Порошенка про призначення Ситника директором НАБУ, а також деякі положення закону про НАБУ.

«Ми нічого радикально не змінюємо… це перехідний закон, спрямований на забезпечення стабільної роботи НАБУ», — сказав Малюська.

Що зміниться?

Раніше КСУ не тільки визнав незаконним указ про призначення Ситника (хоча й залишив його на посаді), а й визнав неконституційними низку положень закону про НАБУ. Вони пов’язані з повноваженнями президента стосовно Бюро.

Так, раніше за цим законом глава держави міг призначати і звільняти очільника НАБУ (за певних умов, але робив це саме президент), однак КСУ вирішив, що це є перевищенням повноважень президента, бо їх вичерпний перелік є в Конституції — і там ані слова про НАБУ.

Після свого рішення Конституційний суд зобов’язав Раду привести законодавство у відповідність з цим рішенням. Тепер парламентарі мають вирішити, хто призначатиме і звільнятиме директора НАБУ.

Як розповів прем’єр Денис Шмигаль, за новим законопроєктом звільнити директора НАБУ може Верховна Рада — «за наявності підстав, чітко виписаних у законі». Тобто у законі про НАБУ. Також цей проєкт зберігає Ситника на посаді до моменту призначення нового керівника.

Враховуючи слова Малюськи про перехідний формат закону, в майбутньому законодавці мають ухвалити остаточні правила щодо того, хто, грубо кажучи, відповідальний за НАБУ, тобто хто отримає ті повноваження стосовно Бюро, які президента позбавив Конституційний суд.