В Ірані почалися слухання у справі про збиття літака МАУ у 2020 році. Україна не бере участі в суді
Майже через два роки після катастрофи в Ірані 21 листопада розпочалися слухання у справі про збиття пасажирського літака авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України».
Про це повідомило державне інформагентство Ірану IRNA, передає Associated Press.
На слуханні в Іранському військовому суді були присутні 10 військових «різних рангів», які є підозрюваними. Їхні імена не називають. У засіданні також узяли участь родини загиблих та їхні адвокати, які подали 103 судові скарги щодо катастрофи.
Суд заслухав звернення адвокатів. Також зазначається, що суддя, ім'я якого не вказали, сподівається, що суд винесе «точний, швидкий і серйозний» вердикт на основі «розумної, справедливої, прозорої та жорсткої» процедури.
Дату наступного засідання мають оголосити згодом. Водночас Україна не бере участі у слуханнях.
У Міністерстві закордонних справ розповіли, що посла України запросили на судове засідання, однак відомство відмовилося відправляти його.
Пояснюють це тим, що Україна надсилала до Ірану запити про отримання документів та інформації щодо кримінального провадження, але Іран надав їх не в повному обсязі.
«У зв’язку з цим вважаємо недоцільною участь посла України в Ісламській Республіці Іран у формальному судовому засіданні, де зачитають обвинувальний акт», — йдеться у заяві МЗС.
Що відомо про катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: