В разі ухвалення закону про банки колишні власники не зможуть повертати націоналізовані банки, але зможуть претендувати на компенсацію шкоди, зокрема і моральної. Забрати таку можливість неможливо без змін до Конституції.

Про це в ефірі hromadske заявив Арсен Макарчук, керівник Офісу правління Нацбанку.

Він пояснив, чому цей пункт не прибрали з законопроекту, хоча такі пропозиції і були.

«Річ у тому, що можливість відшкодування моральної шкоди передбачена в Конституції України, і у випадку, якщо би таке обмеження допускалося, могло б йтися про неконституційність принаймні частини положень законопроекту», — сказав Макарчук.

Він додав, що коли юристи та експерти вивчали це питання, вони дійшли висновку, що «Україна все ж таки не Америка», бо немає прецедентів відшкодування моральної шкоди на сотні мільйонів гривень.

«Йдеться про невеликі суми відносно шкоди як такої. В районі мільйона гривень, це максимум, які прецеденти ми могли дослідити», — зазначив представник НБУ.

Також Макарчук нагадав, що «антиколомойський» закон передбачає відшкодування упущеної вигоди та моральної шкоди попереднім власникам банку, якщо суд визнає націоналізацію незаконною. Суму визначатимуть аудитори.

«Визначення суми також має бути підтверджене аудитором — міжнародно визнаною аудиторською фірмою. Це буде велика четвірка або інша велика міжнародна фірма. І фактично саме їм належить визначити, про які суми саме йтиметься», — пояснив він.

Представник НБУ підтвердив, що потенційно може йтися і про сотні мільйонів гривень, але напевно сказати зараз неможливо.

Нагадаємо, 30 березня Рада ухвалила в першому читанні закон про банки, який зокрема унеможливлює повернення ПриватБанку колишнім власникам — олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

29 березня президент Володимир Зеленський закликав народних депутатів підтримати законопроекти щодо банків та ринку землі, бо вони є умовою Міжнародного валютного фонду щодо подальшої співпраці.

25 березня частина депутатів «Слуги Народу» закликала якнайшвидше ухвалити «антиколомойський» закон, аби отримати допомогу від МВФ та уникнути дефолту. У той же день на сайті Ради зареєстрували одразу три альтернативних законопроєкти.

Їхніми авторами відповідно є соратник Ігоря Коломойського депутат Ігор Палиця, депутат «Слуги Народу» Олександр Дубінський, якого також пов’язують з Коломойським, та депутатка «Слуги Народу» Ольга Василевська-Смаглюк, яка працювала на каналі «1+1», що належить Коломойському.

7 грудня 2019 року Україна та Міжнародний валютний фонд домовилися про початок нової програми співпраці, підписавши Staff Level Agreement — попередню згоду, яка означає намір МВФ укласти кредитну програму з Україною. Загальна сума фінансування має скласти близько 5,5 мільярда доларів терміном на 3 роки.

Остаточно затвердити нову програму між МВФ та Україною має Рада директорів МВФ. Однак наразі цього не сталося. Однією з причин цього називають те, що Україна не виконала попередніх вимог МВФ. Серед них — ухвалення закону, який має не допустити повернення ПриватБанку колишнім власникам. Також МВФ прагне, аби Україна створила ринок землі.

Водночас колишні акціонери ПриватБанку намагаються через суд повернути собі банк.

Поділитись: