ОБСЄ представила новий план врегулювання конфлікту на Донбасі, який ймовірно, замінить Мінські домовленості. Про це заявив спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактній групі Мартін Сайдік в інтерв'ю австрійській газеті Kleine Zeitung. Натомість в Україні заявили, що знають про цей план лише зі ЗМІ.

«Протягом останніх років ми побачили, що Мінські домовленості є не зовсім чіткими. Важливим моментом є те, що для реалізації центрального елемента — проведення місцевих виборів — потрібна допомога ззовні. Ми дійшли висновку, що це може бути лише ООН», — зазначив Сайдік.

Він додав, що ОБСЄ має оцінювати виборчий процес, а тому організація не може організовувати вибори.

Сайдік наголосив, що саме цей план представили на останньому засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ у грудні в Мілані, де були присутні представники України, Росії, Німеччини та Франції. Зазначається, що саме Сайдік є автором нового мирного плану.

За його словами, новий мирний план передбачає такі кроки:

  • ООН та ОБСЄ мають діяти не паралельно, а разом під спільним керівництвом на чолі зі спеціальним представником: це стосується як військового та поліцейського компонентів з боку ООН, так і спостережної місії ОБСЄ, яка вже діє на Донбасі;
  • створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах Донецької та Луганської областей;
  • створення агентства ЄС з відновлення Донбасу.

У новому плані, як і в Мінських домовленостях, передбачено, що представники незаконних угруповань «ДНР/ЛНР» братимуть участь у процесі.

Спецпредставник ОБСЄ зазначив, що мирний план мають затвердити парламенти країн-учасниць «Нормандської четвірки» (України, Росії, Франції та Німеччини).

Водночас заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука зазначив, що про новий план, про який розповів Сайдік, йому відомо виключно зі ЗМІ.

«Мушу вас розчарувати — про наявність такого плану нам відомо виключно зі ЗМІ. Першоджерело ми не бачили, тому коментувати складно, оскільки зазвичай диявол криється в деталях. Не знаючи деталей, мені складно сказати, що це якесь нове пропозицію», — зазначив Тука, відповідаючи на питання журналістів про новий план.

Пізніше міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що новий план не містить принципово нових пропозицій і вимагає подальшої доробки. «Ті ж яйця, тільки в профіль», — сказав Клімкін.

У Міністерстві закордонних справ РФ заявили, що «фактично йдеться про колишню концепції, яка передбачає встановлення міжнародного контролю над Донбасом, введення туди миротворців і поліцейських, контроль над кордоном, створення військово-цивільної адміністрації і фактично відсторонення нинішньої влади»

Нагадаємо, у вересні 2018-го президент Петро Порошенко заявив, що Україна, Німеччина, Франція та США «практично готові» до внесення на голосування Ради Безпеки ООН проект резолюції про введення миротворців на Донбас.

Раніше спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер повідомив, що Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія та Туреччина вже заявили про готовність взяти участь у миротворчій місії ООН на Донбасі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ексклюзивне інтерв'ю Громадського з Волкером: «Щоб миротворці ООН зайшли на Донбас, Росія повинна вивести свої сили».

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер повідомив Громадському, що, на його думку, Росія чекатиме закінчення виборів в Україні, перш ніж вирішувати питання миротворчої місії ООН на Донбасі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Але є одне але»: що означає заява Путіна про миротворців на Донбасі

Поділитись: