В Офісі президента визнали, що у питанні врегулювання на Донбасі була присутня недостатня комунікація з суспільством, зокрема щодо «формули Штайнмаєра».

Про це в спецефірі hromadske заявив заступник голови ОПУ Юрій Костюк.

«Так, ми в чомусь погоджуємося, визнаємо, але ми розуміємо, що певні речі потребують тиші в плані не кулуарних домовленостей, а в плані певної дипломатичної складової. Але в будь-якому випадку ми визнаємо, що десь був брак комунікації», — сказав він.

Водночас Костюк додав, що у деяких питаннях, зокрема щодо особливого статусу Донбасу та амністії бойовиків, ще «дуже далеко» до обговорення.

Як приклад браку комунікації він навів «формулу Штайнмаєра».

«Вона є головним острахом. Дуже великий відсоток людей взагалі її не розуміють, не розуміють її суті, що саме вона передбачає. І власне те, що ми можливо недокомунікували, це власне те, що була остання перепона, щоби відбулася зустріч у «нормандському форматі» і ми могли б рухатися далі в якихось переговорах», — зазначив заступник глави ОПУ.

Водночас щодо акцій «проти капітуляції» Костюк наголосив, що це є «абсолютно нормальним», коли громадяни можуть висловити свою думку, а влада — прислухатися до неї.

«Мені здається, що це говорить про те, що у нас дійсно демократична країна», — резюмував він.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі». 

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2014 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: