Дмитро Дашук (ліворуч) і Максим Риженков (нинішній перший заступник керівника адміністрації президента Білорусі)
Фото: eurovice.by
На запит компетентних органів Білорусі в аеропорту «Бориспіль» українські правоохоронці затримали білоруського бізнесмена Дмитра Дашука, якого підозрюють у злочинах проти інформаційної безпеки. Адвокатка затриманого запевняє, що справа — сфабрикована.

За даними журналістів, Дашука, громадянина Білорусі українського походження, затримали на вимогу білоруських органів в аеропорту «Бориспіль» 15 жовтня, коли він прибув в Україну з Європи.

За рішенням суду, Дашука направили до Київського слідчого ізолятора. Він буде перебувати там до 23 листопада, поки українська та білоруська сторони готують документи для екстрадиції.

Йому інкримінують несанкціоноване втручання в роботу комп'ютерів та мереж, створення, поширення, збут шкідливих програм і незаконний збір таємної банківської або комерційної інформації.

Дмитро Дашук — раніше директор, а зараз — помічник директора з розвитку приватної білоруської компанії «Внешевросервис», яка надає митні послуги перевізникам. Компанія входить до групи компаній ViM Union, яка здійснює митні послуги в Білорусі, Поліщі, Литві, Латвії та Україні.

Адвокатка Дашука Діана Назаренко заявила журналістам «Радіо Свобода», що справа її клієнта — сфабрикована. «Справа Дмитра Дашука аналогічна справі «БелТА», у неї та сама кваліфікація», — сказала вона.

«Як журналістів звинувачували в несанкціонованому доступі до інформаційної бази агентства, так і цю приватну компанію — в несанкціонованому доступі до інформації державного митного підприємства «Белтаможсервіс», — пояснила адвокатка.

За її словами, компанія підсудного мала законні підстави на отримання інформації, але є головним конкурентом держкомпанії в сфері митних послуг.

Нагадаємо, справа «БелТА» — справа, яку порушили в Білорусі проти ряду білоруських ЗМІ за підозрою у несанкціонованому доступі до інформаційної стрічки державного агентства БелТА.

7 серпня білоруські силовики затримали на три доби журналісток TUT.BY Галину Власик, Марину Золотову та Анну Калтигіну. Також Слідчий комітет затримав журналістку видання «БелаПАН» Тетяну Коровенкову. Їх запідозрили у несанкціонованому доступі до інформаційної стрічки державного агентства БелТА. Пізніше стало відомо про затримання ще чотирьох журналістів цих видань.

Слідчий комітет Білорусі поширив інформацію про порушення кримінального провадження за ч. 2 ст. 349 Кримінального кодексу Білорусі (несанкціонований доступ до комп'ютерної інформації, здійснений з особистої зацікавленості, що спричинила заподіяння істотної шкоди). У межах цієї справи у редакціях TUT.BY і «БелаПАН», а також газети «Наука» пройшли обшуки. Журналісти не змогли потрапити на свої робочі місця. 

8 серпня у Мінську правоохоронці провели обшуки в журналістів ще трьох видань. Згодом після допиту їх відпустили.

9 серпня силовики Білорусі звільнили всіх затриманих журналістів у справі «БелТА».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обшуки в білоруських ЗМІ: «Свобода думки в редакції — це кілька хвилин, доки їде ОМОН»

/Лев Коротаєвський

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile