У містах України люди вийшли на вулиці вшанувати пам’ять жертв Голодомору.

Про це повідомляють кореспонденти hromadske. 

Так, у Сєвєродонецьку Луганської області відбувся мітинг-реквієм. Він пройшов у храмовому комплексі на честь Ікони Божої Матері «Прикликання загиблих», біля якого встановлено меморіальний знак у памʼять жертв Голодомору 1932-1933 рр. На акції скорботи були присутні бл. 250 людей.

«У памʼяті залишаються з дитинства частинки спогадів. І одна з таких частинок у мене — те, що мені розповідала бабуся про те, що відбувалось, коли був Голодомор. Це з її дитинства спогади. Я не памʼятаю всього, але я чітко памʼятаю розповідь про те, як сусіди їли своїх померлих дітей тому що треба було врятувати тих, хто живуть. Про те, як люди опускались до жахливих речей, щоб просто вижити», — сказав голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.

Водночас, у Харкові близько сотні вірян зібралися для траурної Хресної ходи центром міста, аби вшанувати пам'ять жертв Голодомору та політичних репресій 1932-33 років.

Харків'яни розпочали ходу від площі Конституції. Учасники тримали в руках жовто-блакитні прапори, червоні гвоздики та плакати з написами «Вічна пам'ять всім загиблим від нелюдей».

«Це пам'ять про мільйони загиблих від безбожної влади, яка через свою безбожність дійшла до тієї думки, що можна нищити людей голодом. І вона це здійснила неодноразово: в 1921-му, 32-33-му і 47-му роках. Це жахливий злочин. Не просто злочин, а те, що називають геноцидом. Разом із знищенням селянства на всіх теренах країни знищувалася уся творча українська інтелігенція: митці, письменники, композитори, режисери. Тобто обезголовити націю з одного боку, в потім підірвати її волю до свободи», — розповів hromadske настоятель храму Іоанна Богослова Православної церкви України у Харкові отець Віктор Маринчак, який очолив колону.

Віряни дійшли до площі Свободи та завершили ходу у Молодіжному парку.

Крім того, два десятки активістів вийшли під стіни Генерального консульства Росії, бо вважають її продовженням радянської влади, винної у смерті мільйонів українців під час Голодомору 1932-33 років.

У акції протесту взяли участь представники «Об’єднання добровольців», активісти «Всесвітнього Руху Патріотів України», члени «Фрайкору» та ветерани АТО

Наприкінці акції активісти розклеїли листівки на паркані біля будівлі консульства з написом "Тоді їх міг врятувати хліб, тепер нас врятує пам'ять". 

«Це прямий зв'язок між минулим і теперішнім часом. Від Росії завжди відходили воєнні дії — це історичний факт: Фінляндія, Чехословаччина, Сирія. Якщо будемо пам'ятати, не буде повторюватися те ж саме», — розповів ветеран АТО та член «Об’єднання добровольців» Олександр Оніщук.

Консульство у суботу було зачинене, тому до мітингувальників ніхто не вийшов.

Захід пройшов мирно. За порядком слідкували близько 30 поліцейських.

Біля намету «Все для перемоги» у центрі Харкова близько півсотні учасників акції запалили лампадки в пам'ять про жертв Голодомору, вшанували їх хвилиною мовчання та виконали гімн України.

«Такі вшанування мають велике значення в тому сенсі, що ми можемо чомусь навчитись: наприклад, обирати друзів чи розпізнати ворогів і не ідеалізувати тих, хто причетних до знищення наших людей», — розповів hromadske учасник акції Дмитро Луценко. 

Акція тривала близько 15 хвилин.

Своєю чергою, у Львові до річниці Голодомору відбулась акція вуличний ресторан «Непораховані з 1932». Студенти приготували страви, які були змушені їсти українці 86 років тому. Акція тривала на площі Ринок впродовж години.

«Ми хочемо показати, що ми не забуваємо людей, які померли під час Голодомору. Ми приготували їжу, яку могли куштувати люди у ті часи. Це суп з шишок, листя та хвої. Великою розкішшю є також сухарі. Ми їх також роздаємо людям. Наша акція називається - «непораховані», бо остаточно невідомо, скільки тоді загинуло людей»,- розповіла студентка української академії лідерства Валерія Денисенко.

Півсотня представників «Об’єднання добровольців» та «Всесвітнього Руху Патріотів України пікетували російське консульство у Львові.

«Ми нагадуємо, що в Голодоморі винна саме Росія. Тому ми прийшли до російського консульства. В цей день важливо згадати, пом‘янути тих людей, які загинули в часи Голодомору», — розповів активіст «Об`єднання добровольців» Сергій Небельський. 

Пікетувальники розклеїли листівки на паркані будівлі з написом «Голодомор. Пам’ятаємо. Помстимось».

З російського консульства до пікетувальників ніхто не вийшов. Акція відбулась мирно.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile