Антикорупційний суд забрав 1,2 млн грн «доходу» від жомової ями Киви й передасть їх у бюджет. Кива рішення оскаржить

Народний депутат Ілля Кива під час спільної наради керівників правоохоронних та інших державних органів з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля, в Києві, 17 березня 2021 року
Народний депутат Ілля Кива під час спільної наради керівників правоохоронних та інших державних органів з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля, в Києві, 17 березня 2021 рокуВ'ячеслав Ратинський / УНІАН

Вищий антикорупційний суд стягнув із народного депутата від «Опозиційної платформи ㅡ За життя» Іллі Киви понад 1,2 мільйона гривень доходу, який він отримав за оренду жомової ями. Це перше рішення за процедурою цивільної конфіскації, яку запровадили у 2019 році.

Про це повідомили у ВАКС та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП).

Колегія суддів Вищого антикорсуду 13 серпня повністю задовольнила позовні вимоги прокурора САП та стягнула з Киви на користь держбюджету України «необґрунтований дохід» в розмірі 1 252 236 гривень.

Як зазначають у САП, попри те, що Кива не є власником об’єкту нерухомості (жомової ями) та не має права щодо володіння, користування та розпорядження ним, він передав яму в оренду «суб’єкту господарювання з ознаками фіктивності».

За оренду депутат отримав конфісковані 1,2 мільйона гривень та ще 10 тисяч гривень як комісійні доходи за проведення безготівкових банківських операцій.

Рішення Антикорсуду ще може бути оскаржене в апеляції упродовж 30 днів із дня складання повного тексту рішення. Очікується, що його складуть та підпишуть 17 серпня 2021 року.

Сам Кива заявив, що оскаржить це рішення і «обов'язково доб'ється справедливості».

Що за жомова яма?

У липні 2020-го журналісти проєкту розслідувань Bihus.Info встановили, що у декларації Іллі Киви вказана жомова яма площею 400 квадратних метрів. Яму він начебто здавав в оренду, на чому заробив 1,2 млн грн.

Як переконалися журналісти Bihus.Info, місце, де розташована яма Киви, вже давно не використовується, а сама яма заросла бур'яном.

У жовтні 2020-го Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало перевірку декларації Киви. У травні 2021 року САП звернулася до суду з позовом про визнання необґрунтованим 1,2 млн грн доходу Киви з оренди ями.

Сам Кива тоді заявив, що здавав жомову яму в оренду абсолютно законно, сплачуючи податки з доходу, а вся інформація про майно була вказана в його щорічної декларації. За його словами, він уклав договори й платив усі передбачені законом податки, проте сам із подивом дізнався, що об'єкт уже йому не належить. Через це Кива подав до суду.