Вбивства учасника бойових дій на Донбасі, а також громадського активіста Віталія Олешка, екс-радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк, журналіста Павла Шеремета, численні напади на активістів — за перебігом розслідувань цих та інших злочинів активно стежить громадськість. Головне питання, з яким звертаються до поліції, — хто замовник цих злочинів, хто дійсно мав мотиви? Утім, відповіді немає.

Що ускладнює встановлення цих осіб? Як уже затримані фігуранти злочинів прагнуть відкупитися від покарання? Про новостворений департамент стратегічних розслідувань та виклики до яких готується поліція у наступному році ми поговорили з начальником кримінальної поліції України В’ячеславом Аброськіним.

Пане В’ячеславе, розкажіть якими були стосунки між фігурантами справи вбивства Віталія Олешка?

Після скоєння вбивства одразу затримали чотири особи. Це мешканці Дніпра, колишні учасники антитерористичної операції у складі батальйону «Торнадо» (2014-2015 роки). Потім вони звільнилися. Вони також належали до злочинного формування, яке нараховувало близько 10-ти осіб. Їхній керівник — Віктор Власюк — також колишній учасник АТО у складі батальйону «Торнадо». Його оголошено в міждержавний розшук в межах іншого кримінального провадження.

З цього ж угруповання у Дніпрі затримали ще четверо людей, які, як встановило слідство, виїжджали до Бердянська слідкувати за Віталієм Олешком і, як ми розуміємо, також готувалися скоїти злочин.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Ким був та за що боровся Віталій Олешко «Сармат»

Перший заступник голови Національної поліції — начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін під час інтерв'ю Громадському, Київ, 26 грудня 2018 року
Фото:

Андрій Рогозін/Громадське

Минулого тижня затримали ймовірного замовника вбивства Віталія Олешка — бізнесмена із Дніпра Євгена Бродського. Його взяли під варту на 2 місяці. Які саме факти вказали на причетність Бродського до злочину?

Він справді наразі лише підозрюваний. Але я можу сказати, що вони були знайомі з Сігідою (ймовірний організатор вбивства — ред.) і підтримували тісний зв’язок. Після вбивства Віталія Олешка, через два або три дні, Михайло Сігіда виїхав з Бердянська до Дніпра, а звідти виїхав з усією сім’єю на територію Автономної республіки Крим. Тобто він зустрічався з Бродським, підтримував зв’язок.

Під час судового засідання прокурор говорив, що Бродський виділяв певну суму грошей на координацію цього злочину. Про яку суму йдеться?

Мені важко сказати, про яку саме суму йдеться. Я можу зіслатися на таємницю слідства і, думаю, воно поставить крапку в цьому питанні. Думаю, наразі зібрано справді багато доказів, які вказують на причетність Євгена Бродського до замовлення, організації вбивства Віталія Олешка.

Бродського затримали в міжнародному аеропорту «Харків», він хотів виїхати до Туреччини. Назавжди? Тобто він намагався втекти з країни?

Наскільки мені відомо так, він хотів залишити країну та виїхати до Стамбула.

Ми спілкувалися з дружиною Віталія Олешка. За її словами, ні вона, ні Віталій не були знайомі з Бродським та Сігідою, тож особисто вони не могли мати мотивів для вбивства Віталія. Чи не виключаєте ви, що за ними стоять інші особи, які безпосередньо були знайомі з Віталієм?

Я можу тільки сказати, що підозрюваний Бродський має дуже впливові зв’язки, як у місті Дніпро, так і тут, в Києві. Має справді великі гроші на своїх рахунках, дуже впливовий у нього батько. Думаю, вони будуть робити все можливе, щоб уникнути відповідальності за організацію, за саме замовлення.

Є інші особи, причетні до цього злочину, це вже покаже слідство. Поки що тривають слідчі, оперативно-розшукові дії, ми продовжуємо розшукувати пана Власюка, документувати злочини, які скоїло це бандитське формування, яке діяло довго в Дніпрі та на території Запорізької області.

Сьогодні справа за фактом вбивства Віталія Олешка спрямована до головного слідчого управління Нацполіції, також туди передали справу за фактом розбійного нападу. Як я вже казав, 4 особи затримані та заарештовані. Скоріше за все ці справи будуть об’єднані в єдине кримінальне провадження і вести справу буде головне слідче управління.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Звичайний камуфляж»: Беркут. 5 років потому

Підозрюваного у замовленні вбивства «Сармата» Євгена Бродського Євгена Бродського взяли під варту два місяці, без можливості виходу під заставу, засідання Печерського суду Києва, 18 грудня 2018 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

А з цим Власюком — головою угруповання, чи був знайомий Віталій, чи були мотиви у нього вбивати Віталія Олешка?

Ті матеріали, які вже є у слідства і які вже зібрані, вказують на те, що Бродський був знайомий близько із Сігідою, так із Власюком вони обидва були знайомі.

А з Віталієм Олешком?

Мені особисто невідомо, чи був Бродський особисто знайомий або ж Сігіда, але те, що вони мають стосунок до скоєного злочину — це однозначно.

Чи з’ясували ви для себе, які мотиви все ж вони могли мати?

Я думаю, про те, який був саме мотив вже нам відповість слідство по закінченню.

І ці члени дніпровської злочинної групи були знайомі з тими, хто вже засуджений у так званій справі «Торнадо»?

Я не знаю наскільки вони були знайомі з тими, хто вже відбуває покарання, був засуджений, але саме ті, хто був затриманий у Бердянську після скоєного злочину, дійсно мали відношення до батальйону «Торнадо».

Побратими Віталія розповідали, що в кафе «Мохіто», яке належить Михайлу Сігіді часто бачили підозрюваного у компанії народного депутата Сергія Валентирова, з яким безпосередньо був конфлікт у Віталія Олешка. Побратими і дружина Віталія думають, що він теж мав стосунок до злочину. І власне після затримання Сігіди у ЗМІ з’явилося відео, де підозрюваний Бродський у компанії того ж Валентирова і двох помічників іншого народного депутата Олександра Пономарьова (це Максим Кривунь та Микола Рудницький). Чи це пов’язано з убивством, і чи слідство допитувало цих депутатів?

Мені особисто невідомо, щоб хтось із народних депутатів був причетний саме до вбивства. Наразі немає матеріалів, які би вказували на їхню причетність. Під час розмови дружина Віталія Олешка висловлювали такі думки.

А допитували цих депутатів хоча б?

Мені невідомо.

Ви говорили, що Бродський — лише один із замовників, чи відомо вже хто інші?

Затримано четверо безпосередніх виконавців, як я вже раніше зазначив, затриманий один зі співорганізаторів — це Михайло Сігіда — колишній мешканець Донецької області, останній час проживав у Запорізькій області. А також затриманий Євген Бродський, який підозрюється у замовному вбивстві. Також, як я вам сказав, затримано четверо осіб, які входили до злочинного угрупування, які діяли на території Дніпропетровської та Запорізької областей, які також можливо мають стосунок до цього злочину. 

Ви також нам говорили про те, що Сігіда і Бродський були бізнес-партнерами. Могли б ви детальніше розповісти, який стосунок мав до того ж «Мохіто» Бродський?

Я можу тільки сказати, що Бродський і Сігіда підтримували тісний зв’язок, займалися, наскільки мені відомо, спільним ресторанним бізнесом влітку саме в Бердянську.

Запорізький апеляційний суд переніс розгляд апеляційної скарги ймовірного організатора вбивства Віталія Олешка «Сармата» — Михайла Сігіди (на фото) щодо зміни запобіжного заходу (тримання під вартою на два місяці) через неявку одного із чотирьох захисників, Запоріжжя, 27 грудня 2018 року
Фото:

Вікторія Рощина/Громадське

У 2016-му проти Олешка почали порушувати кримінальні справи і керували ними безпосередньо адвокати нардепа Олександра Пономарьова — Євген та Роман Озюменки. Нам Олександр Пономарьов говорив, що якби не ця трагедія, то Віталій Олешко сидів би у в’язниці. Тобто, імовірно, він був зацікавлений у тому, щоб проти Віталія відкрили ці справи?

Ще раз наголошую, наразі мені особисто невідомо про якийсь конфлікт між депутатом Пономарьовим і Віталієм Олешком. Я тільки можу засвідчити, що справді є такі висловлювання від близького оточення Віталія Олешка. Що стосується роботи поліції, особисто я не бачу зараз зв’язку між народним депутатом і вбивством Віталія Олешка.

Дружина Віталія говорила про те, що у травні 2018-го в народного депутата Пономарьова з квартири начебто вкрали 200 тисяч доларів і вона не виключає, що це була не крадіжка, а саме передача грошей за вбивство. Чи досліджували в поліції цей факт?

Як я вже зазначив раніше мені невідомо про зв’язок депутатів до вбивства або до крадіжки, мені невідомо.

Ну а про зв’язок Сігіди з депутатом Валентировим відомо слідству?

Сігіда здійснював свою підприємницьку діяльність у місті Бердянськ, я думаю, що вони справді були знайомі.

Але ж не просто знайомі, є відео, де вони у храмі з дітьми. В такому тісному колі, це вже не підприємницька діяльність, а близькі відносини. Не відомо вам про це?

Наразі пан Валентиров не є фігурантом нашого кримінального провадження.

***

Цьогоріч було дуже багато нападів на активістів. Чи простежували ви певний зв’язок між ними? І чи може це може це бути наслідком наближення парламентських і президентських виборів?

Я б не сказав, що це може бути пов’язано. Це життя. Хтось щось комусь неправильно сказав, має конфлікт, побутовий конфлікт.

Перший заступник голови Національної поліції — начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін під час інтерв'ю Громадському, Київ, 26 грудня 2018 року
Фото:

Андрій Рогозін/Громадське

Розкажіть, будь ласка, про новостворений департамент стратегічних розслідувань і чим він відрізняється від того з УБОЗу, який діяв до 2015 року?

Створений на початку 90-х підрозділ у боротьбі з організованою злочинністю спочатку дуже добре працював. Ми тоді побороли організовану злочинність, були гарні напрацювання. Але далі змінився час, підхід і працівники підрозділу довели його до того, що потрібно було вирішити: або його повністю скоротити, або створити інший підрозділ, тому що він не виконував функцію для якої створювався.

Міністр вирішив і з початку 2015-го року підрозділ припинив своє існування. Цього року створили новий — департамент стратегічних розслідувань. Його створили саме для боротьби з організованою злочинністю, для протидії організованій злочинності, для документування злочинної діяльності лідерів банд, формувань, для документування злочинної діяльності злодіїв у законі. Це тільки початок руху підрозділу. Вже є деякі показники їхньої роботи, але поки що казати про гучні справи рано.

Скільки в Україні злодіїв у законі і наскільки вони небезпечні.

Це дуже небезпечні люди, які живуть за кримінальні гроші. Це не просто кишеньковий злодій. Це злодій, який керує злочинцями, які скоюють крадіжки, розбійні напади, вбивства, шахрайства. Це люди, які за рахунок таких грошей і проживають. Виводять ці кошти за межі нашої держави. І сьогодні мета їхня одна, на мою думку, — дестабілізувати ситуацію в країні.

Більша частина, на моє особисте переконання, виконують вказівки Федеральної служби безпеки Російської Федерації. Чому саме так я кажу? Тому що є деякі злодії, які прибувають з Росії незрозуміло чому саме до нас в Україну. Я наведу приклад. В 2015 році засуджений в Росії до 25 років відбування покарання, а вже в 17-му році виходить у нас в аеропорту Бориспіль. Тобто незрозуміло як так. Ми його видворяємо. Росія каже, що ми не гуманна країна. Росія на 20 років раніше відпустила його, бо він хворий, а Україна практично викидає його за межі своєї країни. Він з певним завданням прибув сюди, тому це суто проект Російської Федерації.

Організовані злочинні групи, наскільки ми теж відслідковуємо, мають зв’язки в поліції. Скажіть, чи ведуться службові розслідування в тих районах, де найбільша чисельність цих груп, аби виявити тих, хто працює на такі угруповання?

Так, дійсно, є така інформація, що злодії в законі, лідери злочинних груп підтримують зв’язок з деякими поліцейськими. Ми намагаємося позбавлятися таких працівників, ця робота триває постійно.

Чи вдається поліція до фізичного насильства при роботі з тими ж злодіями у законі, лідерами злочинних угруповань?

Новий кримінально-процесуальний кодекс практично нас привів до того, що рухаючись до демократичності, ми взагалі опинилися у замкнутому колі. КПК не дозволяє нам практично нічого. Слідчий самостійно може виконати тільки одну процесуальну дію — це огляд місця події. Все. В подальшому — це узгодження всіх своїх дій з процесуальним керівництвом, це суд. І більше самостійно слідчий не може ухвалити жодного рішення. Оперативні працівники працюють в межах чинного законодавства, збирають доказову базу по крихтах.

Сказати, що розв’язані руки в оперативних працівників я не можу. Це дуже серйозна і тривала робота — збирати доказову базу, яка б дозволила затримати підозрюваного 

Так само у справах, про які ви мене запитували — у справі Олешка, Гандзюк, Михайлика. Якщо б це було так просто ми б уже затримали всіх підозрюваних у безпосередньому скоєнні злочину і замовників. Але зміни в кримінально-процесуальному кодексі призвели до того, що одного бажання сьогодні не достатньо.

Перший заступник голови Національної поліції — начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін під час інтерв'ю Громадському, Київ, 26 грудня 2018 року
Фото:

Андрій Рогозін/Громадське

Що ще ускладнює роботу поліції в пошуках замовників?

Законодавство — зв’язані руки у слідчого, в оперативних працівників, ми всі свої дії узгоджуємо з процесуальним керівництвом, це прокуратура, суди. Також тривалість розслідування. Два місяці попереднє слідство, потім продовжується і так далі, і так далі. Потім суд, який також тривалий термін має: судові засідання переносяться, свідки в суд не з’являються. Останнім часом і ваша робота.

Ускладнює?

Так. Дякую вам за цю роботу, але поки немає вироку суду, казати про щось не доцільно.

Також це збір доказової бази, виявлення інформації, отримання інформації, яка б була дійсно прийнята судом.

У випадку зі справою про вбивство Віталі Олешка, що ускладнює процес встановлення усіх замовників?

Як я вже і сказав, і Михайло Сігіда, і Євген Бродський — це не прості громадяни нашої країни. Вони мають впливові зв’язки, мають гроші. І я думаю, вони будуть впливати, як на судову систему нашу, так і на слідчих, використовуючи свої зв’язки. Побачимо, наразі вони заарештовані та утримуються в слідчому ізоляторі. Але постійно намагаються дестабілізувати роботу саме правоохоронних органів.

Чи вони співпрацюють зі слідством?

Я б не сказав, що вони співпрацюють зі слідством.

***

На всіх заходах ми, журналісти запитуємо про справу вбивства Павла Шеремета. Чи є нова інформація наразі у поліції?

Я можу тільки сказати, що ми активно працюємо. Щоденно і безперервно. Назвати ту інформацію яка наразі напрацьована я просто не можу.

Чи є якісь зрушення, вихід на певних осіб? Коли востаннє ви коментували цю тему, то зазначили, що є вже близькі до встановлення особи. Чи встановлені вони?

Встановлена особа — це коли вона на лаві підсудних перебуває, наразі такої немає.

***

Що наразі відомо про замовників та організаторів вбивства Катерини Гандзюк? Генеральний прокурор заявляв, що вже всі встановлені.

Я можу тільки сказати, що займався організацією роботи щодо встановлення осіб, причетних до вбивства Катерини Гандзюк. Наразі справу розслідує Служба безпеки України, і тільки їхній слідчий може дати якісь коментарі або не дати.

Перший заступник голови Національної поліції — начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін під час інтерв'ю Громадському, Київ, 26 грудня 2018 року
Фото:

Андрій Рогозін/Громадське

Ви неодноразово говорили у своїх інтерв’ю, що організовані групи останнім часом дуже тісно пов’язані з політикою. До яких викликів готується поліція у 2019 році – це рік президентських, парламентських виборів. І наскільки тісно ви співпрацюєте зараз зі Службою безпеки України?

Зі службою безпеки у нас прекрасні відносини ще з 2014 року. Ми безпосередньо брали участь в антитерористичній операції, відтоді в нас прекрасні відносини, як з керівництвом так і з рядовими працівниками.

Що стосується викликів у 2019 році, то ми повністю готові до них. Що стосується злодіїв у законі, то вони просто припинять проживати тут, в Україні. Як я казав у себе на Facebook — будуть їхати вони подалі, хто до Туреччини, хто до Латинської Америки або в інші міста, але тільки не в Україну.

Поділитись: