Міжнародна група науковців розробила спрей для носа, який захистив тхорів від інфікування SARS-CoV-2. Дослідження проводили на невеликій групі тварин і невідомо, чи буде препарат ефективний для людей.

Препринт опублікували в bioRxiv та подали дослідження для рецензування в журналі Science.

Тхорів використовують для вивчення різних респіраторних захворювань, оскільки вони, як і люди, можуть інфікуватися вірусами через ніс. У дослідженні науковців зі США та Нідерландів брали участь шість тхорів. Їх розділили на пари та помістили в три клітки.

Одну тварину інфікували SARS-CoV-2 за день чи два до експерименту, а іншій давали назальний спрей. Після доби в спільній клітці здорові тхори не підхопили коронавірусне захворювання.

Як працює спрей?

Науковці розповіли New York Times, що спрей діє так, «наче застібає блискавку на одязі». Спрей містить ліпопептид, частину амінокислот, яку взяли з ділянки коронавірусу, що рідко мутує. Спрей начебто «застібає» клітину на блискавку й не дає вірусу прикріпити до стінки клітини свою РНК.

Дослідники планують подати патент на продукт і знайти фармацевтичну компанію, зацікавлену в клінічних дослідженнях на людях. Поки спрей ефективно захистив тхорів від чотирьох штамів коронавірусу: «уханського», «італійського», а також того, що викликає ГРВІ та коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому.

Спрей захищав від вірусів упродовж 24 годин. Науковці вважають, що якщо препарат виявиться ефективним і для людей, тоді ми зможемо спати в одному ліжку з інфікованим чи бути з інфікованими дітьми без шкоди власному здоров'ю.

Коли, кажете, буде цей препарат?

Поки невідомо, адже цей спрей потрібно ще випробувати на людях.

Наразі вчені обіцяють, що препарат не повинен бути дорогим, його можуть направити до бідних країн. Складники спрею можна виготовляти й транспортувати як порошок, який не потребує охолодження. Потім місцеві лікарі могли б змішати порошок із водою й цукром та отримати назальний спрей.

Вакцина проти COVID-19 уже є?

Ще ні. За даними ВООЗ, усього приблизно 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Усього ж на різних етапах розробки перебувають приблизно 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат уже у 2021 році. Хоч як дивно, але про наміри розробити власну вакцину від COVID-19 заявляють і в Україні. За словами очільника МОЗ, препарат уже пройшов етап доклінічних випробувань і Україна може мати власну вакцину від коронавірусу вже за рік.

Президент України Володимир Зеленський також уточнив, що якщо до затвердження української вакцини з'явиться ліцензований препарат закордонного виробництва, Україна буде закуповувати його, а не чекати на власний.

Поділитись: