Верховна Рада України 9.0. Митці, журналісти, колишні депутати і активісти — яким буде наступний парламент?

Командирка медичного батальйону «Госпітальєри» Яна Зінкевич (в центрі) та лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко під час з'їзду, Київ, 9 червня 2019 року
Командирка медичного батальйону «Госпітальєри» Яна Зінкевич (в центрі) та лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко під час з'їзду, Київ, 9 червня 2019 року Палінчак Михайло/POOL/УНІАН

З одного боку — новачки, з іншого — старожили української політики. Знайомтеся! Це — Верховна Рада, версія 9.0. Мабуть, найбільш різноманітна за всю історію України. Майже половину наступного парламенту складатимуть непрофесійні політики: артисти, підприємці, активісти, журналісти, військові та волонтери. Знайшлося місце у прохідних частинах списку і для досвідчених парламентарів.

Спираючись на дані соцопитувань, а також на списки кандидатів, які партії представили громадськості, вже зараз можна приблизно спрогнозувати, на скільки місць у майбутньому парламенті може розраховувати кожна з них, і хто саме є у прохідних частинах списків. Громадське розбиралося, хто ж потрапить у Верховну раду дев’ятого скликання.

Оскільки передбачити, хто переможе на мажоритарних округах, наразі вкрай важко, у цьому тексті ми аналізуємо лише партійні списки, а отже кандидатів, які претендують на 225 місць у Верховній Раді у загальнодержавному багатомандатному окрузі.

За законом, у парламент потраплять лише ті партії, які наберуть понад 5% голосів. Голоси ж за партії, які у Раду не потраплять, пропорційно розподілять між переможцями.

За даними опитування групи «Рейтинг», проведеного з шостого по дев’яте червня, у парламент потрапляють п’ять політичних сил. На майже половину голосів може розраховувати партія президента «Слуга народу» — 134 мандати. Решта партій ідуть із значним відривом. Це партії «Опозиційна платформа – За життя» (29 мандатів), «Європейська солідарність» (22 мандати), «Батьківщина» (21 мандат) і партія «Голос» (19 мандатів).

«Слуга народу» не дотрималася гендерного балансу у своєму списку, як обіцяла. Лише 30% списку — жінки. Загалом у майбутньому парламенті без урахування мажоритарників буде втричі більше чоловіків.

Опитування проводилось з 6 по 9 червня. Похибка дослідження не перевищує 2,2%

Громадське виокремило п’ять найцікавіших категорій тих, хто вже восени працюватиме під куполом будівлі на Грушевського, 5.

Митці

Найвідомішим представником митців, напевно, є лідер партії «Голос», рок-музикант Святослав Вакарчук. Під час президентської кампанії його прізвище часто фігурувало у соцопитуваннях, однак Вакарчук запевнив, що президентських амбіцій немає. Пізніше він вирішив балотуватися у Верховну Раду і 16 травня представив партію «Голос». Вакарчук пояснив, що «парламент зараз є важливішим» за президентські повноваження.

У партії експрезидента Петра Порошенка також є співочі люди. Під п’ятим номером у списку Європейської солідарності йде Софія Федина. Та більше вона відома своєю громадською діяльністю і відкритою підтримкою Петра Порошенка. Федина була активною учасницею львівського Євромайдану і волонтеркою.

На форумі ГО «Справа Громад», яка пізніше підписала меморандум із партією Порошенка «Європейська солідарність», Федина різко критикувала виборців Володимира Зеленського: «Нам пропонують «Мир во всём мире». А те, що ми будемо всі в ГУЛАГ-ах і на Соловках, здається, розуміють, лише 25 відсотків».

У списках партії президента-актора «Слуги народу» людей мистецтва не так багато. Під 23 номером балотується художник Гео Лерос. Він зокрема відомий роботою над київськими муралами. Його також звинувачували у розтраті коштів на проекті оздоблення станції метро Осокорки.

У першій десятці «Слуги» є і спортсмен Жан Беленюк. На запитання Громадського, що той робитиме у парламенті, він відповів: «Я буду відповідальний за спортивну складову нашої країни… Читаємо книжки і думаю, що в нас все вийде».

Лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук під час презентації новоъ полытичноъ партії «Голос», Київ, 16 червня 2019 рокуРатинський В'ячеслав/УНІАН

Активісти і волонтери

Це ще один тренд серед партій, які йдуть на вибори в Раду. У прохідній частині списку «Слуги народу» є волонтер Давид Арахамія, засновниця громадської організації «Антикорупційний штаб» Галина Янченко, а також членкиня правління і керівниця адвокації «Центру протидії корупції» Анастасія Красносільська.

Янченко запевняє, що антикорупційна діяльність для команди президента Зеленського є пріоритетною. На з’їзді «Слуги народу» у коментарі Громадському вона сказала: «Я можу дати гарантію, що зроблю все, що в моїх силах, аби це [боротьба з корупцією] відбулося. Представлена двадцятка дуже сильна. І ми чули виступ президента, що для нього боротьба з корупцією була і залишається одним із ключових питань».

У першій десятці Голосу є колишній виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин, а також членкиня правління «Центру протидії корупції» Олександра Устінова. Волонтерка Яна Зінкевич приєдналась до «Європейської солідарності».

Підприємці

На них теж ставку зробили партії, які позиціонують себе як контрсистемні. Засновник приватної лікарні «Борис» Михайло Радуцький — 18-ий номер «Слуги народу». У команді Зеленського Радуцький відповідатиме за медицину. В інтерв’ю виданню «Лівий берег» він пообіцяв, що позитивні зрушення в медицині, ініційовані в.о. міністра охорон здоров’я Уляною Супрун, команда президента збереже.

IT-підприємниця Кіра Рудик — третя у списку партії «Голос». Вона очолює компанію Ring Ukraine, яку у 2018 році купив Amazon за один мільярд доларів.

Журналісти

У прохідних частинах списків їх небагато. Головний директор «1+1» Олександр Ткаченко має 9-ий номер у списку «Слуги народу». Раніше його сватали у мери Києва. Ткаченко публічно підтримував Володимира Зеленського на президентських виборах і надавав багато ефірного часу продуктам студії «Квартал 95», де Зеленський здебільшого виконував головні ролі.

У списку партії «Голос» теж є відомий журналіст. Політичний оглядач видання «Дзеркало тижня» Сергій Рахманін потрапив у першу десятку політсили. Святослав Вакарчук не приховує захвату від того, що Рахманін приєднався до «Голосу»: «рівень журналістики Сергія Рахманіна — це той рівень політики, якого ми хочемо досягти».

Головний директор «1+1» Олександр Ткаченко (ліворуч) та президент України Володимир Зеленський (в центрі) під час з'їзду партії «Слуга народу» у Києві, 9 червня 2019 року EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

«Чинні та колишні»

У нову Раду пройдуть і представники старих політичних еліт. Найбільше їх у списку партії «Опозиційна платформа — За життя». У парламент проходять колишні члени фракції «Опозиційний блок» Юрій Бойко, Вадим Рабінович та Нестор Шуфрич, кум Володимира Путіна Віктор Медведчук, а також брат і сестра Сергій та Юлія Льовочкіни.

Для бізнесмена і партнера Віктора Медведчука Ігоря Суркіса це буде вже третій похід у Раду. В нього — 17-те, прохідне місце у списку. Досі невідомо, чи пройде у Раду колишній соціаліст Ілля Кива. Раніше ЗМІ повідомляли, що в нього буде 26-ий номер у списку партії Медведчука-Рабіновича.

В інших партіях теж є старі обличчя. У прохідних частинах списку «Європейської солідарності» бачимо п’ятого президента України Петра Порошенка, спікера Парламенту Андрія Парубія, його заступницю Ірину Геращенко, заступницю голови фракції «Народного фронту» Вікторію Сюмар та інших.

Від «Батьківщини» традиційно проходять Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв та Григорій Немиря. Нові для цієї політсили, але не для української політики — колишній очільник СБУ Валентин Наливайченко та лідер партії «Основа» Сергій Тарута.

«Непрохідні»

Наостанок розкажемо про тих, хто скоріше за все у наступний парламент не потраплять. Голова інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович – 25-ий у списку «Європейської солідарності». Непрохідний. Навряд до парламенту потрапить і його дружина Ярина Ясиневич, яка отримала 37-е місце у списку партії «Голос». Так само не проходять економіст та програмний директор «Голосу» Павло Кухта, засновник платформи онлайн-курсів Prometheus Іван Примаченко, активістки Таміла Ташева («Крим SOS») та Олександра Дворецька («Восток-SOS»), а також комік і шоумен Сергій Притула.

Багато чинних чи колишніх політиків є і в непрохідній частині списку «Європейської солідарності». Найімовірніше не потраплять у парламент такі кандидати від цієї політисли: депутати від «Народного фронту» Сергій Висоцький, Ігор Лапін та Тетяна Чорновол, віце-прем’єр Павло Розенко та колишній радник президента Порошенка Юрій Бірюков.

Якщо суттєво рейтинги політсил не зміняться, то на дострокових виборах 21 липня українці оберуть найбільш різноманітну Верховну Раду. Станом на зараз шанси на потрапляння мають дві партії, які позиціонують себе як контрсистемні — «Слуга народу» та «Голос». Представники ж чинних політичних еліт змушені шукати собі місця у списках партій, які складатимуть меншість у новому парламенті.