Верховний суд рф розгляне касаційну скаргу у справі полоненого Максима Буткевича

Правозахисник Максим Буткевич під час апеляційного засідання в Москві
Правозахисник Максим Буткевич під час апеляційного засідання в МосквіСкриншот руху «За права людини»

Верховний суд російської федерації почне розглядати скаргу у справі полоненого правозахисника й військовослужбовця Збройних сил України Максима Буткевича.

Про це розповів адвокат Леонід Соловйов, передає ZMINA.

За його даними, розгляд почнуть 13 березня.

Нагадаємо, місцеперебування Буткевича було невідомим із часу етапування з Луганського СІЗО в серпні 2023 року. Це сталося після засідання апеляції щодо незаконного вироку окупаційного «суду», який засудив Буткевича до 13 років ув’язнення.

Вже у грудні адвокат Буткевича повідомив, що, ймовірно, правозахисник перебуває в колонії міста Хрустальний (до 2016 року — Красний Луч) на тимчасово окупованій території Луганської області.

У чому окупанти звинувачують Буткевича?

У березні «суд» на окупованих територіях Донеччини та Луганщини «засудив» Максима Буткевича до 13 років колонії суворого режиму за нібито обстріл під’їзду житлового будинку в Сєвєродонецьку та поранення двох цивільних.

У слідчому комітеті росії заявляють, що Буткевич нібито визнав свою провину. Однак чоловік із червня 2022 року перебуває в російському полоні, а незалежні адвокати — і з російської, і з української сторони — не мали доступу до матеріалів його справи.

Про полон Максима Буткевича стало відомо 24 червня, коли кремлівські ЗМІ поширили відео з ним та іншими військовими, які, як зазначається, опинилися в полоні під Гірським на Луганщині. російська пропаганда також випустила низку сюжетів, де називала Буткевича «пропагандистом», «нацистом» і «командиром взводу карального загону».

МЗС України наголосило, що весь судовий процес є фейковим і був зрежисований у росії, щоб легалізувати політичну розправу над українськими громадянами. Оголошені вироки щодо Буткевича та інших військовополонених є незаконними та нікчемними, наголосило міністерство.

Що відомо про Буткевича?

Український правозахисник і журналіст є співзасновником «Громадського радіо» (2013) і центру прав людини ZMINA. Раніше працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty International і громадської ради при МВС.

Також Буткевич був координатором і співзасновником проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку, українським переселенцям і протидію мові ворожнечі.

У березні 2022 року Максим Буткевич пішов до лав Збройних сил України.