Нафтові райони Ель-Шарара та Ель-Фел на південному сході Лівії блокуються військами, близькими до Лівійської національної армії (ЛНА) генерала Халіфи Хафтара. Ще раніше, 17 січня, ЛНА заблокувала роботу кількох лівійських портів, через які нафта з країни йде на експорт.

Про це повідомляє Reuters.

Національна нафтова корпорація Лівії зазначила, що наказ про блокування виробництва нафти віддав безпосередньо генерал Хафтар. Через це видобуток скоротився на 800 тисяч барелів на день.

Продаж нафти є основним джерелом доходу для Уряду національної єдності (УНЄ), що базується в Триполі й контролює Національну нафтову корпорацію. ЛНА генерала Хафтара не визнає цей уряд і воює з ним. Якщо поставки нафти не будуть відновлені, УНЄ може загрожувати фінансовий колапс.

На Берлінській конференції 19 січня, присвяченій врегулюванню ситуації в Лівії, генсек ООН Антоніу Гутеріш закликав сторони до деескалації.

«Нас непокоять повідомлення про те, що кілька портів для експорту нафти були закриті, а важливі нафтові райони також припинили її видобуток», — сказав генсек.

Він зауважив, що вирішення конфлікту «залежатиме від прогресу в інших напрямках».

«Спершу має бути припинення вогню — у нас є лише перемир'я», — зазначив Гутерріш.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас розповів, що сторони працюють над пошуком рішення щодо нафтових портів у Лівії.

Як повідомлялось, на саміті в Берліні Уряд національної єдності та генерал Хафтар погодилися на створення спільного військового комітету, який повинен здійснювати моніторинг за режимом перемир’я.

Нагадаємо, Лівійська національна армія генерала Хафтара заявила про початок режиму припинення вогню в районі столиці Лівії Триполі з 12 січня. Однак підписати документ про перемир'я сторони не домовилися.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.

Поділитись: