Берлінська конференція щодо Лівії (зліва направо): Спецпосол ООН щодо Лівії Гасан Саламе, генсек ООН Антоніу Гутерріш, канцлерка ФРН Ангела Меркель та глава МЗС ФРН Гайко Маас, Берлін, 19 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/OMER MESSINGER / POOL

На саміті у Берліні щодо врегулювання ситуації в Лівії світові лідери домовились підтримувати ембарго на поставку зброї до цієї країни та створити військовий комітет для моніторингу режиму припинення вогню.

Так, учасники конференції домовилися не надавати зброю учасникам конфлікту у Лівії, де продовжується громадянська війна і є декілька «паралельних» урядів.

У саміті взяли участь лідери понад 10 країн, зокрема канцлерка ФРН Ангела Меркель, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр Великої Британії Борис Джонсон, президент РФ Володимир Путін. Також на зустріч приїхав державний секретар США Майк Помпео, генсек ООН Антоніу Гутерріш та представники Китаю, Алжиру, Єгипту, ОАЕ.

Також до Берліна приїхали лідери двох основних сторін конфлікту у Лівії — глава уряду Національної єдності Фаїз Саррадж та командувач Лівійської національної армії Халіфа Хафтар.

«Учасники конференції працювали віддано й старанно. Заборона продажу зброї має продовжуватися», — сказала за підсумками саміту Ангела Меркель.

Вона також розповіла, що учасники зустрічі домовились створити військовий комітет за формулою 5+5, тобто по 5 представників від уряду Сараджа та Хафтара. Мета цього комітету — моніторинг дотримування режиму перемир'я.

Водночас Меркель сказала, що на зустрічі не говорили про можливість санкцій за порушення ембарго на постачання зброї.

«Конфлікт у Лівії не має військового рішення, про це сказали всі учасники. Вони всі зобов'язалися утримуватися від військового втручання», — сказав після саміту генсек ООН Антоніу Гутерріш.

За його словами, обидві стороні конфлікту погодилися на участь у військовому комітеті і вже обрали своїх представників, вони мають зібратися у Женеві найближчими днями.

У підсумковому комюніке, копію якого побачили кореспонденти Reuters, сторони закликають до «відведення важкого озброєння, артилерії, літальних транспортних засобів та їхнього розквартирування». Утім не зазначено, приміром, куди мають відводити свої війська Лівійська національна армія, яка за останні кілька днів провела успішну кампанію й, зокрема, захопила лівійське місто Сірт в Уряду національної єдності

Нагадаємо, Лівійська національна армія генерала Хафтара заявила про початок режиму припинення вогню в районі столиці Лівії Триполі з 12 січня. Однак підписати документ про перемир'я сторони не домовилися.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.

Поділитись: