Життя

Він хоче свободи і знімати фільми: сестра Сенцова подякувала Європарламенту від імені брата

Ребекка Гармс
Життя/Він хоче свободи і знімати фільми: сестра Сенцова подякувала Європарламенту від імені брата
Зберегти
Вигляд
Двоюрідна сестра українського політв'язня, режисера Олега Сенцова Наталія Каплан подякувала Європарламенту від імені брата на пленарному засіданні 10 грудня. Про це повідомила депутатка Європарламенту Ребекка Гармс.

«Він не хоче бути героєм. Він хоче свободи. Він хоче знімати фільми», — зазначила Каплан.

Під час нагородження премії Сахарова Європарламент планує збільшити зусилля для звільнення Сенцова, додала євродепутатка.

Раніше Єврокомісар закликав РФ відпустити Сенцова на вручення премії Сахарова.

Нагадаємо, наприкінці жовтня політв’язень Кремля Олег Сенцов став лауреатом правозахисної премії «За свободу думки» імені Сахарова. Він став першим в історії українцем, який здобув цю нагороду. Її вручає Європейський парламент. Церемонія вручення премії відбудеться у Страсбурзі 12 грудня на пленарній сесії. До Європарламенту також запросили його адвоката Дмитра Дінзе і сестру Наталію Каплан.

Окрім Сенцова фіналістами премії були 11 неурядових організацій, які рятують мігрантів у Середземному морі, а також марокканський опозиційний активіст Нассер Зефзафі, який як і Сенцов, перебуває в ув’язненні.

Премію імені вченого, дисидента і правозахисника Андрія Сахарова Європарламент заснував у 1988 році. Її вручають за видатний внесок у захист прав людини та основних свобод. Розмір премії складає 50 тисяч євро.

У 2014 році серед номінантів на премію Сахарова був Євромайдан, у 2015 році — депутатка Надія Савченко, у 2016-му — лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін сказав, що Сенцов стане для Росії тим, ким Сахаров став для СРСР.

Андрій Сахаров був радянським фізиком, дисидентом та правозахисником. Саме Сахаров є одним з творців першої радянської водневої бомби. Незважаючи на це Сахаров активно виступав за заборону випробувань ядерної зброї. У 1960-х роках академік очолив правозахисний рух СРСР, а КДБ стежило за ним та неодноразово обшукувало.

У радянській пресі ученого критикували, а роботи Сахарова друкували закордоном.

У 1980 році Сахарова затримали разом з дружиною. В незаконному ув’язненні він пробув сім років і за цей час провів три голодування (останнє понад 170 днів). Під час голодування Сахарова насильно годували та госпіталізовували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова

Українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова — до 20 років позбавлення волі. Разом з ними також затримали Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія. Афанасьєва у 2016-му році обміняли, Чирній надалі перебуває у колонії у місті Шахти Ростовської області.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського.

Олег Сенцов оголосив голодування з вимогою звільнити усіх політв'язнів Кремля. Він тримався 145 днів. Сенцов заявив про припинення голодування з 6 жовтня через загрозу примусового годування. 

Як повідомила сестра Сенцова, навіть після припинення голодування залишається загроза його смерті.

#FreeSentsov: Читайте усі заяви та новини стосовно Сенцова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сенцов сподівається на звільнення, однак надії все менше — адвокат політв’язня

10 вересня сестра Сенцова повідомила, що політв'язень написав заповіт на творчість у разі смерті. 

Мати Олега Сенцова Людмила написала Путіну клопотання про помилуванняЧитайте повний текст звернення Людмили Сенцової про помилування. В Адміністрації президента РФ заявили, що для помилування Сенцов має сам написати прохання Путіну.

13 липня опубліковано відео з Сенцовим, записане у 18-й день його голодування. Це перші за 2 роки кадри з Сенцовим в ув'язненні.

МЗС України закликало партнерів посилити тиск на Росію для звільнення Сенцова.

В Росії та в анексованому Криму утримують 64 українських політв'язня, 27 з яких перебувають на території Росії.

58 — затримані у Криму чи у справах, пов'язаних з Кримом. Ці цифри не враховують в'язнів, що утримуються на території самоназваних республік.

Пов`язані новини