Віртуальна реальність може замінити седативні препарати під час операцій — дослідження
Під час хірургічних операцій, крім анестезії, пацієнти приймають седативні препарати для зменшення емоційної напруги. Бельгійські медики з лікарні імені Еразма Роттердамського при Брюссельському вільному університеті показали, що віртуальну реальність можна успішно використовувати з такою ж метою. Це може зменшити необхідність у седативних препаратах під час хірургічного втручання.
Результатами своїх досліджень вчені поділилися на конгресі Європейського товариства анестезіології Euroanaesthesia, який пройшов 1-3 червня у Відні, повідомляє Eurekalert.
В експерименті взяли участь 60 пацієнтів, які потребували ортопедичних операцій на плечовому, променево-зап’ястковому або колінному суглобі, і все це з використанням анестезійних і заспокійливих засобів. Вони були розділені на групи по 20 людей. Учасникам контрольної групи вводили внутрішньовенно анестезію і седативний препарат. Учасникам другої групи вводили тільки анестезію і під час цієї процедури вони піддавалися віртуальному гіпнозу. Пізніше, під час операції, якщо вони відчували біль і оцінювали її вище трьох за десятибальною шкалою, їм вводили седативні засоби. Пацієнти з третьої групи піддавалися віртуальному гіпнозу і до, і під час введення анестезії. Якщо вони відчували біль під час операції, вони могли про це сказати і їм також давали седативний препарат.
Віртуальний гіпноз полягав в тому, що на учасників надягали навушники й окуляри віртуальної реальності, на екрані яких показували розслаблююче відео про життя підводних тварин. Ролик супроводжувався розповіддю, який заспокійливим голосом читав диктор.
Як і очікувалося, третя група отримала від віртуального гіпнозу максимальний ефект — 90 відсотків пацієнтів спокійно пролежали на операційному столі, не вимагаючи седативних засобів. Друга група, яких заспокоювали за допомогою віртуального гіпнозу під час введення анестезії, теж легко перенесла хірургічне втручання (75 відсотків), але деякі люди згодом відчули тривогу.
«Віртуальний гіпноз легко використовувати, пацієнти добре його переносять і він їм подобається, — каже наукова керівниця Дельфіна Ван Хекке. — Поки неясно, як саме віртуальний гіпноз зменшує біль і тривожність. Імовірно, він відволікає увагу людини і вона перестає відчувати біль. Надалі варто зосередитися на дослідженні інших випадків, в яких допомагає віртуальний гіпноз, у тому числі на його потенційну користь при лікуванні дітей або пацієнтів, які відчувають слабкий біль».
Нагадаємо, 17 травня у Верховній Раді подали на реєстрацію законопроект про використання марихуани з медичною метою. Це перший законопроект, написаний і внесений в український парламент на виконання електронної петиції, яку підписало понад 25 тисяч людей.
/Самуїл Проскуряков
- Поділитися: