Вісімнадцятий день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

Чоловік грається з дитиною на вокзалі в Києві перед тим, як вона сяде на потяг до Львова, 12 березня 2022 року
Чоловік грається з дитиною на вокзалі в Києві перед тим, як вона сяде на потяг до Львова, 12 березня 2022 рокуAP Photo / Vadim Ghirda

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та ще низку міст. Біля низки обласних центрів тривають бої. Українці дають відсіч окупантам, а втім, ті продовжують наступ. Ми збираємо усі найактуальніші новини в онлайні.

Спочатку новіші

У порядку додавання

Міноборони рф здійснила невдалу спробу кібератаки на Міноборони України. Зокрема, на службові поштові адреси Міноборони України з метою отримання доступу до службового листування розіслали фішингові листи — їх заблокували, тож шкідливі e-mail не потрапили до користувачів.

Зведення Генштабу ЗСУ по напрямках станом на 00:00:

  • Ворог проводить заходи з відновлення боєздатності та перегрупування військ, а також здійснює підготовку до продовження наступу на Поліському, Сіверському, Слобожанському, Донецькому, Таврійському та Південнобузькому напрямках.
  • На Волинському напрямку противник наступальних дій не проводив. Військове керівництво Білорусі посилило охорону кордону з Україною. Зберігається висока ймовірність безпосередньої участі збройних сил Білорусі у війні. Відзначається ведення повітряної розвідки об’єктів на території України за допомогою безпілотників, імовірно, з території Білорусі.
  • На Поліському напрямку активних наступальних дій противника не зафіксовано. Проводяться заходи з відновлення боєздатності та перегрупування військ. Ворог намагається провести розвідку та уточнення позицій ЗСУ і можливих шляхів наступу. Окупанти продовжують налагодження системи матеріально-технічного забезпечення шляхом створення ремонтних баз на території Білорусі.
  • На Сіверському напрямку противник зосереджував зусилля на удосконаленні оперативної побудови військ та системи логістичного забезпечення угруповання.
  • На Слобожанському напрямку ворог проводив наступальні дії у районі н.п. Ізюм, надалі намагається просунутися у напрямку н.п. Слов’янськ. Після отриманих у районі міста Харкова втрат вивів на територію рф (Бєлгородська область) одну з БТГр 6-ї загальновійськової армії для відновлення боєздатності. Водночас посилив угруповання на зазначеному напрямку шляхом введення в операцію підрозділів зі складу Північного флоту.
  • На Донецькому та Таврійському напрямках противник проводить штурмові дії та вогневі нальоти. Не полишає спроб штурму міста Маріуполя. Російські окупанти намагаються підготувати резерви та перейти у наступ на Сєвєродонецьк, Вугледар і Запоріжжя.
  • Ворог має незначний успіх на Волноваському напрямку — захопив східні околиці та намагається просунутись далі.
  • Водночас противник не відмовляється від спроб проведення наступу на Кривий Ріг. Успіху не досяг. Здійснює пошук слабких місць в обороні українських захисників. З метою нарощування зусиль вводить в операцію резерви зі складу повітряно-десантних військ. На окремих напрямках намагається утримати раніше зайняті рубежі.

На жодному з напрямків ворог не досягнув мети. Характер дій свідчить про невизначеність військового керівництва рф у питаннях стратегічних завдань та кінцевої мети так званої «спеціальної воєнної операції», повідомляє Генштаб ЗСУ.

Окупаційні війська зазначають значних втрат і сповільнили темпи наступу, на переважній більшості напрямків зупинені. Ворог продовжує знищувати об’єкти військової та цивільної інфраструктури. З метою компенсації втрат окупанти організували підготовку додаткових сил і засобів для ведення бойових дій на території України.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон щодо перебування українських біженців. Документ передбачає дозвіл на роботу, медичні послуги, освіту для дітей, а також одноразову фінансову допомогу в 300 злотих на людину, передає Onet.

Унаслідок російських обстрілів отримала пошкодження Успенська Святогірська Лавра Донецької області — зокрема приміщення, у якому проживали біженці. Були розбиті практично всі вікна, церковні споруди зазнали руйнувань різного ступеня, повідомляє пресслужба УПЦ.

Пошкодена внаслідок російських обстрілів Успенська Святогірська Лавра, 12 березня 2022 рокуУПЦ

Президент Володимир Зеленськийприсвоїв звання Героя України та орден «Золота Зірка» 8-м українським військовим, з них 6-м — посмертно.

Кривий Ріг, Нікополь, Апостолове — повітряна тривога.

Прикордонники з підрозділом ЗСУ зупинили ворожу колону на Харківщині, повідомляє МВС. Окупанти намагалися втекти, українці підбили ворожий «Тигр» та самохідну артилерію. На відміну від росіян українські захисники з бою вийшли без втрат.

Протиповітряна оборона України протягом останньої доби знищила два російські гвинтокрили Ка-52, один Су-34, один винищувач (імовірно, Су-30см або Су-34) та два безпілотники, а також перехопила три крилаті ракети ворога, повідомляє командування Повітряних сил ЗСУ.

Україна зараз має найбільшу підтримку у світі, ніж будь-коли, а до росії ставляться навіть гірше, ніж до Північної Кореї Володимир Зеленський.

Повітряна тривоаг в Умані.

Депутати Херсонщини ніколи не визнають спроб створити на території Херсонської області «народну республіку», запевняє міський голова Херсона Ігор Колихаєв. Він наголосив, що Херсонщина — це частина суверенної та унітарної України.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими очолила міністерка з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

«Якщо хтось із діячів чи діячок спокусився на пропозиції окупантів, ви підписали собі вирок — піти слідом за 12-ма тисячами окупантів, які не змогли зрозуміти вчасно, чому на Україну не варто посягати» — Володимир Зеленський.

Центр протидії дезінформації при РНБО України знайшов в соцмережах окупантів навчальні матеріали щодо створення фейків проти України. У них чітко розповідають те, як дезінформувати людей і пояснюється той чи інший прийом, посилаючись на знання «української психології».

росія пропонує іноземним найманцям за участь у війні проти України 300 доларів на місяць, повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. Набирають їх у Сирії, Лівії та Центральноафриканській Республіці. У відомстві також зазначають, що окрім грошей найманці вбачають у цьому шанс приїхати в Європу, здатися в полон і потрапити в ЄС.

Зеленський присвоїв звання Героя України сержантці Інні Дерусовій (посмертно). З 24-го лютого старший бойовий медик виконувала завдання у місті Охтирка Сумської області. Врятувала більше 10-ти військовослужбовців, ризикуючи власним життям. Загинула від артилерійського обстрілу російських військ, надаючи допомогу пораненим. Інна Дерусова стала першою жінкою Героєм України, якій це звання присвоїли посмертно.

Додаткова військова допомога для України на 200 млн доларів, яку 12 березня погодив президент США Джо Байден, включатиме стрілкову зброю, а також протитанкове і зенітне озброєння. Про це пише Reuters з посиланням на американських високопосадовців.

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв повідомив, що наразі у місті немає окупаційних військ і ситуація контрольована. Є зокрема газ, вода, світло та зв'язок. Працюють служби соціального забезпечення, але мер просить звертатися до них тільки тих, хто залишився без засобів для існування і не має продуктів харчування.

У Сумській області в неділю, 13 березня, «зелених» коридорів не буде, повідомив очільник ОДА Дмитро Живицький.Влада наразі продовжує працювати над їхньою організацією.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль закликав українців, які мають можливість працювати, повертатися до роботи та підтримувати економічний фронт держави.

В Україні запрацювали фонди відновлення. Уряд закликає міжнародних партнерів, інвесторів, громадські організації, представників бізнесу та громадян надати Україні фінансову підтримку, яка сприятиме відродженню стабільності української економіки та допоможе українцям в умовах війни з росією.

Гроші використовуватимуть в залежності від спеціалізації фонду: підтримка української армії та надання гуманітарної допомоги постраждалим, відбудова знищеної інфраструктури та трансформація економіки, відновлення роботи малого та середнього бізнесу і обслуговування міжнародних фінансових зобов’язань України.

Переказати фінансову допомогу можна на офіційні рахунки фондів відновлення у гривнях, доларах та євро.

Очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі каже, що говорив з головою «Росатому» і той сказав, що росія нібито не планує брати під повний і постійний контроль Запорізьку атомну електростанцію. Раніше голова «Енергоатому» Петро Котін заявив, що росіяни хочуть отримати повний контроль над Запорізькою АЕС. Так, російські військові заявили персоналу електростанції, що тепер вона належить російській державній компанії «Росатом».

У Харкові повітряна тривога!

У Краматорську теж повітряна тривога!

Колишній канцлер Німеччини та особистий друг путіна Герхард Шредер 10 лютого кілька годин вів перемовини з президентом рф у спробі закінчити війну в Україні. Про це повідомила газета Bild am Sonntag, передає Reuters. Хоча поки неясно, чого вдалося досягти.

З посиланням на людину, добре поінформовану про діяльність Шредера, газета повідомила, що ексканцлер також мав довгу розмову з одним з найближчих радників путіна. Він вилетів із Москви рано вранці 12 березня до Стамбула.

Колишній канцлер Німеччини у понеділок увечері мав також зустріч з українською делегацією перетворників. Як пишуть ЗМІ, зараз Шредер залишається єдиною людиною, яка мала розмову як з Путіним, так і з українською делегацією.

Черги на пунктах пропуску на виїзд з України станом на 03:00 13 березня:

Польща:

  • «Ягодин» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Устилуг» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Угринів» — 0 л/а, 0 автобусів, 0 пішоходів;
  • «Рава-Руська» — 0 л/а, 30 автобусів, 20 пішоходів;
  • «Грушів» — 0 л/а, 6 автобусів, 0 пішоходів;
  • «Краківець» — 70 л/а, 20 автобусів, 200 пішоходів
  • «Шегині» — 80 л/а, 17 автобусів, 0 пішоходів;
  • «Смільниця» — 0 л/а, 0 автобусів, 0 пішоходів.

Словаччина:

  • «Малий Березний» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Ужгород» — 70 л/а, 0 автобуси, 0 пішоходів.
  • «Малі Селменці» — 0 пішоходів.

Угорщина:

  • «Тиса» — 0 л/а, 0 автобуси (пропуск пішоходів не здійснюється);
  • «Дзвінкове» — 0 л/а, 0 пішоходів (працює з 08 до 24 години);
  • «Косино» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Лужанка» — 40 л/а, 0 пішоходів;
  • «Вилок» — 0 л/а, 0 пішоходів.

Румунія:

  • «Дякове» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Солотвино» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Порубне» — 50 л/а, 0 пішоходів.

Молдова:

  • «Мамалига» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Кельменці» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Росошани» — 0 л/а, 0 пішоходів;
  • «Сокиряни» — 0 л/а, 0 пішоходів.

Онлайн-аукціон eBay блокує всі транзакції із російськими адресами, пише BBC.

«Ми підтримуємо Україну та робимо низку кроків для підтримки українського народу та наших продавців у регіоні», — заявив у коментарі представник компанії.

Раніше eBay скасував комісію з продавців в Україні та захистив їх від штрафів за прострочення доставки та негативні відгуки.

Білоруські лікарні та морги в містах Гомель, Мозир, Наровля переповнені російськими військовими, повідомляє білоруська служба «Радіо Свобода». Там від початку повномасштабної війни в Україні приймають солдатів рф. Лікарі підписали угоду про нерозголошення, у деяких випадках їм погрожували звільненням.

Літак військово-повітряних Сил самооборони Японії доставив до Польщі першу партію оборонної техніки для України, пише Kyodo News.

Уряд Великої Британії платитиме людям, які нададуть житло для вимушено переміщених людей з України. Вони отримуватимуть виплату у розмірі 350 фунтів стерлінгів на місяць ($450). Урядова програма «Будинки для України» закликає людей пропонувати мігрантам вільну кімнату або порожню нерухомість на строк не менше шести місяців. Заявки подаватимуться онлайн

«Українська правда» пише, що російський олігарх Роман Абрамович врятував свою 139-метрову яхту Solaris від санкцій ЄС, перегнавши її з Іспанії до Чорногорії.

Заступник голови Патрульної поліції Олексій Білошицький заявив, що окупанти б'ють по Попасній (Луганська область) фосфорними боєприпасами.

Херсонський міський голова Ігор Колихаєв та депутатський корпус Херсонської міської ради доєдналися звернення Херсонської облради, у якому та наголосили, що Херсонщина — це Україна і жодної псевдореспубліки на території області не буде.

Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску заявив, що його країна наближається до «критичного моменту» у своїй здатності надати притулок тим, хто рятується від війни в Україні. Наразі в Молдові перебуває понад 100 тисяч вимушено переміщених людей.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов переконаний, що після війни в Україні не залишиться жодного колаборанта.

«Я хочу сказати, що ті колаборанти, які на сьогодні ще існують в нашій країні, вони ще не усвідомлюють, що буде після того, як ця війна закінчиться на нашу користь. Жодного з них тут не залишиться на нашій території», — сказав він в загальнонаціональному ефірі.

У Шотландії зареєстрували новий синьо-жовтий традиційний орнамент (тартан) «Україна назавжди» на знак підтримки та солідарності з Україною.

Тартан — це орнамент, що складається з перехресних горизонтальних та вертикальних кольорових смуг. До наших часів дійшов 101 вид таких візерунків.

Велика Британія відправила до Молдови гуманітарну допомогу для українців, які рятуються від війни.

«Ми надаємо життєво важливу гуманітарну допомогу тим, хто рятується від жахливого нападу росії на Україну. Це постачання гігієнічних наборів та ковдр до Молдови гарантує, що ті, хто найбільше постраждав від конфлікту, отримають необхідну допомогу», — повідомила глава МЗС Великої Британії Ліз Трасс.

Повітряна тривога в Івано-Франківській області!

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон наступного тижня зустрінеться з лідерами країн Балтії та Північної Європи у Лондоні для обговорення подальшої допомоги Україні, її відновлення після війни та довгострокової енергетичної безпеки Європи.

На Львівщині близько години тому було чути вибухи. За попередньою інформацією, відпрацювала ППО.

У Краматорську, на Волині, Рівненщині, Івано-Франківщині повітряна тривога!

Окупанти здійснили авіаудар по Міжнародному центру миротворчості та безпеки на Львівщині. За попередніми даними, випустили 8 ракет. Інформація про потерпілих уточнюється, повідомляє Львівська обласна адміністрація..

Зведення Генштабу ЗСУ станом на 6:00:

  • Стан, положення та характер дій сил оборони без суттєвих змін. Окупанти продовжують використовувати цивільну інфраструктуру для військових потреб. Так, розміщують підрозділи та техніку на об'єктах підвищеної небезпеки, обстрілюють мирне населення, проводять незаконні перевірки речей та обшуки місцевих, перевдягається у цивільний одяг та форму ЗСУ.
  • Морально-психологічний стан військ окупанта, який брав участь у боях зі ЗСУ, погіршується, зростає кількість випадків дезертирства та відмов щодо виконання наказів.
  • За наявною інформацією, у Білорусі у медзакладах південно-східного регіону лікується велика кількість поранених російських військових після бойових дій в Україні. Запасів крові для проведення хірургічних операцій не вистачає. Залучають резерви, які накопичили для громадян Білорусі, приблизно 2/3 резерву перенаправили на потреби військових рф. Почалась кампанія збору крові серед цивільних і працівників бюджетної сфери.
  • Через втрати рф формує нові підрозділи. Так, командування росії планує залучити приблизно 1500 людей зі складу 40-ї окремої бригади морської піхоти (Петропавловськ-Камчатський, Тихоокеанський флот).
  • ЗСУ за минулу добу знищили два вертольоти, два винищувачі та два безпілотники.

Черги на пунктах пропуску на виїзд з України станом на 06:00:

Польща:

  • «Рава-Руська» — 0 л/а, 25 автобусів, 0 пішоходів;
  • «Грушів» — 0 л/а, 6 автобусів, 0 пішоходів;
  • «Краківець» — 0 л/а, 10 автобусів, 200 пішоходів
  • «Шегині» — 40 л/а, 15 автобусів, 0 пішоходів;
  • інші пункти — без черг.

Словаччина:

  • «Ужгород» — 40 л/а, 0 автобуси, 0 пішоходів.
  • інші пункти — без черг.

Угорщина:

  • «Дзвінкове» — 0 л/а, 0 пішоходів (працює з 08 до 24 години);
  • «Лужанка» — 10 л/а, 0 пішоходів;
  • інші пункти — без черг.

Румунія:

  • «Порубне» — 50 л/а, 0 пішоходів.
  • інші пункти — без черг.

У пунктах пропуску до Молдови черг немає.

На Луганщині у Сєвєродонецьку та Рубіжному обстріли тривають з вечора. У Сєвєродонецьку вогонь охопив чотири будинку.

Уночі окупанти обстріляли Попасну, внаслідок чого зруйнували будинки та перебили газовід. У Лисичанську також обстріли тривали вночі: пошкоджено газовід та декілька будинків. Кількість жертв уточнюється, передає голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.

Важкий доступ до населених пунктів по всій Луганській області, оскільки тривають обстріли. Сватове тимчасово окуповане, доступу туди немає, повідомив в ефірі телемарафону Сергій Гайдай.

«Ми не можемо туди доставити гуманітарні вантажі. Ми відправляли до Попасної вантажі, але їх розстріляли по дорозі й вони повернулися»,розповів Гайдай.

За попередньої інформації, ранкові вибухи в Івано-Франківську були від удару по аеропорту. Наразі деталі з'ясовуються, повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

російські окупаційні війська обстрілюють західні регіони для того, щоб показати — немає жодної точки, де можна бути спокійним. Такі дії потрібні для деморалізації суспільства, повідомив в ефірі телемарафону радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко.

«Вони пробують показати, що в країні немає безпечного місця. Особливо розуміючи, що Львівська, Тернопільська та Івано-Франківська області з великою кількістю переселенців», — сказав Денисенко.

За попередніми даними, зранку окупанти здійснили авіаудар по полігону на Львівщині, система ППО збила одну ракету. Інформація про цю подію ще уточнюється.

У Миколаєві зранку окупанти розбомбили науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря» — «Машпроект», повідомив голова Миколаївської обласної адміністрації Віталій Кім. Наразі з'ясовуються обставини події.

Рятувальники знайшли під завалами 5-поверхового житлового будинку у Харкові загиблу 73-річну жінку, передає ДСНС.

Рятувальники розбирають завали у ХарковіДСНС

У Запорізькій області радіаційний фон залишається у нормі та не загрожує здоров'ю населення. Наразі на території Запорізької АЕС перебувають окупаційні війська. За роботою реакторів слідкує український персонал.

У ніч проти 13 березня поблизу станції Брусин на Донеччині внаслідок обстрілу уламки потрапили у пасажирський потяг, який здійснював евакуаційний рейс до Лиману.

Внаслідок поранення загинула провідниця потяга, ще одна — дістала поранення. Її доставили до лікарні у Слов'янську. В «Укрзалізниці» заявили, що докладають зусиль, щоб евакуювати поїзну бригаду та всіх пасажирів із пошкодженого потяга. Зокрема на вокзалі Лиману на евакуацію чекали 100 дітей.

Чотири дні тому окупанти влучили в підприємство, яке забезпечує теплом 25% Житомира. Декілька днів не було опалення, але наразі його відновили, повідомив в ефірі телемарафону мер міста Сергій Сухомлин. За його словами, з міста виїхали 40% жителів Житомира.

У Чернігові вночі окупанти здійснили авіаудар у багатоповерхівку. На місці працюють рятувальники. За попередньою інформацією, одна людина загинула, двох врятували, повідомляє голова Чернігівської області В'ячеслав Чаус.

Загалом протягом минулої доби у місті зафіксували 10 пожеж, 8 із них ліквідували. П'ять пожеж виникли внаслідок обстрілів. У пожежах загинули три людини.

Внаслідок обстрілу пошкоджений один із цехів «Зоря» — «Машпроект» у Миколаєві. Поряд із будівлею цеху, на відкритій території, спостерігається горіння готової продукції. Є два осередки займання по 10 метрів квадратних. Жертв і постраждалих немає.

Пожежа біля цеху «Зоря» — «Машпроект» у МиколаєвіДСНС

Вранці 13 березня окупанти здійснили авіаудар по місту Баштанка на Миколаївщині. Пошкоджені житлові будинки, в одному з них перебували люди. Зокрема жінка та її дочка не травмувались, а батько опинився під завалами. Його дістали та доправили до лікарні, передає ДСНС.

Наслідки авіаудару в місті Баштанка на МиколаївщиніДСНС

Ситуація в регіонах станом на 8:00, зведення ОДА:

  • Київщина: Бучанський район — бої в Ірпені та Макарові. Постійне переміщення ворога в Гостомельській, Бородянській, Бучанській громаді. У Броварському районі — пересування ворожої техніки населеними пунктами. У трьох громадах Броварського району тривають бойові дії. Вишгородський район: три громади — гуманітарна катастрофа. Славутич без світла.
  • Чернігівщина: вночі — три авіанальоти на Чернігів. Навколо Чернігова — оборонні бої. Вчора було звільнено 2 населені пункти у київському напрямку.
  • Сумщина: двічі вночі в Сумському районі була повітряна загроза. Вночі артилерія окупантів кілька разів розстрілювала мирні села Охтирського району і саму Охтирку. Стріляють переважно із Тростянця, яке наразі окуповане. Ворог скористався режимом тиші, який періодично тривав останні кілька днів, для укріплення своїх позицій та переміщення військ.
  • Житомирщина: довготривала тривога вночі та вже друга тривога за ранок. Інформації про руйнування та втрати поки немає.
  • Львівщина: окупанти здійснили авіаудар по Міжнародному центру миротворчості та безпеки. За попередніми даними, випустили 8 ракет. Інформація щодо потерпілих встановлюється.
  • Луганщина: житловий сектор Сєвєродонецька, Рубіжного Лисичанська та Попасної під постійними обстрілами. Є жертви та постраждалі серед мирного населення. Попри постійні обстріли енергетикам вдалося під'єднати 13000 абонентів, газівникам — 7000.
  • Донеччина: Маріуполь в облозі, бої на околицях міста. Гуманітарна колона просувається — повільно, але йде. По всій лінії — гучно. У Краматорську всю ніч і зранку повітряні тривоги. Літаки над Лиманом, Слов'янськом, Святогірськом. Є інформація про удари вчора ввечері в район Святогірської лаври. Є поранені.
  • Миколаївщина: ніч пройшла відносно спокійно, область тримає оборону.
  • Херсонщина: з вечора та всю ніч сильні вибухи, «Гради» в районі аеропорту. Інформація перевіряється.
  • Харківщина: у Харкові — всю ніч повітряні тривоги, по області — активні бойові дії на Ізюмщині.
  • Кіровоградська, Рівненська, Дніпропетровська, Волинська, Вінницька, Хмельницька, Тернопільська, Полтавська, Черкаська, Чернівецька області — вночі тривоги.
  • Івано-Франківщина: вночі тривога, було чутно вибухи. Мер міста повідомляв про вибухи неподалік аеропорту.
  • Запорізька область: військові та інші українські захисники стримують наступ окупантів на Запоріжжя. Наразі ситуація без змін, але російська війська продовжують активно застосовувати артилерію, танки, гранатомети та міномети.
  • Закарпаття: ніч пройшла спокійно.

Орієнтовні втрати окупантів із 24 лютого до 13 березня, за даними Генштабу ЗСУ:

У більшості мешканців Чернігова третю добу немає світла та води. Вчора, 12 березня, енергопостачання відновили у частині міста, сьогодні роботи триватимуть, щоб відновити світло у всіх будинках, повідомив голова Чернігівської обласної адміністрації В'ячеслав Чаус.

Наразі 30-40% квартир отримали водопостачання. Тиск у системі підвищується, упродовж 13 березня водопостачання мають відновити у більшості мешканців.

Також у місті є проблеми з мобільним зв'язком. Наразі він працює у центральній частині Чернігова.

Станом на 9:00 13 березня ДСНС за добу здійснили 765 виїздів: з них 291 — для ліквідації наслідків обстрілів окупантів.

Піротехніки знешкодили 221 вибухонебезпечний предмет та 160 кг вибухової речовини, зокрема 2 авіаційні бомби, обстежено та очищено територію площею 2,76 га. Наразі знеструмлені 1 082 населені пункти, із них частково — 64.

На Донеччині окупанти пошкодили корпуси дитячого оздоровчого центру у Святогірську. Також пошкодили два приміщення Святогірської лаври, де на той час перебувала приблизно тисяча людей.

Внаслідок авіаудару одну людину госпіталізували, ще двоє звернулись до травмпункту самостійно. Ще 30 людей отримали незначні поранення, їм допомогли на місці. Також окупанти пошкодили будівлю дитячого оздоровчого комплексу, повідомив голова Донецької обласної адміністрації Павло Кириленко.

Сьогодні, 13 березня, евакуація триватиме такими «зеленими коридорами»:

Київський напрямок: 

  • Бородянка-Житомир; (25 автобусів)
  • Світильня-Бровари;
  • Перемога-Київ;
  • Велика Димерка-Бровари.

Луганський напрямок:

  • Кремінна-Лиман;
  • Рубіжне-Слов'янськ;
  • Попасна-Слов'янськ;
  • Гірське-Слов'янськ;
  • Щастя-Слов'янськ.

Також міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що вчора з Запоріжжя до Маріуполя через Бердянськ виїхала колона з гуманітарною допомогою. Наразі вона у Бердянську та має продовжити рух у Маріуполь.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук закликала окупантів відпустити працівника ДСНС Олексія Данченка, який супроводжував колону у гуманітарному маршруті в Білогородці. Наразі він перебуває на території склозаводу в Гостомелі.

ДСНС опублікувала фото руйнувань багатоповерхівки у Чернігові. Внаслідок авіаудару сталося руйнування з 2 по 9 поверх, а також загорівся 9-поверховий гуртожиток.

За попередньою інформацією, 7 людей врятували, 1 людина загинула, 1 травмована. Інформація щодо загиблих і постраждалих ще уточнюється.

Викрали мера міста Дніпрорудне Євгена Матвєєва, повідомив голова Запорізької обласної адміністрації Олександр Старух.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко 27 лютого повідомляв, що Матвєєв разом із місцевими жителями вийшов на зустріч російським танкам, змусивши їх розвернутись.

Внаслідок обстрілу Яворівського полігону на Львівщині 57 людей дістали травмування, вони у лікарні. 9 людей загинули, повідомляє Львівська обласна адміністрація. Наразі триває гасіння пожежі та розбирання завалів.

За попередньою інформацією, літаки запустили понад 30 ракет із Саратова (росія), частину ракет збили.

Українські спецслужби вживають певні заходи для звільнення мера Мелітополя Івана Федорова, якого викрали окупаційні війська, повідомив заступник міністра внутрішніх справ України Євген Єнін у телемарафоні.

В МВС повідомили пункти зібрання людей для евакуації з Великої Димерки та Світильні (Броварська громада):

  • смт. Велика Димерка – сільрада, вул. Бобрицька, 1.
  • с. Світильня – сквер ім. Марченка.

У Харкові ніч минула більш-менш спокійно, тривають обстріли, але не було масованих повітряних атак, заявив мер міста Ігор Терехов в ефірі телемарафону.

За його словами, були великі обстріли в районі П’ятихаток, Північної Салтівки, район тракторного заводу — Рогань.

російські окупаційні війська зривають евакуацію на Луганщині. Автобуси не можуть виїхати через обстріли. Тривають масовані обстріли Кремінної, Рубіжного, Сєвєродонецька, Попасної та Гірського, повідомив голова Луганської обладміністрації Сергій Гайдай.

Міністр оборони України Олексій Резніков закликав НАТО закрити небо над Україною після атаки на Міжнародний центр миротворчості та безпеки на Львівщині.

«Тут працюють іноземні інструктори... Це новий терористичний напад на мир і безпеку біля кордону ЄС-НАТО. Потрібно вжити заходів, щоб зупинити це. Закрийте небо»,закликав Резніков.

Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що один із парків Ірпеня почистили від російських окупантів.

У Чернігові без електропостачання залишаються 96 909 абонентів (77,8%). Загалом без електрики залишаються мешканці 240 населених пунктів області.

За час повномасштабної війни в Україні загинули 85 дітей, ще понад 100 — дістали поранення. Найбільше постраждалих у Київській, Харківській, Донецькій, Сумській, Херсонській, Миколаївський та Житомирській областях, повідомляє Офіс генпрокурора.

Через бомбардування та обстріли пошкоджено 369 закладів освіти: 57 із них повністю зруйновано.

Мер Ірпеня Олександр Маркушин заявив, що він на місці й продовжує працювати. Він назвав фейками інформацію про те, що він нібито втік або дістав поранення.

«Ірпінь не захоплений. На 70% це українське місто, за 30% ми продовжуємо боротьбу», — зазначив Маркушин.

У Мелітополі російські окупаційні війська у гучномовець попереджають про заборону мітингів і демонстрацій. Також заявляють про комендантську годину з 18:00 до 6:00.

12 березня державний кордон України на західній ділянці перетнули понад 96 тисяч людей. Понад 77 тисяч людей виїхали з України, з них 51 тисяча — до Польщі, передають прикордонники.

Прибули в Україну понад 19 тисяч людей, приблизно 14 тисяч з яких – українці, зокрема чоловіки. За 17 останніх днів до України повернулися майже 234 тисячі українців.

Внаслідок бомбардувань Миколаєва 13 березня загинули 9 людей, повідомив голова Миколаївської облдержадміністрації Віталій Кім.

У Києві сформували на випадок блокади двотижневий запас продуктів для двох мільйонів людей, які залишились у місті.

Станом на 10:00 черг немає на кордоні з Угорщиною, Молдовою та Румунією. На кордоні зі Словаччиною є 20 легкових автівок біля пункту «Ужгород».

У пункті пропуску «Рава-Руська» до Польщі є 10 автобусів, а біля пункту «Угринів» — 100 пішоходів. На інших пунктах черг немає.

О 10:30 з Броварів виїхали автобуси для евакуації людей з Великої Димерки, повідомив заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко.

За вчора, 12 березня, російські окупаційні війська здійснили приблизно 50 артилерійських, мінометних та інших обстрілів по житлових районах Харкова, Чугуєва, Ізюма та Рогані, зазначив голова Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.

Крім того, в Ізюмському районі обстріляли село Глазунівка та влучили в установку комплексної підготовки газу. За даними рятувальників, травмований 1 працівник.

За словами Синєгубова, в області спостерігається активність безпілотників окупантів.

У Чернігові зранку снаряд впав неподалік клініки, де люди з хронічною хворобою нирок отримували гемодіаліз, розповів нам генеральний директор медичного центру Роман Шурдук.

За його словами, вчора ввечері відновили постачання води та електрики, тож центр зміг прийняти пацієнти. А сьогодні снаряд, який впав неподалік, пошкодив центр. Люди не зазнали травм. Після потрапляння снаряду, усіх пацієнтів перевели в підвал, щоб там надалі отримувати процедуру. Вивезти їх з міста неможливо через те, що немає «зелених коридорів». Але, за словами Шурдука, людей намагатимуться вивезти.

Загалом у Чернігові 200 пацієнтів мають хронічну хворобу нирок і потребують гемодіалізу. Якщо вони не отримуватимуть процедуру вчасно, то за 4-7 днів можуть померти, сказав Шурдук.

Військова адміністрація Кривого Рогу оголосила додатковий набір у тероборону міста. Приходити з 11:00 за адресою Саксаганський військкомат, вул. Технічна 36.

Пріоритет надаватиметься офіцерам, медикам, мінометникам та гранатометникам. Звідти людей перемістять на бази Криворізької тероборони, адреси яких не розголошують заради безпеки.

Посольство України у Москві та інші консульські установи в рф припинили роботу, повідомляє МЗС України. Україна оголосила про розірвання дипломатичних відносин із росією 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення.

Українцям рекомендують утриматись від будь-яких поїздок до рф, а тим, хто зараз перебуває в цій країні — негайно залишити її територію.

Якщо громадянам України в росії потрібна невідкладна консульська допомога, їх просять звертатися на «гарячу лінію» МЗС за номером +38 044 238 15 88 або на електронну пошту mfa.hotline.cons@gmail.com

Уряд пропонує скасувати акциз на пальне та знизити ставку ПДВ з 20% до 7%. Відповідний законопроєкт уже подали до Верховної Ради, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Пенсійний фонд України вже спрямував 47,1 мільярда гривень (100%) банкам та «Укрпошті» для виплати пенсій у березні.

СБУ повідомляє, що перехопило розмову російського окупанта, у якій він скаржиться, що «страшно не те, що нас вбивають, а те, що кидають на бабки (гроші)». Так, він каже, що «бойові» дві тисячі доларів керівництво обіцяє нібито лише наступного місяця. «Усі пацани втікають звідси, а я без грошей не хочу», — ідеться у перехопленій розмові.

Внаслідок обстрілу Міжнародного центру миротворчості та безпеки на Львівщині загинули 35 людей, ще 134 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Поранених госпіталізували, повідомляє Львівська обласна адміністрація.

Станом на 12:00 усі пожежі на території центру ліквідували. Наразі фахівці обстежують територію та розбирають завали.

У Херсоні на мирну акцію «Херсон — це Україна» вийшли декілька тисяч людей. Частина людей тримає у руках український прапор.

Мирна акція у Херсоні, 13 березня 2022 рокуМедіаплатформа «Вгору»

Прокуратура розслідує викрадення мера Мелітополя Івана Федорова за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

За даними слідства, 11 березня російські окупанти викрали Федорова, погрожуючи йому вогнепальною зброєю.

Мер Чернігова Владислав Атрошенко повідомив, що місто забезпечено водою на 60%. Але стан мереж такий, що надалі підняти воду вище третього-четвертого поверху не є можливим. Він просить замовляти воду по мікрорайонах за телефоном 0504169932.

Водночас світлом місто забезпечене на 20%. Через технічні проблеми та наявні можливості відновити світло у більшій частині міста не вдасться, сказав Атрошенко. Газ є у 75% помешкань міста.

На Луганщині четверо поліцейських погодилися доєднатись до «міліції» самопроголошеної «ЛНР». Прокуратура оголосила їм підозри у державній зраді.

Командир танкової роти полку «Азов» під час оборони Маріуполя 13 березня знищив три ворожі танки Т-72 та одну бронемашину «Тигр». Загалом представники полку вже знищили шість танків, два БТРі, один «Тигр» та ворожу піхоту.

Як повідомляє «Азов», у Маріуполі до них у полон потрапили 12 окупантів.

Президент Польщі Анджей Дуда в інтерв'ю BBC заявив, що володимир путін може застосувати хімічну зброю в Україні. За його словами, якщо хімічна атака станеться, тоді НАТО доведеться втрутитися та серйозно подумати, що робити, «бо тоді ситуація стане небезпечною не лише для Європи, а й для всього світу».

Оперативне командування «Північ» показало залишки танкового підрозділу росіян на Чернігівщині.

Молдова починає приймати цифрові документи в «Дії».

Наляканий вибухами в Чернігові пес прийшов до рятувальників. Його там нагодували й прихистили.

СБУ перехопило розмову російського окупанта, де той скаржиться, що «страшно не те, що вбивають, а те, що кидають на бабки».

За словами окупанта, «бойові» дві тисячі доларів їм обіцяють заплатити нібито лише наступного місяця, тому багато окупантів відмовляються далі воювати.

Зеленський: «Вже майже 125 тисяч людей вивезли гуманітарними коридорами на безпечну територію. Сьогодні ключове завдання — Маріуполь. Наш гуманітарний вантаж, наша колона за 2 години від Маріуполя. Всього лише 80 км»

На кордоні затримали мешканця Києва, який видавав себе за жінку й намагався незаконно виїхати в Румунію. Чоловік взяв свою неповнолітню дитину та надав на прикордонний контроль паспорт своєї дружини. Проте це не допомогло, як і макіяж та перука, яку чоловік одягнув на себе.

Ще 11 ухилянтів затримали прикордонники Могилів-Подільського на Вінниччині, повідомили прикордонники. Ті планували дістатись до Молдови поза пунктами пропуску через Дністер.

Окупанти намагаються за підтримки російської авіації розвинути наступ на Волноваському напрямку. За даними Генштабу, окупанти захопили чотири населені пункти Донеччини: Старомлинівку, Євгенівку, Павлівку та Єгорівку.

Оперативна інформація від Генштабу станом на 12:00:

  • Зберігається ймовірність безпосередньої участі збройних сил Республіки Білорусь. Втім поки наступальних кроків не фіксують.
  • На території Білорусі в районі н.п. Кулічиха, за 17 км від кордону України, розгорнули базу ремонту та відновлення військової техніки.
  • На Поліському напрямку окупанти утримують позиції в районі населених пунктів Поліське, Іванків, Липівка, Копилів, Мотижин, Бузова, Гореничі, Ірпінь, Синяк, Казаровичі та Сухолуччя.
  • На Сіверському напрямку противник утримує позиції поблизу населених пунктів Любеч, Славутич, Коврита, Золотинка, Мена, Браниця, Калита, Богданівка, Лукаші, Ромни, Недригайлів.
  • На напрямку Броварів окупанти блокують трасу Е95.
  • На Слобожанському напрямку окупанти тримають позиції в районах населених пунктів Сєверодонецьк, Сватове, Куп’янськ, Велика Писарівка, Московський Бобряк, Лебедин. Перегруповують війська, відновлюють боєздатність підрозділів, поповнюють запаси з метою блокування Харкова та захоплення міста Ізюм.
  • На Донецькому та Таврійському напрямках противник утримує позиції в районі населених пунктів Борова, Тернове, Новокраснянка, Луганське, Горлівка, Пантелеймонівка, Новотроїцьке та Гуляйполе.
  • На Південнобузькому напрямку активних наступальних дій не здійснюють, але працює повітряна розвідка. Продовжує просування в напрямку на Кривий Ріг.

Очільник поліції Київщини Андрій Нєбитов повідомив, що сьогодні, 13 березня, в Ірпені розстріляли 51-річного кореспондента американського New York Times. Ще один журналіст поранений, йому надають допомогу.

<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 56.25%;"><a href="https://www.facebook.com/photo/?fbid=655324565797225&set=pcb.655324642463884" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fphoto%2F%3Ffbid%3D655324565797225%26set%3Dpcb.655324642463884&key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

росія готує додаткові підрозділи для ведення бойових дій на території України, кажуть у Генштабі. Так, за наявною інформацією, протягом 9-10 березня до РФ перемістилися 800 військовослужбовців 102-ї військової бази (Гюмрі, Вірменія). До 1500 осіб 40-ї окремої бригади морської піхоти (Петропавловськ-Камчатський) залізничними ешелонами відправляються до Білорусі. У 820 головному центрі попередження про ракетний напад (Солнечногорськ) також проводять відбір.

Крім того, РФ перекидає частину «миротворчого» контингенту з Нагірного Карабаху (Азербайджан) в Україну, залучається велика кількість бойовиків-найманців з інших країн (Сирія, Сербія).

У Міністерстві оборони пояснили, чому за офіційними даними втрати ворога вже декілька днів незмінно «більше 12 тисяч». За словами заступниці міністра Ганни Маляр, «ворога люто знищують», але підрахунок втрат під час активної фази війни дуже ускладнений.

«Встановити точну цифру ворожих втрат дуже непросто. Є декілька методик підрахунку, які використовуються. Тобто після бою ніхто не ходить з калькулятором, якщо говорити дуже спрощено. Цифри надходять від різних джерел, часто з запізненням на декілька діб. Все залежить від ситуації на місці», — зазначила Маляр.

Вона додала, що ситуація динамічно змінюється щодня і через втрати окупантів зараз немає такого інтенсивного активного протистояння, як це було ще декілька днів тому.

 Папа Франциск висловився на підтримку України та Маріуполя.

«Цього тижня місто, яке назване іменем діви Марії – Маріуполь – стало містом-мучеником лютої війни, яка спустошує Україну. Не існує причин, якими це можна обґрунтувати варварські вбивства дітей, невинного та беззбройного цивільного населення», — сказав він.

За даними розвідки, росія відкрила 14 центрів вербування найманців у Сирії на територіях, підконтрольних режиму Башара Асада (Дамаск, Алеппо, Хама, Ракка та Дейр ез-Зор). За останні дні росія вже зібрала тисячі сирійських найманців, зокрема це члени так званого «Ополчення національної оборони» та підрозділів 5-ого корпусу ЗС Сирії. За планом, що сирійці використовуватимуть проти українців важку артилерію та снайперську зброю. Також є дані про підготовку росією найманців з Лівії. Іноземним найманцям обіцяють щомісячну зарплатню від 300 до 600 доларів.

Окупанти атакували артилерією Пуща-Водицький психоневрологічний інтернат. Один снаряд влучив у приміщення котельні, другий — у приміщення моргу. Через вибухову хвилю частково ушкоджений житловий корпус установи. На момент обстрілу, підопічні інтернату та персонал були евакуйовані до безпечного місця. Наразі, на місці обстрілу працюють фахівці.

Людей, який евакуювали з сіл Велика Димерка, Гоголів та Плоске, привезли у Бровари. Тут їм надають першу гуманітарну та медичну допомогу.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснюють, чи можуть офіційно звільнити з роботи через війну:

  • У трудовому законодавстві не передбачено такої підстави для звільнення, як війна.
  • Якщо працівник (працівниця) своєчасно повідомив про місцеперебування, роботодавець може запропонувати або взяти відпустку, або оформити дистанційну роботу.
  • Якщо працівник (працівниця) підлягають мобілізації, то закон гарантує збереження робочого місця та середнього заробітку.

Редакція The New York Times заявила, що загиблий під Ірпенем журналіст був в Україні не за їхнім завданням: «Ми глибоко засмучені звісткою про смерть Брента Рено. Брент був талановитим режисером, який протягом багатьох років співпрацював із The New York Times. Попри те, що в минулому (востаннє у 2015 році) він робив матеріали для Times, в Україні він не працював за завданням редакції. Повідомлення про те, що він працював на Times, з'явилися, тому що на ньому був бейдж журналіста Times, виданий для виконання завдання багато років тому».

За минулу добу, 12 березня, СБУ затримала інформаторів рф у Харкові, Одесі та Сєвєродонецьку.

  • У Харкові СБУ викрила чоловіка, який збирав дані про дислокацію та маршрути руху ЗСУ, а також координати об’єктів інфраструктури, щоб окупанти здійснювали по них ракетно-бомбові удари. Також затримали подружжя, яке співпрацювало з російськими спецслужбами: чоловік допомагав коригувати обстріли, а жінка пропагувала в соцмережах ідеї окупантів.
  • В Одесі: затримано агента, який збирав інформацію про захисні оборонні споруди, які сили самооборони облаштували в області.
  • У Сєвєродонецьку СБУ викрила місцеву мешканку, яка допомагала ворожим військам бомбити місто.

СБУ попереджає про випадки, коли в інформаційне поле спеціально вкидаються дані про нібито зрадників і диверсантів із закликом негайно затримати. Часто такі «вкиди» спрямовані проти співробітників силових структур та військових.

«Мета очевидна — посіяти розбрат і спровокувати сутички та стрілянину між захисниками України. Тому СБУ закликає громадян вкрай уважно ставитися до поширення неперевіреної інформації, особливо, коли вона є анонімною. А представників правоохоронних структур і Територіальної оборони — ретельно перевіряти отримані дані», — йдеться у повідомленні.

Якщо ви маєте відомості про ДРГ — повідомляйте про це правоохоронців. Бажано із зазначенням контактного номера телефону, аби інформацію можна було швидко перевірити та вжити необхідних заходів. Також інформацію можна надсилати на офіційний чат-бот t.me/stop_russian_war_bot, де її точно перевірять.

В тимчасово окупованому Мелітополі викрали голову районної ради Сергія Прийму. О 7:30 окупанти прийшли додому з обшуком до голови районної ради, після обшуку його забрали. Також забрали документи, усі мобільні пристрої та вимагали паролі до них, пише «РІА Мелітополь»

Станом на 13 березня без електропостачання залишилось 979,5 тисяч домогосподарств, повністю відключено Маріуполь, повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко.

«У зоні ведення активних бойових дій дуже велика кількість пошкоджень. Ми працюємо над відновленням електропостачання. Але, на жаль, нам вдається відновлювати не так швидко, як відбуваються пошкодження і руйнування. Але якщо ми говоримо про систему енергозабезпечення країни в цілому, вона стабільна», — зазначив міністр.

Пораненого американського журналіста прооперували в лікарні «Охмадит». За словами лікарів, він отримав поранення лівої сідниці, стан його задовільний, повідомили нам у лікарні.

«Почався мінометний обстріл, цивільні попали під вогонь» — розповів нам заступник начальника відділу поліції міста Ірпінь Олександр Бугай. Він підтвердив, що унаслідок обстрілу один американський журналіст загинув, ще один журналіст та водій авто — політолог Микола Давидюк — отримали поранення

Центр протидії дезінформації при РНБО викривав чергову спробу рф провести дезінформаційну кампанію під «чужим прапором». Спецслужби планують дискредитувати українців, що проживають у росії.

У рф планують:

  • поширювати заклики щодо очолювання протестного руху з повалення режиму путіна. До проголошення закликів залучатимуть лідерів громадської думки з нібито проукраїнською позицією, які перебувають за межами росії;
  • надавати протестам, пов’язаним з різким погіршенням умов життя росіян, етнічного «українського» забарвлення;
  • реалізувати серію провокацій насильницького (терористичного) характеру, які «організовуватимуться» етнічними українцями;
  • посилити пропагандистські заходи, аби роз’яснювати громадянам рф безальтернативність війни з Україною та необхідність знищення українців.

Сьогодні так званий «військовий комендант» підписав звернення до мешканців міст Нова Каховка, Таврійськ та Каховка, в якому оголосив комендантську годину, заборону на носіння зброї та на проведення зібрань, мітингів або пікетів.

Як повідомляє омбудсменка Людмила Денісова, за будь-яке порушення цих «вимог» окупант погрожує «притягненням до суворої відповідальності та передачею до органів військового правопорядку».

«Прошу міжнародну спільноту врахувати ці факти при посиленні тиску на державу-терориста для припинення війни і виведення армії російських загарбників з України», — закликала вона.

Володимир Зеленський відвідав у госпіталі поранених захисників України.

Відсьогодні журналістам заборонять в'їзд до Ірпеня.

«Таким чином ми хочемо вберегти життя і їм і нашим захисникам. Я дуже прошу всіх представників медіа, а також всіх українців — не публікуйте у соцмережах наших військовослужбовців, їхню техніку чи будь-що, що б вказувало на їхнє розташування!», — наголосив ірпінський міський голова.

«Нова пошта» запустила чат-бот для пошуку відділень, які зараз працюють в Україні.

Через обстріли і бомбардування окупантів у Маріуполі загинули 2187 мирних жителів.

«Щодня Маріуполь потерпає від авіанальотів з боку рашистів. За 24 години що найменше 22 бомбардування мирного міста. Скинуто вже близько 100 авіабомб на Маріуполь. Саме з неба йде найбільша загроза для 400 тисяч маріупольців, які зараз заблоковані у місті», — наголосили у міськраді Там наголосили, що закриття країнами-членами НАТО неба над Україною або надання необхідних систем ППО — це рішення, яке може врятувати сотні тисяч невинних життів по всій Україні.

<blockquote class="twitter-tweet" data-dnt="true" align="center"><p lang="uk" dir="ltr">російські танки обстрілюють житловий будинок у Маріуполі. За час блокади міста та нещадного обстрілу загинули щонайменше 2187 людей. У місті гуманітарна катастрофа, окупанти блокують доставку продуктів та ліків <a href="https://t.co/s8WnnPnC2e">pic.twitter.com/s8WnnPnC2e</a></p>&mdash; hromadske (@HromadskeUA) <a href="https://twitter.com/HromadskeUA/status/1503028594578276355?ref_src=twsrc%5Etfw">March 13, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

В МЗС нагадали що українські громадяни, які втекли від війни за кордон, можуть звертатися за міжнародним захистом в ЄС. Окрім статусу біженця актуальним став ще один інструмент — «тимчасовий захист».

Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, втім, особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.

Строк дії тимчасового захисту — 1 рік, цей період може бути автоматично продовжено на наступний рік залежно від ситуації в Україні

  • Права людей, які користуються тимчасовим захистом:
  • дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження)
  • доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має)
  • доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування
  • забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання)
  • доступ до соціального забезпечення
  • доступ до медичного обслуговування
  • право на відповідну інформацію про тимчасовий захист
  • можливість отримати статус біженця у майбутньому
  • можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент

Конкретні права людини, яка звернулась за наданням тимчасового захисту визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни ЄС. Щоб ними скористатися, потрібно звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни, які займаються питаннями тимчасового захисту.

У Сєвєродонецьку, Рубіжному та Попасній палають десятки будинків, є постраждалі. Наразі тривають обстріли міста Золоте та села Тошківка.

Інформація про постраждалих громадян та руйнування уточнюється.

Повітряна тривога на Харківщині.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила: оскільки миттєвих результатів окупанти не досягли, зараз вони намагаються досягти бодай чогось, щоб звітувати своєму командуванню. Зокрема, будуть пробувати закріпитись на рубежах тимчасово зайнятих територій.

«І ось тут вкрай важлива позиція місцевої громади. Токмак, Мелітополь, Херсон - не дають ворогу реалізовувати такі плани. Ворожа армія руйнує наші міста, села, цивільну інфраструктуру. Щоб нас залякати і зламати психологічно. Але українська нація незламна».

Маляр розповіла, що зараз інтенсивне просування окупантів вглиб України зупинили. Вони зазнали значних втрат і змушені поповнювати особовий склад та перегруповувати війська.

Прокуратура відкрила 8 кримінальних проваджень щодо масових обстрілів на Донеччині. Унаслідок масових обстрілів окупантів у Маріуполі 12-13 березня загинуло 8 мирних мешканців, зокрема 2 дітей. Також три людини ㅡ двоє неповнолітніх та співробітниця поліції ㅡ зазнали поранень, пошкоджено житлові будівлі.

13 березня на автошляху між Новодружківкою та Рубіжним Луганської області російські війська обстріляли цивільну машину, у якій від війни тікали мати з неповнолітньою дитиною. Обох з осколковими пораненнями доставили до лікарні у Бахмуті.

Під вогнем окупантів протягом 13 березня також перебували міста Авдіївка, Мар’їнка, Слов’янськ. Унаслідок авіаудару пошкоджено телевізійну вишку на горі Карачун та автомобільний міст через р. Сіверський Донець автошляху сполученням Лиман-Добропілля.

П'ять снарядів РСЗВ «Град» влучили на територію «Авдіївського коксохімічного заводу». Інформація про наявність постраждалих перевіряється. Руйнувань зазнали декілька виробничих цехів та трубопровід. Подачу опалення на місто Авдіївку припинено.

Верховна Рада: на захопленій окупантами Чорнобильській АЕС відновили електропостачання. Тепер системи охолодження відпрацьованих ядерних збірок знову працюватимуть у штатному режимі, а не від резервного живлення. Електропостачання до ЧАЕС та м. Славутич відновили фахівці НЕК «Укренерго», українські атомники та електрики.

Повітряна тривога у Житомирі!

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба попередив іноземних громадян, яких агітують на війну проти України: «Не варто. Ми вже порушили справи в міжнародних судах. Навіть якщо ви виживете, ви станете військовим злочинцем. Це не варто ні грошей, ні чогось іншого».

У застосунку «Дія» запустили радіо. Тепер там можна слухати марафон новин, навіть якщо у вашому місті звичайні радіостанції не працюють. Щоб увімкнути його, потрібно обрати радіо у розділі «послуги».

Генштаб ЗСУ прозвітував про ситуацію в Україні:

  • Сили оборони продовжують вести оборонну операцію на Південному, Східному та Північному напрямках. Ведуться оборонні бої, здійснюється прикриття державного кордону України та морського узбережжя держави. На окремих напрямках здійснюється проведення стабілізаційної операції та виконуються завдання територіальної оборони, Повітряні сили ЗСУ відбивають удари окупантів.
  • З початку доби окупанти зосередили основні зусилля на просуванні у напрямку міста Кривий Ріг та на захопленні міста Миколаєва. Не полишає спроб щодо захоплення міста Маріуполя.
  • Окупанти продовжують накопичувати резерви для наступу на Вугледар та завдають артилерійських ударів по житлових кварталах міста.
  • Для завдання ударів по території України з акваторії Чорного моря там перебуває у бойовій готовності «повне» корабельне угруповання противника.
  • Окупанти продовжують брати в заручники цивільне населення, цілитись по густонаселених кварталах, школах та дитячих садках, грабують місцеве населення, вдаються до мародерства. За наявною інформацією, вони активізують проведення диверсій на шляхах пересування транспортних конвоїв з гуманітарними вантажами та військовою допомогою.

Українські військові збили літак окупантів при авіаційному нальоті на Чернігів, повідомляє оперативне командування «Північ». Збитий ворожий бомбардувальник впав в лісосмузі, куди зараз дістатися небезпечно. «Але яскраве полум'я з-за обрію говорить про те, що ще один російський літак пішов слідом за кораблем», ㅡ кажуть у командуванні.

На Волині та в Рівному повітряна тривога.

ДСНС: внаслідок авіаудару у селі Зелений Гай Миколаївського району було зруйновано будівлю школи, там сталося загоряння. За попередньою інформацією, 2 людини загинули та ще 2 постраждали.

Повітряна тривога у Тернополі.

Правоохоронці порушили кримінальну справу щодо викрадення російськими окупантами мера Дніпрорудного. Кримінальне провадження відкрили за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Санкція цієї статті передбачає до 12 років за ґратами.

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, вже майже 2,7 мільйона українців виїхали закордон з початку повномасштабної війни.

Правоохоронці розпочали розслідування щодо вбивства російськими окупантами американського журналіста у місті Ірпінь, що на Київщині. Справу порушили за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

У Миколаєві повітряна тривога!

Британський актор Бенедикт Камбербетч заявив, що хоче взяти участь у програмі Homes for Ukraine («Домівки для України»), яка дозволить громадянам, благодійним організаціям, бізнесу та громадським групам пропонувати житло біженцям, навіть якщо вони не мають родинних зв’язків.

«Це не військові, це — варвари»: у МВС розповіли, що російські окупанти цілеспрямовано знищують мирні міста та святині України.

  • На Житомирщині у селі В’язівка колишнього Народицького району окупанти знищили церкву Різдва Пресвятої Богородиці, побудовану у 1862 році. Це пам’ятка архітектури національного значення.
  • На Харківщині снаряд окупантів влучив в Успенський собор Харкова, де укривались люди. На щастя, ніхто не постраждав. Успенський собор пережив більшовиків та Другу світову війну, коли всі будівлі довкола були зруйновані, але собор вцілів.
  • На Донеччині авіаудар завдали по Святогірську, де проживало близько 10 тисяч мирних мешканців. У готелі при Лаврі перебували 520 біженців (з них 200 дітей), від удару вибило двері та вікна на усіх трьох поверхах. Люди отримали поранення уламками скла, діти знаходяться у шоковому стані.
  • На Луганщині, у Сєвєродонецьку під обстріл окупантів потрапив Христо-Різдвяний кафедральний собор, в якому переховувались від обстрілів люди. У цокольному приміщенні собору, де раніше відбувалися статутні богослужіння — вибиті вікна. На вулиці температура повітря -12, у будівлі собору, де перебувають жителі міста для укриття від обстрілів, десяту добу відсутня електрика, водопостачання та газ.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що гуманітарна колона до Маріуполя залишилась у Бердянську через обстріли окупантів і завтра знову спробує «прорватися». 13 березня вдалося вивезти понад 5 тисяч людей гуманітарними коридорами у Луганській області, сказала Верещук в етері телеканалів.

Повітряна тривога у Кривому Розі!

Прессекретар володимира путіна заявив, що переговори представників росії та України заплановані на понеділок, 14 березня.

Мер Скадовська (Херсонська область) Олександр Яковлєв заявив, що після обіду до міста заїхала колона окупантів (близько 30 одиниць техніки), які «схоже, залишаться на ніч». Військові рф заходили до будівлі міської ради (на той час працівників там не було) та розмістилися в одному з дитячих таборів на краю міста.

Наслідки обстрілів російських окупантів у Чернігові. Фото працівників центру «Фрезеніус Медикал Кер Україна»: снаряд влучив у сусідню будівлю, від цього вибило шибки в центрі та пошкодило стіну.

Фото працівників центру «Фрезеніус Медикал Кер Україна» у Черніговіфото надані hromadske

Депутатка Мелітопольської міської ради Галина Данильченко, яку російські окупанти «призначили» керувати Мелітополем, заявила про початок мовлення у місті російських пропагандистських каналів. 13 березня Данильченко оголосили про підозру у держзраді перехід на бік ворога в умовах воєнного стану. Їй загрожує до 15 років за ґратами.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо викрадення російськими окупантами голови Мелітопольської райради за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

За даними слідства, 13 березня невстановлені особи з-поміж збройних сил рф незаконно провели обшук за місцем проживання посадовця, а потім, погрожуючи застосуванням вогнепальної зброї, викрали його.

Президент Володимир Зеленський провів розмови з прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та прем'єром Чехії Петром Фіалою: «Говорили про боротьбу народу України проти російської агресії, про злочинні атаки рф на цивільних. Подякував партнерам за важливу підтримку. Цінуємо її».

«Сьогодні не може бути напіврішень чи напівтонів! Є лише чорне та біле, добро і зло! Ви або за мир, або підтримуєте кривавого російського агресора у вбивстві українських дітей і жінок», ㅡ президент Володимир Зеленський закликав компанії Microsoft, Oracle та SAP припинити підтримувати свої продукти в росії.

Відома українська біатлоністка Анастасія Меркушина долучилася до лав прикордонників, які разом з іншими силами боронять Україну, повідомляє Комітет Верховної Ради з питань молоді і спорту. Анастасія ㅡ чемпіонка світу з біатлону серед юніорів, дворазова чемпіонка Європи з біатлону серед юніорів, учасниця етапів кубка світу з біатлону.

«На світових аренах на мою честь неодноразово підіймався прапор України. Настав час захищати його та змінити біатлонну гвинтівку на автомат», ㅡ сказала дівчина.

Українська біатлоністка Анастасія Меркушина долучилася до лав прикордонниківДПСУ

Голова Київської обласної державної адміністрації розповів, що до Київщини надходить гуманітарна допомога із заходу України: «Сьогодні очікуємо на 16 вагонів від Львівської, Волинської та Рівненської областей. Це понад 100 тонн харчових продуктів, 15 тонн медикаментів та одягу, понад 340 тонн пшениці».

Кулеба зазначив, що першою чергою допомога направляться на потреби найбільш незахищених та вразливих верств населення.

Із Бородянки та Кичеєве на Київщині вдалося евакуювати понад 600 людей. Серед них ㅡ підопічні місцевих психоневрологічних закладів. Людей розмістили в соціальних та медичних закладах Житомирщини. Наразі їм надається вся необхідна допомога. Після того, як люди трохи перепочинуть, будуть визначатись маршрути їх подальшої евакуації.

На Харківщині російські окупанти вибили двері та вкрали медичне обладнання Центру екстреної медичної допомоги: дефібрилятор, апарат ЕКГ, валізу з медичними виробами та автомобільний акумулятор. Все інше майно потрощили та розбили, заявляють у закладі.

За 18 днів війни в Україні пошкоджено 379 навчальних закладів, частина з яких повністю знищена внаслідок бомбардування та обстрілів ㅡ Міносвіти.

МВС оновило дані про наслідки обстрілів школи у селі Зелений Гай Миколаївського району: чотири людини загинуло та ще троє ㅡ постраждали.

Чотири організації, які надають акредитації світовим вишам, вирішили призупинити всю діяльність щодо членства та акредитації в російських установах «до подальшого повідомлення» на знак солідарності з Україною.

Йдеться про:

  • Асоціацію з розвитку університетських бізнес-шкіл (AACSB);
  • Асоціацію випускників бізнес-шкіл (Business Graduates Association);
  • Асоціацію MBA програм (AMBA);
  • Глобальну мережу бізнес-шкіл, компаній та асоціацій, що займаються розвитком менеджменту (EFMD).

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко розповів в етері українських телеканалів, що окупанти знищили на території України вже 7 лікарень, які не підлягають відновленню. 104 заклади охорони здоров'я пошкоджені, деякі з них вже відновили. 34 екстренної медичної допомоги обстріляні, більшість з них виведені з ладу. Окрім того, окупанти вбили щонайменше 6 медпрацівників, понад 12 медиків ㅡ тяжко поранені.

Видання Time повідомило, що американський журналіст Брент Рено, якого російські окупанти вбили під Ірпенем, працював на них. Він перебував у регіоні, працюючи над проєктом Time Studios, присвяченому глобальній кризі біженців. «Наші серця з усіма близькими Брента. Важливо, щоб журналісти мали змогу безпечно висвітлювати це вторгнення та гуманітарну кризу в Україні», ㅡ йдеться у повідомленні.

Держспецзв'язку: відсьогодні національний роумінг, який надають українські мобільні оператори, можна використовувати не лише для голосового зв'язку та СМС-повідомлень, а й для доступу до мобільного інтернету.

У «Київстарі» пояснюють, що абоненти можуть скористатись цією опцією, здійснивши ручні налаштування на смартфоні. Спершу потрібно відключити автовибір мережі параметрах:

  • на Android: Налаштування – Мобільна мережа (чи Підключення) – Оператор
  • на iOS: Параметри – Стільникові дані – Вибір мережі

Після цього можна буде вручну обрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи lifecell. Якщо зареєструватися не вдалось, треба спробувати ще раз або вибрати іншу мережу. Мобільним інтернет буде доступний на швидкості до 512 Кбіт/с, тариф ㅡ за умовами вашого оператора.

Водночас у «Київстарі» попереджають, що підключення національного роумінгу може створити додаткове навантаження на мобільні мережі, тому абонентам потрібно раз на день намагатися повернутись до мережі свого оператора.

У Кривому Розі повітряна тривога!

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк підтвердив, що 14 березня відбудеться переговорна сесія представників рф та України для підбиття попередніх підсумків. «Переговори тривають нон-стоп у форматі відеоконференцій. Постійно працюють робочі групи. Великий обсяг питань потребує постійної уваги», ㅡ пояснив Подоляк.

У Волновасі російські окупанти вбили військового капелана, ігумена Платона (Моргунова), повідомили у ПЦУ: «Завжди бути поруч, духовно підтримуючи наших захисників. Сенс служіння військових капеланів в будь-якій ситуації, за всяких умов і обставин, часом навіть ціною власного життя...».

Російські окупанти вбили на Донеччині вже 68 людей, та поранили ще 358 ㅡ голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Російські окупанти видали власний збитий безпілотний за «Байрактар» ЗСУ. О 9:32 у районі Веселе Харківської області підрозділ протиповітряної оборони армії рф збив російський БПЛА який висувався для проведення розвідки на Харківському напрямку. При цьому, російські окупанти доповіли керівництву, що знищили український «Байрактар», повідомляє Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

«Результати розслідування причин зникнення БПЛА росії довели факт його збиття власним ЗРК ППО, проте командування армії вирішило приховати цю інформацію. Ось так воює "друга за потужністю армія світу"», ㅡ пише Залужний.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла про евакуацію людей протягом 13 березня:

Були відкриті 14 гуманітарних коридорів, але них спрацювали лише 9. У Київській області врятовано 3 950 людей:

  • місто Бородянка ㅡ з третьої спроби відкриття коридору вдалося врятувати 600 людей і довезти до Житомира.
  • місто Перемога Баришівської ОТГ ㅡ вдалося визволити тисячу людей, окупанти не дотримувалися вранці зобов'язань та змушували людей повертатися до бомбосховищ і підвалів;
  • село Велика Димерка ㅡ евакуйовано 375 людей, 198 з яких ㅡ діти;
  • місто Буча ㅡ 600 людей;

У Луганській області врятували 1 600 людей:

  • місто Лисичанськ ㅡ 400 людей;
  • місто Рубіжне ㅡ 350 людей;
  • місто Сєверодонецьк ㅡ 600 людей;
  • місто Кремінна ㅡ 250 людей.

Не спрацювали гуманітарні коридори у Маріуполі, Попасному, Щасті, місті Пологи, селищі Гірське.

росія просить Китай допомогти у війні проти України, про це з посиланням на американських посадовців повідомляють The New York Times та Financial Times. За даними ЗМІ, рф просить надати військове обладнання та додаткову економічну допомогу.

«Суспільне»: близько 21:00 в російська військова авіація бомбардувала околиці Охтирки, постраждав житловий сектор. Ця інформація ще уточнюється.

Російські окупанти з «Градів» вдарили по селищу Високопілля, повідомляє «Суспільне». Окупанти влучили у садок, вивели із ладу газотранспортну мережу, пошкодили будинки.

<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 56.25%;"><a href="https://www.facebook.com/photo?fbid=3162790017291997&set=pcb.3162791187291880" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fphoto%3Ffbid%3D3162790017291997%26set%3Dpcb.3162791187291880&key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

Секретар Ради нацбезпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що російські війська мають намір найближчим часом десантуватися в Одесі та Одеській області. Але на них уже чекають сили українського спротиву.

«Легкої прогулянки, як вони вважають, як вони свого часу хотіли пройтися Хрещатиком, у них там не буде. Ми повністю розуміємо, що там відбувається і ситуація під контролем. Там є кому їх зустрічати», ㅡ сказав Данілов в етері телеканалів.

За його словами, загроза дій рф з боку Чорного моря не нова, але через погоду окупанти змушені були піти до Севастополя.

Олексій Данілов заявив, що федеральна служба безпеки росії хоче переодягнути білоруських військових у військову форму рф для війни в Україні. Утім, частина білорусів відмовляється це робити. Секретар РНБО попередив громадян Білорусі: у разі вторгнення, їм даватимуть таку ж відсіч, як росіянам та чеченцям.

На станціях метро у Харкові створюють дитячі куточки. Наразі станції виконують функції не тільки укриття, а й фактично є місцем де мешкає багато харків'ян з дітьми, які залишились без домівок. Волонтери привезли на 26 станцій дитячі іграшки та набори для творчості ㅡ гуманітарна місія «Проліска».

У Житомирі повітряна тривога!

Під Мелітополем розбили та взяли в оточення 200 одиниць техніки окупантів, повідомили голова Миколаївської ОДА Віталій Кім та радник глави МВС Антон Геращенко.

У Нацгвардії показали, як бійці окремого загону спеціального призначення «Азов» точними ударами завдали вогневе ураження бронетехніці рф у районі Маріуполя, знищивши живу силу та позбавивши окупантів можливості обстрілювати місто.

росіяни ввечері 13 березня почали скаржитися на збої в роботі Instagram ㅡ цю соцмережу мають заблокувати у рф до півночі. NetBlocks та GlobalCheck підтверджують, що блокувати доступ вже почали у Москві та Санкт-Петербурзі.

Ми завершили текстовий онлайн вісімнадцятого дня повномасштабної війни росії проти України. Усі оновлення 14 березня читайте тут.