«Історична промова» — так кажуть про виступ американського президента Дональда Трампа у Варшаві під час його першого візиту до Центральної Європи.

«Історична промова» — так кажуть про виступ американського президента Дональда Трампа у Варшаві під час його першого візиту до Центральної Європи. У ньому Трамп захоплюється польською звитягою й цінностями, закликає бути сильними та боротися з тими, хто становить небезпеку для західної цивілізації. Серед загроз (радикального ісламу та внутрішніх ворогів, які хочуть стерти кордони) побіжно згадує, що Росія має припинити втручатися у справи Україні. 

Як Варшава зустріла Трампа, і до кого насправді звертався американський лідер — репортаж з Варшави Наталі Гуменюк.

Американська союзниця Польща напередодні саміту «Великої двадцятки» у Гамбурзі влаштовує американському президентові напрочуд тепле прийняття. На завтрашньому засіданні на Трампа чекатимуть не тільки стримані лідери Франції та Німеччині, а й 100 000 німецьких протестувальників.

Американці ж мають побачити, що Трампа в Європі зустріли оваціями. Так каже Міхал Кобєськи — у минулому відомий польський журналіст, нині — аналітик-міжнародник і директор Глобального форуму у Вроцлаві. Ми розмовляємо, обходячи кордони охоронців. Крокуємо поряд з делегацією американських політиків, що опікуються безпекою в Європі та контактують з НАТО. Серед них упізнаю кількох радників Білого дому з Національної безпеки.

На відміну від Франції чи Німеччини, у Польщі на Дональда Трампа чекало тепле прийняття Фото: EPA/JAKUB KAMINSKI

Дискусія ключових американських експертів зі Східної Європи мала відбуватися у Вроцлаві, але в останню хвилину через візит Трампа захід перенесли до Варшави. Зазначають, що комунікація з чинною командою американського президента надто складна і непередбачувана. Візит американського лідера підтвердили лише в червні.

Трибуну для виступу підготували на Красінській площі — місці, де вшановують Варшавське повстання проти нацистів 1944-го. «Привітний натовп» — насправді не дрібниця. У VIP-секторі, де чимало польських політиків і від влади, і від опозиції, а також американських військових, що служать у Польщі, — удвічі більше відвідувачів, аніж у секторах звичайної публіки. Серед тих, хто пройшов крізь загальний вхід — чимало людей у футболках із зображенням Трампа, з американськими та польськими прапорами, лунають вітання на адресу «лідера Вільного світу».

У натовпі багато американських військових, що служать у Польщі. Нині в цій країні перебуває 900 американських військових, які розміщені з іншими силами НАТО Фото: EPA/JAKUB KAMINSKI, Наталя Гуменюк/Громадське

На відміну від канцлерки Німеччини Меркель чи новообраного президента Франції Макрона, чинний польський уряд — ідеологічний однодумець Трампа. Лідери партії «Порядок і справедливість» («ПіС») консервативні, виступають проти міграції, скептичні щодо ЄС.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «На хвилинку в Білий Дім»: американські ЗМІ про візит Порошенка в США

«Дуже позитивний знак і хороший день, Трамп звертає увагу на нашу країну, свого вірного союзника, це велика підтримка», — посміхаючись каже Пшемишлав Журавський-Граєвський, історик, що став радником Міністра закордонних справ і представляє чинний уряд та «ПіС».

Польська опозиція також на площі. «Президентів переобирають, нам треба вибудовувати стосунки з будь-яким американським лідером», — пояснює Мартін Свєнціцький — депутат польського сейму з партії «Платформа», екс-заступник міністра економіки Польщі, який часто бував в Україні до і після Євромайдану.

У перших рядах — очільники 12 країн «Тримор’я» (Балтійського, Адріатичного і Чорного) — від Естонії до Болгарії й Хорватії, того ж дня вони проводять свій саміт, щоб домовитися про глибшу співпрацю задля незалежності від ЄС.

У VIP-секторі чимало польських політиків і від влади, і від опозиції Фото: Наталя Гуменюк/Громадське

Трамп починає промову, виказуючи підтримку цьому об’єднанню. На певному етапі Україна намагалася долучитися до цих перемовин, але, як пояснив Громадському посол України в Польщі Андрій Дещиця, усі держави «Тримор’я» вирішили обмежитися тільки країнами Євросоюзу, не долучаючи треті держави, що мають вихід до Чорного, Балтійського чи Адріатичного морів.

«Трамп хоче висловити солідарність з консервативним сходом і центром Європи, на противагу «пост-модерному» заходу», — так трактують його візит американські експерти з питань Польщі.

«Я люблю Польщу», — так починає промову перша леді США Меланіїя Трамп. Саме вона представляє свого чоловіка, а той у відповідь називає дружину найкращим американським дипломатом.

Перша леді США Меланія Трамп освідчилась у коханні Польщі та представила свого чоловіка польській публіці Фото: EPA/JAKUB KAMINSKI

Історичні посилання, згадки про криваве минуле Польщі, Другу світову, Варшавське повстання, про польських полководців і діячів, а також Папу Римського Івана Павла II — слова Трампа зігрівають серця польських слухачів. Промова не для міжнародної аудиторії, Трамп звертається до безпосередньо присутніх — польської та центрально-європейської політичної еліти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим запам’ятається перше закордонне турне Трампа

Звитяга, боротьба, безпека, перемога над ворогами, аж ось промова стає прагматичнішою. Лунають слова на підтримку плану Варшави і країн «Тримор’я» купувати скраплений газ у Сполучених Штатів. Усі згадані держави — критики створення газогону «Північний потік» та залежності від російського газу.

Знову й знову згадуючи подвиги поляків, Трамп говорить про потребу боротися, витрачати гроші на безпеку, адже саме це наразі є важливим для Європи. Сильна Польща, сильна Європа, сильна Америка — запорука процвітання західної цивілізації, яка не має втрачати свої корені, не має права їх зрікатися. Подолати ж потрібно «ісламський радикалізм» — чи не найбільшу загрозу сучасності.

Історичні посилання, згадки про криваве минуле Польщі, Другу світову, Варшавське повстання, про польських полководців і діячів, а також Папу Римського Івана Павла II — слова Трампа зігрівають серця польських слухачів. Фото: EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Цьому повідомленню Трамп приділяє особливу увагу, але побіжно, під оплески згадує те, що Росія має «припинити підтримку ворожих режимів, включаючи Сирію та Іран. Натомість вона має приєднатися до спільноти відповідальних держав у нашій боротьбі проти загальних ворогів та захисту самої цивілізації».

Ці слова багато обговорюють потім, адже на саміті «Великої двадцятки» у Гамбурзі таки має відбутися довгоочікувана зустріч Трампа з очільником Росії Путіним.

Далі Трамп згадує інших ворогів — внутрішніх і зовнішніх, «тих, хто прагне стирати кордони та знищувати нашу ідентичність». А от Польща, як випливає з промови Трампа, — особлива, має мораль, силу і готова до боротьби. Що важливіше, це одна з 5 країн Північноатлантичного альянсу, урівні зі США, Британією, Естонією та Грецією, що віддають 2% ВВП на оборону (за невиконання цього зобов’язання Трамп постійно критикує інші країни та обіцяє порушити це питання на зустрічі світових лідерів).  

«Нині серед найвідданіших членів НАТО, Польща посідає місце провідної нації Європи — сильної, цілісної і вільної. Сильна Польща є благом для країн Європи, і вони це знають. Європа — це благословення для Заходу та для світу... Мільярди, мільярди ми маємо витрачати на безпеку, адже це надважливо», — підкреслює Трамп.

«Сильна Польща, сильна Європа, сильна Америка» — звучить у промові Трампа (на фото польський президент Анджей Дуда з дружиною Агатою (праворуч) зі своїм американським колегою Дональдом Трампом та першою леді США Меланіює Трамп) Фото: EPA/JAKUB KAMINSKI

Коли ж президент США таки згадує про «5-ту статтю» (відповідно до неї, НАТО має почати дії у разі нападу на будь-кого з членів), VIP-гості видихають з полегшенням. На ці слова американського президента чекали під час саміту НАТО, але саме там він їх і не промовив. Завершується промова закликом до віри у свою сім’ю, країну, свободу і Бога — як у Польщі, так і у США.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Командувач армії США в Європі: «Росія має дозволити ОБСЄ займатись моніторингом припинення вогню»

«Дональд Трамп, Дональд Трамп!», — скандує публіка. Американські військові фотографуються біля порожньої трибуни. Серед них — Командувач армії США в Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес. Помалу «віп-зону» залишають очільники країн “Тримор’я”, серед них лідер «Солідарнсті» Лех Валенса, шану якому віддав американський лідер, і який має серйозні проблеми з чинним польським урядом.

Американські військові фотографуються біля порожньої трибуни Фото: Наталя Гуменюк/ГромадськеСеред них і командувач армії США в Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес (третій праворуч) Фото: Наталя Гуменюк/Громадське

Хтось із «віп-гостей» забирає на пам’ять папірець з написом «Іванка Трамп» зі стільця, де сиділа «перша донька США». Її супроводжував чоловік Джаред Кушнер — радник чинного американського президента і бізнесмен.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Радник Трампа в Білому домі: як Джаред Кушнер став найвпливовішим зятем у США

«Історична» — називають розмову експерти з питань НАТО. «Він згадав усе, що хотіли почути поляки», — каже польський депутат Збігнєв Тшасковскі. 

«Пане, чи можете сказати, які ваші враження?» — перепитую чоловіка у крислатому капелюсі зі світлиною Трампа в кишені. «Можу українською, — відповідає він. — Мене зачепило. Це була хороша промова, багато згадок про нашу історію і наше минуле».

Фото: Наталя Гуменюк/Громадське

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: