Рейтинг Володимира Зеленського зростає навіть після обрання президентом. Тепер це важливо не для нього особисто, а для його політичної сили, яка може скласти більшість у новому парламенті. Які партії прийдуть до Верховної Ради, чи будуть дострокові вибори та чи готові українці перезавантажувати владу? Про це Громадське поговорило із заступником директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомиром Мисівим.

З чим пов’язана тенденція зростання рейтингу партії Зеленського?

Твердження про те, що рейтинг Зеленського почне падати після виборів не цілком правильне, оскільки виборець, який вже проголосував за нього в другому турі, певним чином вже відчув смак цього протестного голосування. Ці виборці все ще продовжують підтримувати цю тенденцію, що «давайте змінимо цю стару систему на нову» і це дає підстави говорити про потенціал росту самого партійного рейтингу. Хоча ми поки що не бачили облич цієї нової партії, але потенційно вона буде зростати.  

Чи може щось залежати від людей, які представлятимуть партію?

Можливо буде корекція і ми побачимо вже певну кампанію і тоді суспільство вже зможе визначатись конкретно, хоче воно голосувати саме за цих кандидатів чи за інших. Але все одно можна прогнозувати: якщо не буде ніяких складних помилок новообраного президента Зеленського, то до жовтня рейтинг збережеться десь приблизно у цих показниках. Якщо ж все-таки помилки будуть допущені, буде неправильно налагоджена комунікація з суспільством чи певний скандал, то очевидно, що рейтинг буде змінюватись.

Заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів у студії Громадського, Київ, 11 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Ви стверджуєте, що такі показники є релевантними для виборів у жовтні?

Так, для виборів у жовтні, думаю, що він може дотриматись і до жовтня місяця. Оскільки не так багато часу залишилось і, як ми бачимо по явці, мобілізація виборця залишилася знов високою, у цьому опитуванні близько 80% сказали, що готові прийняти участь у виборах. Тобто вони готові далі перезавантажувати владу, що їм поки вдалося, і партія, яка це може далі робити, це «Слуга народу». Можемо говорити про те, що з’являться нові політичні проекти, які певним чином коректуватимуть показники «Слуги народу», але скоріш за все, вони таки залишатимуться на першому місці.

За цими показниками майже можлива конституційна більшість партії «Слуги народу».

Дійсно, є величезна довіра до Володимира Зеленського. Майже 60% довіряють йому як особистості й політику. Це великий аванс довіри до новообраного президента. На сьогодні, цей аванс доведеться їм використати й можливо перевести у політичний рейтинг. Про конституційну більшість говорити зарано, тому що є ще «мажоритарщики», які певною мірою будуть впливати на результати виборів. Але говорити про те, що «Слуга народу» набере найбільше – це цілком реально.

Які сили можуть негативно вплинути на рейтинг партії Зеленського? Святослав Вакарчук презентував свою партію, який поки набирає менше 1%, наскільки це відповідає дійсності?

Перевага нових облич полягає в тому, що коли вони заходять на електоральні поля, то забирають не тільки в конкретного персонажа чи партії, вони можуть заходити на різні політичні чи ідеологічні поля, чи забрати виборців з різних електоратів.

Поле росту у Вакарчука є, тому що, в першу чергу, це електорат західного регіону, на якому він є популярною особистістю, тому він безпосередньо впливатиме на рейтинги БПП «Солідарність» та забиратиме молодь, яка, можливо, і голосувала за Зеленського, але за регіональним принципом голосуватиме за «свого». Але усе залежить від того, як Вакарчуку вдасться налагодити комунікацію з цими виборцями з такий короткий час.

Заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів у студії Громадського, Київ, 11 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Але чи встигне він це зробити до жовтня?

Зважаючи на досвід виборів, які ми пройшли, зараз загадувати наперед важко. Ми бачили зміну рейтингу Зеленського, який за кілька тижнів зміг переламати ситуацію на свою користь. По-перше, все літо попереду, а це досить складна кампанія, тим більше молодий виборець у більшості своїй в цей час на відпочинку.

Чи реально Вакарчуку набрати ці 5% чи варто чекати появу якихось більш медійних облич для того, щоб збільшити цю комунікацію та впізнаваність?

Звісно, що Вакарчуку треба буде добирати медійних облич, тому що лише на образі Вакарчука буде важко виїхати. Тому краще давайте почекаємо якогось певного рішення.

Зараз, за вашим опитуванням, ми маємо 6 політичних сил, які можуть пройти у парламент. Хтось може випасти з цього списку?

Так, можуть випасти ті партії, які зараз займають рівень 5%, Гриценка і Смішка, оскільки, в першу чергу, це єдиний електорат і залежить від того, хто виграє – «Сила і честь» чи «Громадянська позиція».

Це досить складно передбачити, давайте згадаємо вибори президента: з появою Смішка рейтинг Гриценка одразу почав падати. Тому боротьба між ними буде досить жорсткою і вони продовжуватимуть забирати голоси і в БПП, і буде на цьому електоральному полі й партія Вакарчука. Оце включення Вакарчука в колишнє «помаранчеве електоральне поле» дуже сильно впливає на виборця, якщо їм вдасться побудувати нормальну кампанію.

Партія БПП проголосувала за інавгурацію 20-ого травня, можливо, в очікуванні того, що першим указом президента буде розпуск парламенту. Чи можна вважати, що дострокові вибори будуть на користь БПП «Солідарність»?

Якщо говорити про певні перспективи і стратегічне мислення, то певні підстави для такого рішення є. Тому що дочекати до осені, ще й якщо розгорнеться активна медійна кампанія того самого Вакарчука чи Гриценка, чи Смішка, то конкуренція буде великою. Зони росту цих партій значно обмежений, адже їх все одно з’їдає “Слуга народу”. Тому БПП, можливо, дійсно є на руку піти на дострокові вибори і принаймні зберегтися маленькою частинкою.

Заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів у студії Громадського, Київ, 11 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Що будуть робити партії з маленьким відсотком, таким як «Народний фронт» чи «Самопоміч»?

Таким партіям доведеться шукати місця у інших більш перспективних політичних проектах і говорити про те, що вони зможуть наростити самостійно з 1%, маючи вже певний політичний бекграунд, у такій ситуації значно складніше, ніж якісь новій молодій партії.

Є стрімке зростання опозиційної платформи, з чим пов’язане зростання їхнього рейтингу?

Ріст опозиційної платформи пов’язаний з тим, що різку антиросійську кампанію на виборах вів Петро Порошенко. Тобто виходить, що Порошенко певною мірою допоміг «Опозиційній платформі “За життя”» добрати ці голоси. Якщо прослідкуємо хронологічно, Юрію Бойку вдалося в конкуренції, зокрема з Вілкулом, добрати рейтинг після візиту в Москву і за рахунок мобілізації виборця з Донецької і Луганської областей, який на попередні вибори не прийшов.

Чи буде тривати зріст рейтингу Юрій Бойка, лідера «Опозиційної платформи За Життя»?

Так, але буде дуже сильно залежати наскільки працюватиме друга частина колишнього опозиційного блоку. Адже маючи яскравого спікера Євгена Мураєва, певні шанси на добирання цього електорату в них є. Велика зона росту у електоральному полі колишньої «Партії регіонів» завжди залишалась, адже значна частина людей після Майдану розчарувалася взагалі в українській політиці і тепер вони частково повернулися у політичне життя, проголосувавши за «Слугу народу», так само вони отримали Опозиційну платформу і мають тепер ширший спектр, ніж одну партію, що дозволяє говорити про певну конкуренцію. Бойку рости є куди, але все залежатиме від кампанії власне Мураєва і Вілкула.

Заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів у студії Громадського, Київ, 11 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Суттєвих змін цифр, які ми бачимо зараз від соціологів, варто очікувати?

Що розуміти під суттєвими змінами? Якщо говорити про падіння в 10-15%, то таких змін не варто очікувати і я не беруся поки таке прогнозувати. Підстав на сьогоднішній день, зважаючи на те, що ми маємо, нема. Залишиться приблизно так, як є, але звісно матиме значення, якщо вибори будуть строкові осінню. Тому що восени в нас закінчується сезон відпусток, люди повертаються до життя, виникають економічні та соціальні питання - в першу чергу, тарифи. Тому, та частина населення, яка очікувала від Зеленського економічних подарунків, частково можуть в ньому розчаруватися. З іншої сторони, на протистоянні з парламентом у Зеленського є шанс добрати, тому ця кампанія залишається найцікавішою і тому соціологи та політологи не беруться прогнозувати. І парламентські вибори набагато важливіші, оскільки після них теоретично в нас вже 5 років не буде виборів центральної влади і ми залишимось з тою, яку оберемо. Також на парламентських виборах, на відміну від президентських в нас буде значно більше нових проектів і ми зможемо побачити там зовсім інші сюрпризи. І ще більше креативу.

Поділитись: