Іранська влада заважала журналістам своєї країни висвітлювати події після катастрофи українського літака МАУ 8 січня. Журналістів допитували, вимагали закрити свої соцмережі, їм також погрожували затриманням.

Про це йдеться в заяві «Репортерів без кордонів».

За інформацією правозахисників, після 8 січня співробітники розвідки, які працюють на Корпус вартових ісламської революції чи Міністерство розвідки, допитали щонайменше 21 журналіста. Нікого з них не затримали.

Втім роботодавці попередили журналістів про те, що «потрібно слідкувати за тим, що пишете у соцмережах». Деяким журналістам довелося закрити свої сторінки в Instagram, Twitter та Facebook, чи перестати писати там.

«Під тиском видання досі публікують лише інформацію, яка «підтверджує» загальну позицію режиму, зокрема Верховного лідера Алі Хаменея. Жодного інтерв'ю з родичами жертв катастрофи не опублікували», — зазначили в організації.

Як пишуть правозахисники, співробітники розвідки обшукали будинки та офіси деяких журналістів, вилучили комп'ютери, мобільні телефони, документи та записи. Тепер журналісти очікують, що їх викличуть на допит.

Після того, як іранська влада визнала, що збила літак, 80 журналістів видали спільну заяву. Вони висловили жаль з приводу того, що допомогли поширити державну брехню.

«Всі газети, за погодженням з державним радіо і телебаченням, та за відсутності будь-якого незалежного розслідування, повторили цю велику брехню, а потім зазнали образ і зневаги, коли увесь світ дізнався правду», — написали журналісти.

Нагадаємо:

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета. Аналогічні дані розвідки США публікували американські ЗМІ.
  • 11 січня, після кількох днів замовчування правди, Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.
Поділитись: