Компанія ByteDance Ltd., що володіє китайським додатком з обміну короткими відео TikTok, запустила пошукову систему Toutiao Search, який враховує правила цензури у Китаї.

Як повідомляє Bloomberg, пошуковик працює на основі Toutiao — новинного додатку ByteDance.

Toutiao Search фільтрує результати видачі відповідно до китайських законів про інтернет-цензуру. Наприклад, на запит про демонстрації у Гонконгу він видає посилання на пропекінські джерела. Пошукові запити, пов'язані з 4 червня — річницею подій на площі Тяньаньмень — видають посилання на публікації, в яких критикуються протести 1989 року.

У системі немає реклами, однак у пошуковій видачі віддається перевага результатами власного новинного сервісу ByteDance.

Нагадаємо, подібну пошукову систему для китайського ринку, що враховує місцеві закони, намагалася запустити корпорація Google. На початку серпня 2018 року видання The Intercept повідомило, що інтернет-гігант із весни 2017 року працює над проектом пошукової інтернет-системи із вбудованою цензурою. Він полягав в створенні програми на платформі Android і автоматично мав прибирати із пошуку інформацію, що заблокована діючою в КНР системою фільтрації інтернет-контенту «Золотий щит» (система також відома під неофіційною назвою «Великий китайський файрвол»).

Однак співробітники компанії сумнівалися у перспективах ініціативи. Проти пошукача з вбудованою цензурою виступали активісти Amnesty Internetional, пізніше їх підтримали і деякі співробітники Google та співзасновник PayPal Пітер Тіль. У липні 2019 року віце-президент Google по зв'язках з урядом і громадськістю Каран Бхатія офіційно оголосив, що компанія згорнула роботу над пошуковою системою Dragonfly.

Крім того, що Китай має найбільшу кількість інтернет-користувачів серед країн світу, він має також найжорсткіше регулювання інтернет-сфери серед 65 країн, які перевірила американська організація Freedom House. Такі з найпопулярніших у світі сервісів, як-то Google, Facebook і Twitter, є заблокованими у Китаї, — замість них функціонують китайські аналоги. Блокуванням зазвичай підлягають сторінки із критикою уряду, державного устрою та лідерів країни, а також згадуванням подій на площі Тяньаньмень 1989-го року. Обмежується доступ і до контенту, пов’язаного з азартними іграми. Сайти, розташовані в самому Китаї, проходять реєстрацію в Міністерстві промисловості та інформаційних технологій, що дозволяє виявити автора незаконного вмісту.

Поділитись: