ВООЗ виплачуватиме компенсації за серйозні побічні ефекти від вакцин, які отримали через програму COVAX

Всесвітня організація охорони здоров'я погодила план компенсацій за серйозні побічні ефекти після щеплення проти коронавірусу вакцинами від глобальної ініціативи COVAX. Україна бере в ній участь.

Про це пише Reuters.

Таке рішення ухвалили на тлі заяв про поодинокі побічні ефекти. Вони викликали занепокоєння урядів країн.

У ВООЗ наголошують, що затверджена програма є першим і єдиним міжнародним механізмом компенсації шкоди, яку може заподіяти вакцина через побічні ефекти. Вона запропонує людям «швидкий, справедливий, надійний і прозорий процес» компенсації.

«Надаючи одноразову компенсацію при повному та остаточному врегулюванні будь-яких претензій, програма спрямована на суттєве зменшення необхідності звертатися в суди, що є потенційно тривалим і дорогим процесом», — ідеться в заяві.


Чому це важливо

Питання про компенсації в разі будь-яких імовірних серйозних побічних ефектів від вакцин проти COVID-19 раніше викликало занепокоєння у країн, які отримують препарати через ініціативу COVAX. Країни, які закупівлі вакцин фінансують самостійно, планують власні програми компенсацій.

Погоджений план, який обговорювався протягом декількох місяців, має покривати наслідки серйозних побічних ефектів, пов'язаних із будь-якими вакцинами, що розповсюджуються програмою COVAX. Загалом вона надає вакцини 92 бідним країнам, зокрема й Україні. Програма буде діяти до 30 червня 2022 року.

У ВООЗ кажуть, що заявки для отамання компенсацій можна буде подавати через портал із 31 березня 2021 року.


Україна може отримати в межах ініціативи COVAX від 2,2 до 3,7 млн доз вакцин Oxford/AstraZeneca в першому-другому кварталі 2021 року.

Зазначимо, 23 лютого в Україну прибула перша партія вакцини (пів мільйона доз) проти коронавірусу Oxford/AstraZeneca виробника Serum Institute India. Її вже зареєстрували.

Це препарат, розроблений Oxford/AstraZeneca, він виробляється на потужностях в Індії. Вакцину схвалили для екстреного використання. Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає SII.